5η αγ.: Απίστευτο κάζο της Γιουνάιτεντ! (VIDEOS)

Το ντεμπούτο του Ρανταμέλ Φαλκάο ως βασικός δεν λειτούργησε ευεργετικά για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ενώ προηγείτο 3-1 της Λέστερ στο 61ο λεπτό, βρέθηκε να χάνει 5-3 στο 83ο!

Ο Λουίς φαν Χάαλ έπαιξε με ρόμβο στο κέντρο, χρησιμοποιώντας τον Ντάλεϊ Μπλιντ ως αμυντικό χαφ, τους Άντερ Ερέρα και Άνχελ ντι Μαρία στα άκρα, τον Γουέιν Ρούνεϊ πίσω από τους Ρόμπιν φαν Πέρσι και Ρανταμέλ Φαλκάο, ενώ άφησε στον πάγκο τον Χουάν Μάτα. Στον αντίποδα, ο Νάιτζελ Πίρσον έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Εστέμπαν Καμπιάσο.

Μία καλοζυγισμένη σέντρα του Φαλκάο στο 13ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Φαν Πέρσι να σημειώσει το 49ο γκολ του σε 80 συμμετοχές με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (η μπάλα βρήκε και στον Λίαμ Μουρ), προτού ο Ντι Μαρία διπλασιάσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με μία τρομερή λόμπα.

Η χαρά του Φαν Χάαλ δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Λεονάρντο Ουλόα μείωσε στο 17ο λεπτό με κεφαλιά και ο Τζόνι Έβανς αποχώρησε τραυματίας στο 30ό, αλλά ο Ερέρα ξανάδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους "κόκκινους διαβόλους" (στο 57' από ασίστ του Ντι Μαρία).

Όσοι έκλεισαν την τηλεόραση πιστεύοντας ότι το ματς έχει τελειώσει, δεν είδαν την άμεση αντίδραση της Λέστερ με το -αμφισβητούμενο- πέναλτι του Ντέιβιντ Νούτζεντ στο 62' και το συρτό σουτ του Καμπιάσο στο 64'. Ο κατήφορος της Γιουνάιτεντ, όμως, δεν είχε τελειώσει, αφού στο 79' ο Τζέιμι Βέιρντι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 83' ο Ουλόα διαμόρφωσε το τελικό 5-3 με πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τάιλερ Μπλάκετ στο 83'.

Λέστερ (4-3-3): Σμάιχελ, Ντε Λατ, Μόργκαν, Μουρ, Κοντσέσκι. Χάμοντ, Ντρινκγουότερ, Καμπιάσο (71' Κινγκ), Νούτζεντ (75' Τζέιμς), Ουλόα, Βέιρντι (85' Σλουπ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-2-1-2): Ντε Χέα, Ράφαελ, Έβανς (30' Σμόλινγκ), Μπλάκετ, Ρόχο, Μπλιντ, Ερέρα, Ντι Μαρία (76' Μάτα), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι, Φαλκάο (72' Γιανουζάι).

Τα γκολ του αγώνα:

Ο Φαν Πέρσι ανοίγει το σκορ στο 13'

Ο Ντι Μαρία σημειώνει ένα τρομερό γκολ στο 16'

Ο Ουλόα μειώνει στο 17'

Ο Ερέρα ξαναδίνει προβάδισμα δύο γκολ στην Γιουνάιτεντ (57')

Ο Νούτζεντ μειώνει άμεσα (62')

Ο Καμπιάσο συνδυάζει με γκολ το ντεμπούτο του ως βασικός (64')

Ο Βέιρντι δίνει το προβάδισμα στην Λέστερ (79')

Ο Ουλόα διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 83' και φτάνει τα πέντε εφετινά γκολ

# O Ρόμπιν φαν Πέρσι έχει βάλει 65 γκολ μακριά από το "Ολντ Τράφορντ", περισσότερα από κάθε άλλο μη Άγγλο ποδοσφαιριστή

# Για πρώτη φορά στα χρονικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχθηκε τέσσερα γκολ από ομάδα που προβιβάστηκε

# Πέντε σουτ προς την εστία έκανε η Λέστερ, πέντε γκολ πανηγύρισε!