3η αγ.: Η Γιουνάιτεντ διέλυσε 8-2 την Άρσεναλ

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον διέλυσε με 8-2 τους "κανονιέρηδες" και έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Οι πρωτοπόροι της Premier League (συγκατοικούν με τη γειτόνισσα Σίτι) δεν άφησαν τους Λονδρέζους να πάρουν ούτε ανάσα, πετυχαίνοντας σκορ-ρεκόρ.

Η Μάντσεστερ... άργησε λίγο να ανοίξει λογαριασμό (στο 22' με τον Γουέλμπεκ), από εκεί και περα όμως ήταν ασταμάτητη. Ο φαν Πέρσι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 27' από το σημείο του πέναλτι (απέκρουσε ο ντε Χέα) και ένα λεπτό αργότερα, ο Γιανγκ με απίστευτο σουτ στο "παραθυράκι" του Σέζνι, έκανε το 2-0.

Στο 41' ο Ρούνεϊ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, πριν ο Γουόλκοτ δώσει κάποιες ελπίδες στην Άρσεναλ, βρίσκοντας δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα "μαγικό" εξάλεπτο (64'-70') από την Γιουνάιτεντ ήταν αρκετό για να ξεφύγει η κατάσταση από κάθε έλεγχο. Οι Ρούνεϊ, Νάνι, Παρκ έκαναν το 6-1 και το γκολ του φαν Πέρσι στο 74', μάλλον... εξαγρίωσε τους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζένκινσον άφηνε τον αγωνιστικό χώρο έχοντας πρώτα αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χάουαρντ Γουέμπ και στο 82' ο Ρούνει πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα από το σημείο του πέναλτι. Ο θρίαμβος των "κόκκινων διαβόλων" ολοκληρώθηκε στο 91' με θύτη τον Γιανγκ.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά που η Γιουνάιτεντ βάζει οκτώ γκολ σε αγώνα της Premier League. Είχε να το πετύχει από τις 6 Φεβρουαρίου 1999 (1-8 με τη Νότιγχαμ).

Ένα άλλο ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο είναι ότι η Άρσεναλ είχε να δεχθεί οκτώ γκολ από τις 12 Δεκεμβρίου 1896. Τότε, είχε ηττηθεί με 8-0 από την Λάφμπορο, σε αγώνα για τη δεύτερη κατηγορία της Αγγλίας.

Παράλληλα, αυτή ήταν η τέταρτη φορά από καταβολής Premier League που σημειώνονται από 10 γκολ και πάνω. Είχαν προηγηθεί οι αναμετρήσεις Τότεναμ-Γουίγκαν 9-1, Τότεναμ-Ρέντινγκ 6-4 και Πόρτσμουθ-Ρέντινγκ 7-4.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο που σημείωσε τέσσερα γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε δια περιπάτου από το "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" συντρίβοντας με 5-1 την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa League, Τότεναμ.

Ο "χορός" των γκολ άρχισε στο 34ο λεπτό, έπειτα από εκπληκτική συνεργασία των φιλοξενούμενων. Ο νεοαποκτηθείς Νασρί σέντραρε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Τζέκο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φρίντελ.

Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το... έργο επαναλήφθηκε. Ο Νασρί με νέα σέντρα βρήκε τον Τζέκο, ο οποίος έκανε το 0-2 με γυριστή κεφαλιά.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 55ο λεπτό, όταν μετά από μία ακόμη εξαιρετική επιθετική προσπάθεια των "πολιτών", ο Γιάγια Τουρέ έδωσε πάσα "πάρε-βάλε" στον Τζέκο, ο οποίος ευρισκόμενος από οριακή θέση, απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ασταμάτητη Μάντσεστερ Σίτι "χτύπησε" ξανά με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Σέρχιο Αγουέρο έκανε ό,τι ήθελε τον Ντόουσον και με αριστερό βολέ νίκησε τον Φρίντελ.

Η Τότεναμ μείωσε το σκορ στο 68' με κεφαλιά του Καμπούλ, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είπαν την τελευταία λέξη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με σκόρερ και πάλι τον Τζέκο.

Στη σκιά του σοβαρού τραυματισμού που υπέστη ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, η Τσέλσι επικράτησε 3-1 της Νόριτς, σημειώνοντας δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Βίλας-Μπόας ξεκίνησε ιδανικά το ματς και μάλιστα προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με βολίδα του Μποσίνγκουα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν άπραγοι. Από το 25' κι έπειτα δημιούργησαν τρεις καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, με κυριότερη αυτή του 29ου λεπτού (κεφαλιά του Χολτ, απόκρουση του Ιλάριο).

Στο 64' οι 42.000 θεατές "πάγωσαν" όταν είδαν τον Ντιντιέ Ντογκμπα να πέφτει άτσαλα στο έδαφος έπειτα από μία εναέρια διεκδίκηση της μπάλας με τον Ράντι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χάσει τις αισθήσεις του. Έπειτα από έξι λεπτά, ο Ιβοριανός επιθετικός μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού πρώτα του παρασχέθηκε οξυγόνο.

Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Χολτ είχε ισοφαρίσει με γυριστό σουτ προ κενής εστίας, ύστερα από ασυνεννοησία μεταξυ του Ιλάριο και του Ιβάνοβιτς.

Μετά (και) τον τραυματισμό του Ντρογκμπά, τα πράγματα δυσκόλεψαν για την Τσέλσι, ο προπονητής της οποίας πέρασε στον αγώνα τους Ανελκά και Μάτα για να ενισχύσει τη γραμμή κρούσης της.

