Αρσεναλ - Λέστερ 2-1

Η Λέστερ άνοιξε το σκορ στο "Έμιρεϊτς" με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βάρντι, όμως η Άρσεναλ έκανε την απόλυτη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Γουέλμπεκ στην τελευταία φάση του αγώνα, πήρε μια τεράστια νίκη με 2-1, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς!

Σε ένα "τρελό" ματς στο "Έμιρεϊτς", η Άρσεναλ κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή κόντρα στη Λέστερ και να πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση χάρη σε γκολ του Γουέλμπεκ. Η ομάδα του Ρανιέρι στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και κοίταξε στα μάτια τους "κανονιέρηδες". Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ τακτική με τις δύο ομάδες να προσέχουν κυρίως να μην δεχθούν γκολ.

Ωστόσο στο 45' κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το σκορ ημιχρόνου, η Λέστερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βάρντι από τον Μονρεάλ μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ο Άγγλος επιθετικός ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τις "αλεπούδες" σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο.

Η Άρσεναλ βγήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 55ο λεπτό τα πράγματα έγιναν καλύτερα για την ομάδα του Βενγκέρ, καθώς ο Σίμπσον της Λέστερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε την ευκαιρία στον Βενγκέρ να βάλει στον αγωνιστικό χώρο ότι επιθετικό όπλο διέθετε. Η Άρσεναλ έκλεισε την Λέστερ στα καρέ της και στο 70' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με σουτ του Γουόλκοτ.

Το τελευταίο 20λεπτο η πίεση των γηπεδούχων έγινε "ασφυκτική", όμως ο Σμάιχελ με συνεχείς αποκρούσεις κρατούσε το 1-1 για την Λέστερ. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Άρσεναλ κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Οζίλ σέντραρε και ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, δίνοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του και μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους 2 βαθμούς.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί (46' Τσέιμπερς), Μονρεάλ, Ράμσεϊ, Κοκλέν (61' Γουόλκοτ), Τσάμπερλεϊν (83' Γουέλμπεκ), Σάντσες, Οζίλ, Ζιρού

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ (58' Βασιλέφσκι), Ντρινκγουότερ, Καντέ, Ολμπράιτον (83' Κινγκ), Οκαζάκι (61' Γκρέι), Βάρντι

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

14:45 Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

(3' Χαζρί, 82' αυτ. Ντε Χέα - 39' Μαρσιάλ)

17:00 Σουόνσι - Σαουθάμπτον 0-1

(69' Λονγκ)

17:00 Μπόρνμουθ - Στόουκ 1-3

(57' Ρίτσι - 9' Ιμπιλά, 52' Αφελάι, 55' Χοσέλου)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Γουότφορντ 1-2

(45' Αντεμπαγιόρ - 16' πέν., 82' Ντίνι)

17:00 Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 0-1

(14' Ροντόν)

17:00 Νόριτς - Γουέστ Χαμ 2-2

(54' Μπρέιντι, 65' Χούλαχαν - 74' Παγέ, 76' Νομπλ)

19:30 Τσέλσι - Νιούκαστλ 5-1

(5' Κόστα, 9', 59' Πέδρο, 17' Γουίλιαν, 83' Τραορέ - 90' Τάουνσεντ)

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

14:00 Άρσεναλ - Λέστερ 2-1

(94' Γουέλμπεκ, 70' Γουόλκοτ - 45' πεν. Βάρντι)

16:05 Άστον Βίλα - Λίβερπουλ 0-6

(16' Στάριτζ, 25' Μίλνερ, 58' Τσαν, 63' Οριζί, 65' Κλάιν, 71' Τουρέ)

18:15 Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ

H βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Premier League 2015-2016

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

13:58
Καλησπέρα σας. Σε πολύ λίγο η σέντρα στο "Emirates"
14:00
Σέντρα στο παιχνίδι
14:01
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΆΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Ράμσεϊ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Ζιρού

