Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

Η Άρσεναλ άφησε πίσω την ήττα από τον Ολυμπιακό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Έμιρεϊτς". Ακίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι έγιναν "έρμαιο" στις ορέξεις των παικτών του Αρσέν Βενγκέρ.

H Άρσεναλ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό τακουνάκι, ύστερα από γύρισμα του Μεζούτ Οζίλ. Ένα λεπτό αργότερα ο Γερμανός μέσος από δημιουργός έγινε εκτελεστής και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με όμορφο πλασέ, μετά από πάσα του Τίο Γουόλκοτ.

Οι "κανονιέρηδες" ήταν ασταμάτητοι, καθώς στο 19' ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Σάντσες με ένα εκπληκτικό σουτ "κεραυνοβόλησε" τον Νταβίντ Ντε Χέα κι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν. Στο 34' ο Άαρον Ράμσεϊ έχασε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει το 4-0, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Η μοναδική σημαντική φάση των "Κόκκινων Διαβόλων" στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 44ο λεπτό, όταν ο Αντονί Μαρσιάλ γύρισε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε εντυπωσιακά με το πόδι.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λουίς Φαν Φάαλ, θέλοντας να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μαρουάν Φελαϊνί και Αντόνιο Βαλέντσια στη θέση των αρνητικών, Μέμφις Ντεπάι και Ματέο Νταρμιάν.

Παρόλα αυτά, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι "κανονιέρηδες" έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας. Μάλιστα, σε τρεις περιπτώσεις έφθασε κοντά σε τέταρτο γκολ, αλλά τα σουτ των Οζίλ και Ολιβιέ Ζιρού δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Δείτε τα γκολ του αγώνα:

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Γκάμπριελ, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκλέν, Ράμσεϊ, Οζίλ (75' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Σάντσες (81' Γκιμπς), Γουόλκοτ (75' Ζιρού).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Νταρμιάν (46' Βαλέντσια), Κάρικ, Σβαϊνστάιγκερ, Μάτα (81' Γουίλσον), Ρούνεϊ, Ντεπάι (46' Φελαϊνί), Μαρσιάλ.

17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 6-1

(42', 49', 51', 60', 62' Αγκουέρο, 54' Ντε Μπρούινε - 18' Μίτροβιτς)

17:00 Νόριτς - Λέστερ 1-2

(69' Εμποκανί - 28' Βάρντι, 48' Σλουπ)

17:00 Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ

(10' Φλέτσερ, 22' Λενς - 45' Τζέκινσον, 60' Παγέ)

19:30 Τσέλσι - Σαουθάμπτον 1-3

(10' Γουίλιαν - 43' Ντέιβις,60' Μανέ, 72' Πελέ)

Κυριακή (04/10)

15:30 Έβερτον - Λίβερπουλ 1-1

(45 +1' Λουκάκου - 41' Ινγκς)

18:00 Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

(6' 19' Σάντσες, 7' Οζίλ)

18:00 Σουόνσι - Τότεναμ 2-2

(16' Αγιού, 31' αυτ. Κέιν - 27', 65' Έρικσεν)

17:36
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι μεταξύ της Άρσεναλ και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 8η αγωνιστική της Premier League.
17:37
Οι παίκτες της Άρσεναλ κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση.
17:38
Οι "κανονιέρηδες" βρίσκονται στην 7η θέση με 13 βαθμούς, ενώ οι "κόκκινοι διάβολοι" είναι 2οι με 16 και έχουν ως στόχο να επιστρέψουν στην κορυφή της βαθμολογίας.
17:40
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Γκάμπριελ, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκλέν, Ράμσεϊ, Οζίλ, Σάντσες, Γουόλκοτ.
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Νταρμιάν, Κάρικ, Σβαϊνστάιγκερ, Μάτα, Ρούνεϊ, Ντεπάι, Μαρσιάλ.
17:41
Αναπληρωματικοί για την Άρσεναλ: Οσπίνα, Ντεμπισί, Γκιμπς, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Τσέιμπερς, Κάμπελ
17:41
Αναπληρωματικοί για τη Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Τζόουνς, Γουίλσον, Βαλέντσια, Φελαϊνί, Μακνέρ, Σναϊντερλέν

