9η αγ.: "Μοιρασιά" για Λίβερπουλ και Τότεναμ στο ντεμπούτο του Κλοπ

Με τον Γίργκεν Κλοπ κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) με την Τότεναμ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" και παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας. Δοκάρι με τον Οριζί οι "κόκκινοι" στο 10ο λεπτό. Παρέμειναν αήττητοι οι "πετεινοί" για όγδοο σερί παιχνίδι.

Με την... αύρα του Γίργκεν Κλοπ, η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, είχε τον έλεγχο του ρυθμού κι έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 9ο λεπτό με τον Ντιβόκ Οριζί, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Μετά το πρώτο 20λεπτο η Τότεναμ ανέβασε την απόδοσή της κι είχε δύο καλές στιγμές με τους Ερίκ Ενζιέ (28') και Χάρι Κέιν (37'), όμως ο Σιμόν Μινιολέ με εντυπωσιακές επεμβάσεις αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι δύο πλευρές πίεσαν για το γκολ, αλλά έπεσαν απέναντι σε δύο εξαιρετικούς γκολκίπερ, οι οποίοι, όποτε χρειάστηκε δήλωσαν "παρών" κι έσωσαν την ομάδα τους. Στα τελευταία λεπτά χάθηκαν σημαντικές φάσεις εκατέρωθεν με πρωταγωνιστές τους Κέιν (84') και Εμρέ Τσαν (89'), όμως το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντέλε Άλι, Ντεμπελέ, Tσαντλί (11' Ενζιέ), Έρικσεν, Λαμέλα (87' Τάουνσεντ), Κέιν.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Τζαν, Λούκας Λέιβα, Μίλνερ, Λαλάνα (81' Άλεν), Κουτίνιο (87' Άιμπ), Οριζί.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

14:45 Τότεναμ - Λίβερπουλ 0-0

17:00 Τσέλσι - Άστον Βίλα 2-0

(34' Κόστα, 54' αυτ. Χάτον)

17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 5-1

(7', 29', 45+3' Στέρλινγκ, 11', 89' Μπονί)

17:00 Σαουθάμπτον - Λέστερ 2-2

(21' Φόντε, 37' Φαν Ντάικ - 66', 90+1' Βάρντι)

17:00 Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεν 0-3

(18' Σνεντερλέν, 22' Ερέρα, 62' Ρούνεϊ)

17:00 Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 1-0

(54' Μπεραΐνο)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 1-3

(25' πέν. Καμπάιγ - 22' Τζένκινσον, 88' Λανσίνι, 90' Παγέ)

14:27
Καλησπέρα σας. Σε περίπου 20 λεπτά έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση της Τότεναμ με τη Λίβερπουλ στο "White Hart Lane", με την οποία ανοίγει η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Premier League.
14:27
Ο αγώνας αυτός έχει αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερη σημασία εδώ και περίπου μία εβδομάδα όπου ανακοινώθηκε η πρόσληψη του Γιούργκεν Κλοπ στην τεχνική ηγεσία της Λίβερπουλ, με τον Γερμανό τεχνικό να κάνει σε λίγα λεπτά το ντεμπούτο του στον πάγκο των "κόκκινων" απέναντι στους Λονδρέζους.
14:30
Η διοίκηση της Λίβερπουλ πήρε την απόφαση για απομάκρυνση του Μπρένταν Ρότζερς από την τεχνική ηγεσία λίγες ώρες μετά το 1-1 της Έβερτον με τη Λίβερπουλ για την 8η αγωνιστική και προσέφερε τριετές συμβόλαιο συνεργασίας (έχει οψιόν και για τέταρτο χρόνο) στον Γερμανό.
14:31
Μετά τη συμπλήρωση 8 αγωνιστικών η Λίβερπουλ βρίσκεται στη 10η θέση με 12 βαθμούς ενώ η Τότεναμ έχει έναν βαθμό περισσότερο και είναι στην 8η θέση.
14:32
Ο αμέσως προηγούμενος εντός έδρας αγώνας της Τότεναμ ήταν απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, με τα "σπιρούνια" να θριαμβεύουν με 4-1.
14:34
Μέσα στην εβδομάδα ο Γιούργκεν Κλοπ είδε τους Ντάνι Ινγκς και Τζο Γκόμεζ να τραυματίζονται σοβαρά και να μένουν -όπως όλα δείχνουν- εκτός δράσης για το υπόλοιπο της σεζόν ενώ στον αγώνα κόντρα στην Τότεναμ πέρα από τον τραυματία Μπεντεκά δεν μπορεί να υπολογίζει ούτε στον Ντάνιελ Στάριτζ! Ο Άγγλος διεθνής φορ τραυματίστηκε στην προπόνηση της Παρασκευής και έμεινε εκτός αποστολής...
14:35
Αυτό σημαίνει πως μοναδικός διαθέσιμος φορ για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ είναι ο Οριζί!
14:37
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ (Ποτσετίνο): Λορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντέλε Άλι, Ντεμπελέ, Σαντλί, Έρικσεν, Λαμέλα, Κέιν

