Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 1-1

H Τότεναμ "κόλλησε" στο 1-1 με την μαχητική Γουέστ Μπρομ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", μένοντας εφτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λέστερ, η οποία με νίκη κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την επόμενη αγωνιστική στέφεται και μαθηματικά πρωταθλήτρια Αγγλίας!

Η εμφατική νίκη της Λέστερ επί της Σουόνσι έκανε επιτακτική την ανάγκη κατάκτησης των τριών βαθμών για την Τότεναμ στην αναμέτρηση με τη Γουέστ Μπρομ. Οι "πετεινοί" μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έχασαν μία μοναδική ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Μπόαζ Μάιχιλ αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Χάρι Κέιν, με την μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει στο δεξί δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα ο Κρίστιαν Έρικσεν έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο (οριζόντιο) δοκάρι του Ουαλού τερματοφύλακα. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Πατσετίνο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κάτι που αποδεικνύει και το εντυπωσιακό 81% - 19% στην κατοχή στο πρώτο 20λεπτο. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ στο 33ο λεπτό. Ο Έρικσεν εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους κι ο Κρεγκ Ντόσον την έστειλε, άθελά του, στα δίχτυα της ομάδας του.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε. Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να "πολιορκούν" τα καρέ του Μάιχιλ, φτάνοντας μία "ανάσα" από το 2-0 στο 57', αλλά το πλασέ του Έρικ Λαμέλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Ουαλού πορτιέρο. Μετά το 65', οι "Χόθορνς" ανέβασαν την απόδοσή τους, κι αφού προειδοποίησαν στο 64' με τον Σάλομον Ροντόν, έφεραν το ματς στα ίσα στο 73' με τον Ντόσον. Ο Άγγλος αμυντικός εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ουγκο Γιορίς κι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, διορθώνοντας το λάθος στο γκολ της Τότεναμ. Η ομάδα του Ποτσετίνο προσπάθησε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία, πίεσε για το γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τότεναμ (4-2-3-1): Γιορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Ντάιερ (75' Μέισον), Ντεμπελέ, Λαμέλα (85' Σον), Έρικσεν, Άλι (90' Τσαντλί), Κέιν.

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Μάιχιλ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Έβανς, Γιάκομπ, Φλέτσερ, Σεσενιόν (90' Σεσενιόν), Μακλίν, Γκάρντνερ, Ροντόν.