17:43
Η Άρσεναλ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί της Λέστερ με το εμφατικό 5-2, όμως μεσοβδόμαδα γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Ολυμπιακό στο "Έμιρεϊτς".
17:44
Αντίθετα, η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-0 της Σάντερλαντ στο "Ολντ Τράφορντ", ενώ νίκησε μεσοβδόμαδα τη Βόλφσμπουργκ με 2-1.
17:51
Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων διαμαρτύρονται για τις ακριβές τιμές των εισιτηρίων στην Premier League.
17:53
"Ποδαράκια" από τον Όξλεϊντ-ΤσάμπερλεΪν κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης.
17:54
Το μήνυμα του Λουίς Φαν Χάαλ πριν τον αγώνα.
17:57
Στη φυσούνα οι παίκτες των δύο ομάδων.
17:59
Στη σέντρα η Άρσεναλ.
18:00
1' Έναρξη του αγώνα.
18:02
2' O Καθόρλα εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, έδιωξε με γροθιές ο Ντε Χέα.
18:02
Έχει μπει δυνατά η Άρσεναλ και πιέζει από νωρίς για το γκολ.
18:04
4' Κεφαλιά του Σάντσες, μακριά από την εστία του Ντε Χέα.
18:05
6' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ! Ο Ράμσεϊ συνεργάστηκε με τον Οζίλ, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα στο κέντρο της μικρής περιοχής και ο Σάντσες με τακουνάκι άνοιξε το σκορ!
18:06
7' 2-0 η Άρσεναλ! Τρομερό ξεκίνημα από τους "κανονιέρηδες"! Ο Γουόλκοτ έστρωσε στον Οζίλ, κι αυτός με όμορφο πλασέ άφησε "άγαλμα" τον Ντε Χέα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!
18:09
Δείτε τo 1-0:
18:10
Δείτε το 2-0:
18:13
Δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει η Γιουνάιτεντ μετά τα δύο γρήγορα γκολ. Οι παίκτες του Βενγκέρ συνεχίζουν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα.
18:16
Δείτε ΕΔΩ τα δύο γρήγορα γκολ της Άρσεναλ.
18:17
Η φάση του πρώτου γκολ.
18:19
19' Ασταμάτητη η Άρσεναλ! 3-0 με τον Σάντσες! Ο Χιλιανός "χόρεψε" την άμυνα της Γιουνάιτεντ και "κεραυνοβόλησε" τον Ντε Χέα!
18:22
Δείτε το 3-0:
18:22
22' Κίτρινη κάρτα στον Γιανγκ.
18:25
25' Σουτ του Καθόρλα, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα.
18:29
30' Κίτρινη κάρτα στον Νταρμιάν.
18:33
Πιέζει η Γιουνάιτεντ στα τελευταία λεπτά για τη μείωση του σκορ.
18:35
34' Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ! Ο Σάντσες έβγαλε τη σέντρα στο δέυτερο δοκάρι, αλλά το πλασέ του Ράμσεϊ πέρασε πάνω από την εστία του Ντε Χέα.
18:37
37' Λόμπα του Ρούνεϊ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Τσεχ.
18:38
Το πλασέ του Οζίλ στο δεύτερο γκολ των "κανονιέρηδων".
18:45
44' Σπουδαία ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! Ο Μαρσιάλ γύρισε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσεχ απέκρουσε ενστικτωδώς με το πόδι!
18:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:47
45 +2' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι "κανονιέρηδες" πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με το εμφατικό 3-0.
19:02
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.
19:03
46' Δύο αλλαγές για τη Γιουνάιτεντ. Ο Φελαϊνί και ο Βαλέντσια στη θέση των Ντεπάι και Νταρμιάν.
19:06
49' Ωραίο σουτ του Γιανγκ. Μπλόκαρε ο Τσεχ.
19:08
51' Κίτρινη κάρτα στον Κοκλέν.
19:10
53' Ο Οζίλ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και στην επιστροφή το σουτ του Γερμανού κατέληξε κόρνερ.
19:11
55' Κίτρινη κάρτα στον Ρούνεϊ.
19:14
Η κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο: Άρσεναλ 23% - Γιουνάιτεντ 77%
19:18
Απογοητευμένοι, όπως είναι λογικό, οι παίκτες της Γιουνάιτεντ.
19:19
62' Σουτ του Ρόυνεϊ, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσεχ.
19:19
Ο Μαρσιάλ είναι ένας από τους ελάχιστους διακριθέντες των "Κόκκινων Διαβόλων".
19:23
Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Πολλά λάθη και σκληρά μαρκαρίσματα.
19:26
68' Ο Σβαϊνστάιγκερ δεν κατάφερε να πλασάρει τον Τσεχ, ο οποίος έπεσε στα πόδια του κι απομάκρυνε την μπάλα.
19:30
73' Ο Μονρεάλ έστρωσε στον Οζίλ, όμως το πλασέ του Γερμανού κατέληξε στην αγκαλιά του Ντε Χέα.
19:32
75' Διπλή αλλαγή για την Άρσεναλ. Οι Γουόλκοτ και Οζίλ εκτός, οι Ζιρού και Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν εντός.
19:38
81' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Γκιμπς στη θέση του Σάντσες.
19:40
82' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γουίλσον εντός, ο Μάτα εκτός.
19:42
86' Πλασέ του Ζιρού από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Ντε Χέα.
19:48
19:51
92' Τέλος του αγώνα. Η Άρσεναλ παίρνει τη νίκη με 3-0.