Λίβερπουλ (Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Τζαν, Λούκας Λέιβα, Μίλνερ, Λαλάνα, Κοουτίνιο, Οριζί
14:38
Στον πάγκο της Τότεναμ κάθονται οι: Φερμ, Ντέιβις, Τρίπιερ, Βίμερ, Κλίντον, Τάουνσεντ, Γουίνκς

Στον πάγκο της Λίβερπουλ κάθονται οι: Μπόγκνταν, Τουρέ, Άλεν, Άιμπ, Σινκλέρ, Τεξέιρα, Ράνταλ
14:39
Ο Ντεμπελέ βρήκε θέση στο αρχικό σχήμα της Τότεναμ στο χώρο του κέντρου καθώς ο Ντάιερ είναι τιμωρημένος. Πρώτο ματς που ξεκινάει βασικός στη Λίβερπουλ ο Λαλάνα μετά τον Αύγουστο.
14:40
Ο Γιούργκεν Κλοπ φτάνει στο White Hart Lane
14:42
Λίγα λεπτά έμειναν για το πρώτο ματς της Λίβερπουλ επί εποχής Γιούργκεν Κλοπ.
14:42
Οι παικτες της Τοτεναμ βγαίνουν για ζεσταμα στον αγωνιστικό χώρο.
14:44
Όλες οι κάμερες είναι στραμμένες πάνω στον Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος χαιρετίστηκε εγκάρδια με τον ομόλογό του της Τότεναμ, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.
14:44
Η Λίβερπουλ μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες ανεξαρτήτως έδρας απέναντι στην Τότεναμ, με τα συνολικά γκολ σε αυτά τα πέντε ματς να είναι 18 υπέρ των "κόκκινων" και 4 για τα "σπιρούνια".
14:45
Πέρυσι η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα με 3-0 από το "White Hart Lane" ενώ τον Δεκέμβριο του 2013 (πρόπερσι) είχε θριαμβεύσει με 5-0 μέσα στην έδρα της Τότεναμ.
14:45
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
14:46
Σημειώνεται πως η Λίβερπουλ δεν έχει νικήσει ποτέ στην ιστορία έξι συνεχόμενες φορές την Τότεναμ.
14:49
5': Η Λίβερπουλ κερδίζει το πρώτο της κόρνερ στο παιχνίδι.
14:50
Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα ο Γιούργκεν Κλοπ αποκάλυψε ότι ο Στάριτζ τραυματίστηκε από μία σύγκρουσή του με τον Τζόρντον Άιμπ στην προπόνηση της Παρασκευής.
14:53
"Ως προπονητής δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι πολύ τους παίκτες δεν είναι διαθέσιμοι. Είμαι ικανοποιημένος που ξεκινάμε με τον Οριζί στη θέση του σέντερ φορ. Όταν ήμουν προπονητής στη Ντόρτμουντ τον είχα σκεφτεί αλλά ήταν πολύ ακριβός.

Ήταν μία μεγάλη ευκαιρία για εκείνον, ελπίζω να μην είναι πολύ μεγάλη η πίεση για εκείνον. Νομίζω ότι ο τραυματισμός του Στάριτζ δεν ήταν σοβαρός, όμως δεν μπορούσαμε να το ρισκάρουμε.

Δεν υπάρχει πρόβλημα όμως, έχουμε επιθετικούς όπως τον Σινκλέρ και οι άλλοι είναι υγιείς. Είναι νέοι και γεμάτοι κίνητρα"
, δήλωσε λίγο πριν την έναρξη του αγώνα ο Γερμανός τεχνικός της Λίβερπουλ.