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ, Ντρίνκγουοτερ, Καντέ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι, Βάρντι
14:04
Έχει μπει δυνατά στο ματς η Άρσεναλ
14:09
10' Μετά τη δυναμική είσοδο της Άρσεναλ στο ματς, στα πρώτα λεπτά, η Λέστερ έχει αρχίσει να στέκεται πιο ανταγωνιστικά.
14:17
Νωρίτερα ο Τσεχ μπλόκαρε κεφαλιά του Βάρντι.
14:21
21' Ο Ζιρού δεν καταφέρνει να απειλήσει, αφού τον πρόλαβε ο Μόργκαν πριν γίνει επικίνδυνος.
14:25
25' Σουτ του Ζιρού από το ύψος του πέναλτι, ο Μόργκαν πέφτει και με το σώμα διώχνει σε κόρνερ
14:32
Δεν υπάρχει γκολ μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ωστόσο παρακολουθούμε ωραίο ματς με πολύ καλό ρυθμό
14:38
Κίτρινη κάρτα στον Κοκελέν.
14:39
39' Σέντρα σουτ από τον Καντέ, ο Τσεχ με τα ακροδάχτυλα διώχνει σε κόρνερ
14:43
44' Πέναλτι για τη Λέστερ.
14:44
Το κερδίζει ο Βάρντι, παρά το κάνει ο Μονρεάλ
14:45
45' Ευστοχεί ο Βάρντι και κάνει το 1-0 για τη Λέστερ λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου.
14:48
Τέλος του ημιχρόνου. Η Λέστερ με το πέναλτι του Βάρντι προηγείται με 1-0.
14:49
Το πέναλτι που κέρδισε ο Βάρντι και το γκολ
15:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
15:04
46' Σουτ του Ράμσεϊ, η μπάλα άουτ! Μπαίνει επιθετικά η Άρσεναλ.
15:13
Με μια αλλαγή η Άρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο. Κοσιελνί αντί Τσέιμπερς.
15:13
49' Κίτρινη κάρτα στον Σίμπσον.
15:13
52' Κίτρινη κάρτα στον Φουχς.
15:13
55' Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) για τον Σίμπσον! Μένει με 10 οι παίκτες για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.
15:15
Έχουν ανάψει τα αίματα στο ματς μετά την κόκκινη της Λέστερ!
15:17
57' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.
15:17
58' Αλλαγή για την Λέστερ. Εκτός ο Μαχρέζ και στη θέση του ο Βασιλέφσκι.
15:18
61' Ακόμη μια αλλαγή για τη Λέστερ. Εκτός ο Οκαζάκι και στη θέση του ο Γκρέι.
15:19
61' Αλλαγή κι από τον Βενγκέρ. Εκτός ο Κοκλέν και μέσα ο Γουόλκοτ. Φουλ επίθεση για την Άρσεναλ που παίζει και με παίκτη παραπάνω.
15:21
Πιέζει ασφυκτικά η Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά.
15:22
H φάση στην οποία αποβλήθηκε ο Σίμπσον.
15:23
Εάν το αποτέλεσμα μείνει ως έχει τότε η Λέστερ θα ξεφύγει με οκτώ βαθμούς από την Άρσεναλ!
15:24
68' Κόρνερ για την Άρσεναλ.
15:25
Απομακρύνει ο Καντέ. Ξανά όμως η Άρσεναλ στην επίθεση.
15:27
Πάνω κάτω συνεχώς η μπάλα με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει πλέον... άγρια ομορφιά.
15:28
71' ΓΚΟΛ! Ο Γουόλκοτ ισοφαρίζει για την Άρσεναλ!
15:31
Ο Μπεγερίν σέντραρε από τα δεξιά, ο Ζιρού έστρωσε στον Γουόλκοτ και ο τελευταίος με σουτ νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-1.
Δείτε το γκολ:
15:31
Ξανά στην επίθεση η Άρσεναλ που έχει κλείσει για τα καλά πλέον τη Λέστερ.
15:32
74' Δυνατό σουτ του Ράμσεϊ με τη μπάλα να περνάει μόλις άουτ!
15:34
76' Νέο καλό σουτ αυτή τη φορά από τον Σάντσες και πάλι άουτ.
15:35
78' Ευκαιρία για τη Λέστερ με τον Καντέ, όμως το σουτ του μέσου της ομάδας του Ρανιέρι φεύγει άουτ.
15:37
80' Σουτ του Ράμσεϊ εκτός περιοχής, όμως ξανά άστοχο!
15:40
82' Αλλαγή για την Λέστερ. Εκτός ο Ολμπράιτον, μέσα ο Κινγκ.
15:41
83' Αλλαγή και για την Άρσεναλ. Ο Τσάμπερλεϊν αποχωρεί για να μπει στη θέση του ο Γουέλμπεκ.
15:41
Ροντέο έχει γίνει το παιχνίδι!
15:43
85' Κεφαλιά του Μερτεσάκερ από τη μικρή περιοχή και η μπάλα κυλάει αργά και βασανιστικά άουτ!
15:44
87' Ο Γουέλμπεκ χάνει μοναδική ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Παραμένει το 1-1.
15:45
88' Την απόκρουση της χρονιάς κάνει ο Σμάιχελ στο σουτ του Ζιρού!
15:46
Απίστευτα πράγματα από τον τερματοφύλακα της Λέστερ που κρατάει ζωντανή την ομάδα του.
15:46
89' Ο Ράμσεϊ χάνει νέα ευκαιρία μπροστά από τον Σμάιχελ.
15:48
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
15:51
90+3' Κόρνερ για την Άρσεναλ. Διώχνει εντυπωσιακά ο Σμάιχελ.
15:51
Απομακρύνει η Λέστερ.
15:51
90+4' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για την Άρσεναλ. Η τελευταία φάση του αγώνα.
15:53
ΓΚΟΛ! Η Άρσεναλ πετυχαίνει το γκολ της νίκης!
15:53
Ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά νικάει τον Σμάιχελ και δίνει μια τεράστια νίκη στην ομάδα του Βενγκέρ!
15:56
Το ματς τελείωσε! Η Άρσεναλ παίρνει μια σπουδαία νίκη και μειώνει τη διαφορά από την κορυφή στους 2 βαθμούς.