37η αγ.: Βαριά ήττα της Τσέλσι (VIDEOS)

Η αποβολή του Σεσκ Φάμπρεγκας στο 29ο λεπτό δυσκόλεψε το έργο της αδιάφορης Τσέλσι στο "Χόθορνς", με συνέπεια η Γουέστ Μπρομ να πανηγυρίσει μία εμφατική νίκη (3-0) και να κλείσει ιδανικά τις εντός έδρας εφετινές της υποχρεώσεις.

Η Γουέστ Μπρομ παρατάχθηκε και πάλι με τον Μπόαζ Μάιχιλ κάτω από τα γκολπόστ, καθώς ο Μπεν Φόστερ παραμένει τραυματίας, ενώ στον αντίποδα, ο Ζοζέ Μουρίνιο έδωσε εκ νέου φανέλα βασικού στον Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ και προτίμησε τον Φιλίπε Λουίς αντί του Θέσαρ Αθπιλικουέτα στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Σάιντο Μπεραχίνο άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής και στο 29ο αποβλήθηκε ο Σεσκ Φάμπρεγκας (σ.σ. πέτυχε με την μπάλα στο κεφάλι τον Κρις Μπραντ τη στιγμή που ο διαιτητής προσπαθούσε να ηρεμήσει τα πνεύματα σε μία στιγμή έντασης).

Ο Σεσκ Φάμπρεγκας τη στιγμή της αποβολής του

Εκτός από το γκολ, το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με σημαντικότερες το κοντινό πλασέ του Εντέν Αζάρ στο 25ο λεπτό, το φάουλ του Φιλίπε Λουίς στο 38ο (απέκρουσε δύσκολα ο Μάιχιλ) και το σουτ του Μπραντ στο 40ό (ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε με τα πόδια).

Ανάλογο με το πρώτο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Τζον Τέρι έκανε καθαρό πέναλτι στον Μπεραχίνο, ο οποίος ευστόχησε και διπλασίασε το προβάδισμα της Γουέστ Μπρομ στο 47ο λεπτό.

Η Τσέλσι έχασε κλασική ευκαιρία για να μειώσει στο 57' με τον Λοΐκ Ρεμί (δοκάρι) και τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Τόνι Πιούλις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπραντ έπιασε ένα δυνατό σουτ που αιφνιδίασε τον Κουρτουά και καρφώθηκε στα δίχτυα.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο επεφύλασσε μία κλασική ευκαιρία του Νεμάνια Μάτιτς στο 74ο λεπτό, καθώς και την είσοδο των πιτσιρικάδων Νέιθαν Άκε, Ισάια Μπράουν από πλευράς Τσέλσι.

Γουέστ Μπρομ (4-3-3): Μάιχιλ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Λέσκοτ, Μόρισον (89' Μπερντ), Γιάκομπ, Φλέτσερ, Μακμάναμαν (54' Γκάρντνερ), Μπεραχίνο (79' Ιντέγε), Μπρουντ.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Φιλίπε Λουίς, Λόφτους-Τσικ (73' Άκε), Μάτιτς, Ρεμί (79' Μπράουν), Φάμπρεγκας, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα (64' Κουαδράδο).

Videos

Το πρώτο γκολ του Μπεραχίνο (9')

Η αποβολή του Φάμπρεγκας (29')

Το δεύτερο γκολ του Μπεραχίνο (47')

Το δοκάρι του Ρεμί (57')

Το γκολ του Μπραντ (60')

# Ο Ζοζέ Μουρίνιο έχασε για μόλις δεύτερη φορά στην Premier με τρία γκολ διαφορά μετά το 0-3 από την Μίντλεσμπρο τον Φεβρουάριο του 2006