14:53
Πιέζει στα πρώτα λεπτά η Λίβερπουλ που έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή της.
14:55
Σημειώνεται πως η Τότεναμ είναι αήττητη μετά το ματς της πρεμιέρας όπου έχασε με 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford".
14:55
9': Δοκάρι για την Λίβερπουλ! Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Οριζί παίρνει την κεφαλιά από καλή θέση, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λορίς.
14:57
11': Αναγκαστική αλλαγή για την Τότεναμ. Αποχωρεί τραυματίας ο Σαντλί και τη θέση του παίρνει ο Εν'ζί.
14:58
Οι οπαδοί της Λίβερπουλ δείχνουν την υποστήριξή τους προς το πρόσωπο του Γιούργκεν Κλοπ.
14:58
14': Συρτό σουτ με το αριστερό του Λαλάνα, η μπάλα καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Λορίς.
14:59
Στη φάση του δοκαριού του Οριζί στο 10ο λεπτό, ο Μίλνερ είχε εκτελέσει το κόρνερ και ο Τζαν έπιασε την πρώτη κεφαλιά.
15:02
Η μεγάλη ευκαιρία της Λίβερπουλ με το δοκάρι του Οριζί!
15:02
Φάουλ σε καλή θέση για την Τότεναμ. Ο Μίλνερ "γλίτωσε" προηγουμένως την κίτρινη κάρτα στο δυνατό μαρκάρισμα που έκανε.
15:04
Πλησιάζουμε το πρώτο 20λεπτο, με την Λίβερπουλ να "πατάει" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με όπλο την πίεση να κερδίζει αρκετές φορές τη μπάλα και να απειλεί τους Λονδρέζους.
15:05
Οι φωτογράφοι περικύκλωσαν τον Γιούργκεν Κλοπ για μία φωτογραφία του πριν την έναρξη του ματς.
15:06
Η Τότεναμ προσπαθεί στα τελευταία λεπτά να γίνει και αυτή απειλητική και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
15:10
Το πρέσινγκ είναι το μεγάλο όπλο της Λίβερπουλ μέχρι στιγμής καθώς δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην προσπάθεια της Τότεναμ να "κάνει παιχνίδι".
15:14
28': Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ να ανοίξει το σκορ. Ο Εν'ζί βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ με το εξωτερικό, ο Μινιολέ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ με το δεξί του χέρι.
15:14
Ο τηλεοπτικός φακός συνέλαβε τον Γιούργκεν Κλοπ να χειροκροτεί τον Μινιολέ μετά την σπουδαία επέμβασή του.
15:15
Την πάσα στον Εν'ζί από την οποία προέκυψε η μεγάλη ευκαιρία της Τότεναμ την έδωσε ο Κέιν. Λίγο αργότερα ο Άγγλος φορ δεν έφτασε τη μπάλα μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Έρικσεν.
15:16
Ισορροπημένο το ματς, η κάθε μία από τις δύο  ομάδες είναι σε θέση να ανοίξει πρώτη το σκορ.
15:18
Η μεγάλη ευκαιρία της Τότεναμ και η αντίδραση του Κλοπ στην σούπερ απόκρουση του Μινιολέ
15:20
35': Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την αντικρύζει ο Μίλνερ για τη Λίβερπουλ.
15:22
37': Νέα τρομερή επέμβαση του Μινιολέ, αυτή τη φορά με τα πόδια σε διαγώνιο αριστερό σουτ του Κέιν μέσα από την περιοχή ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σακό σταμάτησε με το σώμα του το ευθύβολο σουτ του Ντέλε Άλι.
15:26
Η δεύτερη σπουδαία απόκρουση του Μινιολέ στο ματς, αυτή τη φορά στο σουτ του Κέιν μέσα από την περιοχή.
15:26
Ο Εν'ζί πήρε τη μπάλα μέσα από τους Σκρτελ και Τζαν και έκανε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μινιολέ.
15:28
43': Ο Κοουτίνιο δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή και σε θέση αριστερά, η μπάλα στην αγκαλιά του Λορίς.
15:29
Στα πρώτα 43 λεπτά παιχνιδιού η Τότεναμ έχει πραγματοποιήσει 198 πάσες και η Λίβερπουλ 173.
15:29
Η Τότεναμ κερδίζει κόρνερ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.
15:30
45: Σουτ του Ντεμπελέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα παίρνει ύψος και φεύγει άουτ.
15:30
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεω. Ξεκίνησε να "τρέχει" ο έξτρα χρόνος.
15:32
Στάριτζ και Χέντερσον δεν μπορούν να βοηθήσουν τη Λίβερπουλ καθώς είναι τραυματίες και παρακολουθούν το ματς από τις εξέδρες του "White Hart Lane".
15:33
Τέλος ημιχρόνου: Τότεναμ - Λίβερπουλ 0-0.
15:36
Η Τότεναμ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 8 τελικές προσπάθειες ενώ η Λίβερπουλ είχε 4.
15:49
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Δεν έχουν κάνει κάποια αλλαγή οι δύο προπονητές.
15:51
Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν από τα αριστερά, η μπάλα σκάει στο έδαφος μέσα στην περιοχή και καταλήγει στην αγκαλιά του Μινιολέ.
15:55
