5η αγ.: Ο Νέισμιθ εξέθεσε την Τσέλσι, νίκες για Άρσεναλ και Σίτι

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στίβεν Νέισμιθ, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, η Έβερτον επικράτησε 3-1 της Τσέλσι στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Premier League. Νίκη της Άρσεναλ επί της Στόουκ με 2-0, στο 90' η Μάντσεστερ Σίτι την Κρίσταλ Πάλας (1-0).

Ένα ηλεκτροσόκ χρειαζόταν η Τσέλσι για να καταγράψει επιτέλους μία καλή εμφάνιση, αντ' αυτού όμως ο Στίβεν Νέισμιθ εξέθεσε ανεπανόρθωτα την αμυντική της λειτουργία και με τρία γκολ χάρισε στην Έβερτον τη νίκη ( 3-1) στο "Γκούντισον Παρκ".

Ο Νέισμιθ αντικατέστησε τον τραυματία Μουχάμεντ Μπέσιτς μόλις στο 9ο λεπτό, στο 17ο άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά και στο 22ο διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων με τρομερό σουτ (στο ενδιάμεσο είχαν προηγηθεί δύο καλές αποκρούσεις του Άσμιρ Μπέγκοβιτς, ο οποίος προσπάθησε να καλύψει το κενό του Τιμπό Κουρτουά).

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ξαναμπήκε στο ματς στη δεύτερη τελική της προσπάθεια (με εκπληκτικό σουτ του Νεμάνια Μάτιτς στο 36ο λεπτό) και στο δεύτερο ημίχρονο κατέγραψε υψηλό ποσοστό κατοχής, αλλά με εξαίρεση ένα σουτ του Ρομέλου Λουκάκου δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Η Έβερτον πληγώθηκε από έναν ακόμη τραυματισμό, εκείνον του Σίμους Κόουλμαν, ωστόσο ο Νέισμιθ κατάφερε να ξαναβρεί δίχτυα με σουτ από πλάγια θέση στο 83' και να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες της Τσέλσι.

Έβερτον (4-3-3): Χάουαρντ, Κόουλμαν (77' Φούνες Μόρι), Τζαγκιέλκα, Στόουνς, Γκάλογουεϊ, Μακάρθι, Μπέσιτς (9' Νέισμιθ), Μπάρι, Μπάρκλεϊ, Κονέ (72' Λένον), Λουκάκου.

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μίκελ (55' Κένεντι), Μάτιτς, Πέδρο (70' Φαλκάο), Φάμπρεγας (74' Γουίλιαν), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

Το πρώτο γκολ του Νέισμιθ (17')

Το δεύτερο γκολ του Νέισμιθ (22')

Το γκολ του Μάτιτς (36')

Το τρίτο γκολ του Νέισμιθ (83')

Σωτήρας ετών 18!

Τον λένε Κελέτσι Ιχεανάτσο, το καλοκαίρι προωθήθηκε στην πρώτη ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι , εν προκειμένω πέρασε ως αλλαγή στο 89' και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με την Κρίσταλ Πάλας.

Ο Κέβιν ντε Μπρόινε πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των "πολιτών", αντικαθιστώντας τον τραυματία Σέρχιο Αγκουέρο στο 25ο λεπτό, ενώ οι Σαμίρ Νασρί και Βιλφρίντ Μπονί αγωνίστηκαν βασικοί, αφού οι Νταβίντ Σίλβα και Ραχίμ Στέρλινγκ αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού.

Οι "πολίτες" απείλησαν και απειλήθηκαν, αλλά όλα έδειχναν ότι θα χάσει τους πρώτους της βαθμούς στο εφετινό πρωτάθλημα αφού το ρολόι σημάδευε το 90ό λεπτό. Η τελευταία λέξη όμως ανήκε στο νεοεισελθόντα Ιχεανάτσο...

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Μακάρθι, Κέλι, Νταν, Χάνγκελαντ, Σουαρέ, Καμπάιγ, Μακάρθουρ, Σακό (68' Γκέιλ), Πάντσεον (83' Λι), Ζάχα, Μπολάσι (80' Τζέντινακ).

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροβ, Νάβας, Φερναντίνιο, Τουρέ, Νασρί (94' Ντεμιτσέλις), Μπονί (89' Ιχεανάτσο), Αγκουέρο (25' Ντε Μπρόινε).

Σταθερά στο -5

Με χαρακτηριστική άνεση, πολύ πιο εύκολα απ' όσο φανερώνει το τελικό 2-0, η Άρσεναλ λύγισε την Στόουκ στο "Έμιρεϊτς" και διατηρήθηκε στο -5 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Αλέξις Σάντσες σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι του Τζακ Μπέτλαντ στο πρώτο δεκάλεπτο, προτού ο Θίο Γουόλκοτ ανοίξει το σκορ στο 31', εκμεταλλευόμενος μια βαθιά μπαλιά του Μεσούτ Εζίλ.

Η Άρσεναλ έχασε κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της και τελικά το έπραξε στο 85ο λεπτό με κεφαλιά του Ολιβιέ Ζιρού, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σάντι Καθόρλα.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Γκάμπριελ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκλέν, Ράμσεϊ, Εζίλ (84' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Σάντσες (84' Αρτέτα), Γουόλκοτ (75' Ζιρού).

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέτλαντ, Μπάρντσλεϊ, Κάμερον, Μουνιέσα, Πίτερς, Φαν Χίνκελ, Γουίλαν, Σατσίρι, Ντιούφ (75' Μπόγιαν), Αρναούτοβιτς, Χοσελού (57' Άιρλαντ).