Ο παίκτης που άλλαξε τον ρου του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Ραμίρες, ο οποίος στο 81' κινήθηκε πολύ γρήγορα προς στα αντίπαλα καρέ και υποχρέωσε τον Ράντι να τον σταματήσει αντικανονικά εντός περιοχής. Ο τελευταίος αποβλήθηκε (βγήκε ο επιθετικός Μάρτιν) και ο Λάμπαρντ νίκησε από τα έντεκα βήματα τον νεοεισελθόντα τερματοφύλακα Ντέκλαν Ρουντ.

Η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά πλέον υπέρ της Τσέλσι, η οποία δεν απειλήθηκε στα εναπομείναντα 19 λεπτά της αναμέτρησης (11 ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων). Μάλιστα, στο 101' έφτασε και σε ένα τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ του Μάτα (σκόραρε στο ντεμπούτο του).

Με το ίδιο σκορ αλλά πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την Τσέλσι, η Λίβερπουλ έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, κόντρα στην Μπόλτον.

Οι "ρεντς" πήραν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό με ψηλοκρεμαστό σουτ του Χέντερσον, έπειτα από απόκρουση του Γιασκελάινεν σε κοντινό, μονοκόμματο βολέ του Ντάουνινγκ.

Η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς "κλείδωσε" τους τρεις βαθμούς λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, σκοράροντας δύο φορές (στο 52' και το 53').

Αρχικά, ο Σκρτελ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άνταμ έκανε το 2-0 και ένα λεπτό αργότερα, ο τελευταίος σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ, με ωραίο διαγώνιο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Το γκολ της τιμής για την Μπόλτον ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Ιβάν Κλάσνιτς.

Πολύ άσχημο παιχνίδι έπαιξε η μοίρα στην Μπλάκμπερν. Τα "ρόδα" είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν δύο φορές το σκορ από το σημείο του πέναλτι (στο 46' και το 77'), όμως οι Χόιλετ και Φορμίκα δεν μπόρεσαν στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ό,τι δεν έκαναν οι εν λόγω παίκτες, το έκανε ο Μικέλ Αρτέτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα με αμφισβητούμενο πέναλτι (ανατροπή του Φελαϊνί από τον Σάμπα. Έτσι, η Έβερτον διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί πως η τελευταία ομάδα που έχασε δύο πέναλτι σε ένα ματς ήταν και πάλι η Μπλάκμπερν πριν από πέντε χρόνια, με αντίπαλο την Μπόλτον.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φράνκο ντι Σάντο, η Γουίγκαν κέρδισε με 2-0 την ΚΠΡ και διεύρυνε το αήττητο σερί της. Ο νεαρός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 41' με φοβερό μονοκόμματο βολέ και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στο 66' με μακρινό διαγώνιο σουτ (αφού η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικό). Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν και την τύχη με το μέρος τους, καθώς οι αντίπαλοί τους είχαν τρία δοκάρια. Δύο στο πρώτο μέρος με τον Τααράμπτ και ένα στο δεύτερο με τον Περόνε.

Δύο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου από τον Λέον Μπεστ ήταν αρκετά για να ξεπεράσει η Νιούκαστλ το εμπόδιο της Φούλαμ. Στο 48' έπειτα από σουτ του Καμπάιγ και ασθενή απόκρουση του Σβάρτσερ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ιρλανδός άσος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ. Στο 67' μετά από σέντρα-σουτ του Ντεμπά Μπα, ο Μπεστ από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντέμπσι με κεφαλιά, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Από μία αμφισβητούμενη φάση προήλθε η πρώτη νίκη της Στόουκ στο πρωτάθλημα. Η αναμέτρηση του "Χόουθορνς" βρισκόταν στο 89ο λεπτό, όταν ο Ράιαν Σότον εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των παικτών της Γουέστ Μπρομ, παίρνοντας την μπάλα με προβολή (ίσως υπήρξε φάουλ στον γκολκίπερ των γηπεδούχων) για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Στάφορντσαϊρ.

Στο "Βίλα Παρκ", η Γουλβς έχασε την ευκαιρία να σημειώσει την τρίτη διαδοχική νίκη της με το ξεκίνημα του πρωταθλήματος (είχε να γίνει από το 1980), ωστόσο αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Άστον Βίλα, σε ένα ματς με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε και το παιχνίδι της Σουόνσι με την Σάντερλαντ. Οι Ουαλοί είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, άγγιξαν το γκολ στο πρώτο μέρος (μακρινό σουτ του Σινκλέρ στο δοκάρι), ωστόσο οι 20.000 θεατές που βρέθηκαν στο "Λίμπερτι" δεν είχαν την τύχη να δουν κάποια ομάδα να σκοράρει.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Άστον Βίλα - Γουλβς 0-0

Γουίγκαν - ΚΠΡ 2-0 (41', 66' ντι Σάντο)

Μπλάκμπερν - Έβερτον 0-1 (92' πεν. Αρτέτα)

Τσέλσι - Νόριτς 3-1 (6' Μποσίνγκουα, 82' πεν. Λάμπαρντ, 101' Μάτα / 63' Χολτ)

Σουόνσι - Σάντερλαντ 0-0

Λίβερπουλ - Μπόλτον 3-1 (15' Χέντερσον, 52' Σκρτελ, 53' Άνταμ / 92' Κλάσνιτς)

Nιούκαστλ - Φούλαμ 2-1 (48', 67' Μπεστ / 88' Ντέμπσι)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-5 (68' Καμπούλ / 34', 41', 55', 93' Τζέκο, 60' Αγουέρο)

Γουέστ Μπρομ - Στόουκ 0-1 (89' Σότον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 8-2 (22' Γουέλμπεκ, 28', 91' Γιανγκ, 41', 64', 82' πεν. Ρούνεϊ, 67' Νάνι, 70' Παρκ / 45+3' Γουόλκοτ, 74' φαν Πέρσι)