Δεν έχουμε ακόμα κάποια αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος. Αρκετά ισορροπημένο το ζευγάρι, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με προσοχή για το γκολ που θα τους βάλει στη θέση του οδηγού.
15:57
Η Τότεναμ μπήκε αρκετά δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο, με τη Λίβερπουλ να γίνεται πάντως και αυτή επικίνδυνη σιγά σιγά μετά το 50ο λεπτό.
15:59
56': Ευθύβολο σουτ του Γουόκερ έξω από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα στην αγκαλιά του Μινιολέ που δεν "προβληματίστηκε" ιδιαίτερα.
16:01
59': Κίτρινη κάρτα για τον Λαμέλα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μορένο.
16:02
Το ματς δείχνει να έχει "κολλήσει" στα τελευταία λεπτά. Οι δύο προπονητές στερούνται πάντως αρκετών λύσεων στον πάγκο και πολύ δύσκολα μπορούν να ανακατέψουν την τράπουλα.
16:03
Κόρνερ για τη Λίβερπουλ, το 5ο στο ματς. Η Τότεναμ έχει κερδίσει 6 μέχρι στιγμής.
16:03
Η κατοχή της μπάλας μέχρι στιγμής είναι 51% για την Τότεναμ και 49% για τη Λίβερπουλ.
16:07
Οι δύο ομάδες έχουν διάθεση για να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα αλλά δυσκολεύονται να πατήσει η κάθε μία στην αντίπαλη περιοχή της άλλης. Το αποτέλεσμα είναι οι δύο γκολκίπερ να είναι θεατές ουσιαστικά σε αυτά τα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου μέρους.
16:11
Πιέζει στα τελευταία λεπτά Λίβερπουλ με σκοπό να "κλέψει" τη μπάλα κοντά στην περιοχή της Τότεναμ και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Λορίς.
16:11
Η κούραση είναι εμφανής στις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Χρειάζεται ένα γκολ το ματς για να πάρει φωτιά!
16:13
70': Σουτ του Κέιν, η μπάλα χτυπάει στο σώμα του Σακό που τον επιτηρούσε και μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Μινιολέ.
16:14
Προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω του τραυματισμού του Κάιλ Γουόκερ.
16:15
Η κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο είναι 56% για τη Λίβερπουλ και 44% για την Τότεναμ.
16:18
Κόρνερ για την Τότεναμ μετά από προσπάθεια του Χάρι Κέιν που κόπηκε.
16:19
Ο Γουόκερ παίζει έχοντας ενοχλήσεις και ο Τρίπιερ κάνει προθέρμανση εδώ και λίγη ώρα για να τον αντικαταστήσει αν χρειαστεί.
16:21
78': Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος! Ο Οριζί μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Τότεναμ από τα αριστερά μετά από αντεπίθεση της Λίβερπουλ και έκανε συρτό σουτ, με τον Λορίς να κλείνει τη γωνία του και να μπλοκάρει.
16:24
81': Αλλαγή για τη Λίβερπουλ, ο Τζο Άλεν αντικατέστησε τον Άνταμ Λαλάνα και συμπληρώνει αυτή τη στιγμή 100 ματς με τη φανέλα των "κόκκινων".
16:27
84': Καλή στιγμή για την Τότεναμ, με τη μπάλα από το ευθύβολο σουτ του Κέιν να βρίσκει λίγο στο πόδι του Σακό και τον Μινιολέ να βγάζει σε κόρνερ.
16:28
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Η αγωνία στο κατακόρυφο.
16:29
87': Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Άιμπ πήρε τη θέση του Κοουτίνιο.
16:29
87': Αλλαγή για την Τότεναμ: ο Τάουνσεντ πήρε τη θέση του Λαμέλα.
16:31
Βρισκόμαστε στα τελευταία λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της Λίβερπουλ έχουν διάθεση να πρεσάρουν ψηλά.
16:32
89': Εξαιρετικό σουτ του Εμρέ Τζαν λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της Τότεναμ, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λορίς.
16:33
90': Κίτρινη κάρτα για τον Λούκας Λέιβα για φάουλ πάνω στον Κέιν.
16:33
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις, τρία είναι τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
16:34
Κερδίζει φάουλ ο Τζέιμς Μίλνερ από θέση έξω δεξιά. Μία από τις τελευταίες ευκαιρίες της Λίβερπουλ να πάρει τη νίκη.
16:35
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λαλάνα, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και έφυγε πλάγιο άουτ.
16:35
Είμαστε στα τελευταία δευτερόλεπτα του έξτρα χρόνου.
16:36
Τέλος αγώνα: Τότεναμ - Λίβερπουλ 0-0.
16:38
Ο Γιούργκεν Κλοπ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Λίβερπουλ όμως δεν έχασε σε μία αρκετά δύσκολη έδρα όπως αυτή της Τότεναμ και μάλιστα σε ματς που δεν είχε στη διάθεσή του ούτε τον Μπεντεκέ, ούτε τον Στάριτζ.
16:38
Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο καθώς ήταν αρκετά ισορροπημένο το ματς, με Τότεναμ και Λίβερπουλ να έχουν αμφότερες τις (λίγες) καλές ευκαιρίες τους για να σκοράρουν.