Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-6

Η αλλαγή συσχετισμών στο αγγλικό ποδόσφαιρο ίσως να είναι γεγονός. Η εντυπωσιακή Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε στους 4 ορίζοντες του "Ολντ Τράφορντ" τη Γιουνάιτεντ με 6-1, στην πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας των ντέρμπι. Καλύτερη σε όλο το διάστημα η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, που πήρε τα πάνω της με την αποβολή του Τζόνι Έβανς στο 48'. Ντάβιντ Σίλβα και Μάριο Μπαλοτέλι έκαναν πάρτι απέναντι στην ερασιτεχνική άμυνα των πρωταθλητών.

Το πλάνο του Άλεξ Φέργκιουσον δεν περιελάμβανε τον (ανέτοιμο) κορυφαίο αμυντικό του, Νεμάνια Βίντιτς, και αντ' αυτού προτιμήθηκε ο Τζόνι Έβανς. Επιπλέον, ο Χαβιέρ Ερνάντες παρακολούθησε τη σέντρα από τον πάγκο, όπως συνέβη και με τον Νάιτζελ ντε Γιονγκ στην αντίπερα όχθη, παρότι δηλώθηκε ως βασικός. Ο Ολλανδός μέσος χτύπησε στο ζέσταμα κι έμεινε στον πάγκο, με τον Γιάγια Τουρέ να παίρνει τη θέση του σε μία σχετικά επιθετική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων, που περιελάμβανε τους Μπαλοτέλι και Σέρχιο Αγκουέρο.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με πιο φιλόδοξους σκοπούς και κρατούσαν με ευκολία την μπάλα στα πόδια τους. Όταν πλησίαζαν στην αντίπαλη περιοχή, όμως, έρχονταν αντιμέτωποι με ένα σωρό κορμιά με κόκκινες και μπλε φανέλες και ο συνωστισμός δεν λειτούργησε υπέρ τους. Στα πρώτα 20 λεπτά, η Γιουνάιτεντ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά καμία ιδέα για την αξιοποίηση αυτής της συνθήκης. Η Σίτι αμυνόταν, αλλά χωρίς καμία σωστή αντεπίθεση. Όλα έδειχναν πως μόνο με κάτι ξεχωριστό, κάτι μη συμβατικό θα άλλαζε η ροή του αγώνα. Όλα υποδείκνυαν ένα όνομα. Και εγένετο... γκολ από τον Μπαλοτέλι. Το τέρμα του Ιταλού επιθετικού στο 21ο λεπτό (και ο πανηγυρισμός με μπλουζάκι "Why always me?") ήταν ουσιαστικά η πρώτη ευκαιρία και των 2 ομάδων, αλλά έδωσε ώθηση μόνο σε μία.

Στα επόμενα λεπτά η Σίτι ισορρόπησε το ματς και έπαιζε με μεγάλη ασφάλεια, αφού οι "μηχανισμοί" επιθετικής λειτουργίας της Γιουνάιτεντ περιορίζονταν στην τροφοδότηση του Άσλεϊ Γιανγκ και σε σουτ πάνω σε σώμα αντιπάλου. Ντάρεν Φλέτσερ και Άντερσον αποδείχθηκαν ανίκανοι να ανοίξουν το συμπαγές παιχνίδι των παικτών του Ρομπέρτο Μαντσίνι και το πρώτο ημίχρονο έληξε ουσιαστικά χωρίς πραγματικούς κινδύνους για την εστία του Τζο Χαρτ.

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τους γηπεδούχους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το καταστροφικό μεσημέρι του Έβανς ολοκληρώθηκε με σωστή αποβολή στο 48', στην προσπάθειά του να αποτρέψει τον Μπαλοτέλι από ένα βέβαιο 2-0. Η ενέργειά του αποδείχθηκε μάταιη, αφού στο 60ό λεπτό ο Ιταλός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του, εκμεταλλευόμενος τα "μαγικά" του Σίλβα και την ασίστ του Τζέιμς Μίλνερ. Η Γιουνάιτεντ είχε βγει μπροστά μετά την αποβολή, ωστόσο το 2ο γκολ την ισοπέδωσε ψυχολογικά. Οι πάσες 5 μέτρων έγιναν πιο δύσκολο επίτευγμα και από την κατάκτηση του Μουντιάλ για τους παίκτες της Γιουνάινεντ, τη στιγμή που οι Σίλβα και Μίλνερ καθοδηγούσαν "μαεστρικά" τις αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων. Σε μία από αυτές, η άμυνα της Γιουνάιτεντ εκτέθηκε για πολλοστή φορά με τον Αγκουέρο στο 69' να κάνει το 3-1.

Η είσοδος στο παιχνίδι των Ερνάντες και Φιλ Τζόουνς αντί των Λουίς Νάνι και Άντερσον (αμφότεροι απογοητευτικοί σε απόδοση) πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Η Σίτι έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και οδήγησε τους φίλους των "κόκκινων διαβόλων" στην πρόωρη αποχώρησή τους από το γήπεδο. Όσοι επέλεξαν τον δρόμο της επιστροφής στο σπίτι έχασαν το τέρμα του Ντάρεν Φλέτσερ που μείωνε το σκορ σε 3-1, ωστόσο είχαν την ευτυχία να μη βιώσουν τα τελευταία λεπτά. Οι υποδειγματικές αντεπιθέσεις των επιθετικών της Σίτι έκαναν τους γηπεδούχους να ψάχνονται σε 5 περιπτώσεις στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης και σε 3 εξ αυτών η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ντάβιντ ντε Χέα. Η Σίτι έφτασε στο 6-1 και έγραψε ιστορία με τη μεγαλύτερη νίκη της στο "Ολντ Τράφορντ", την ώρα που σμπαράλιαζε το αήττητο 24 εντός έδρας αγώνων πρωταθλήματος των αντιπάλων της. Και κυρίως, την ώρα που ξέφευγε με 5 βαθμούς στον πίνακα της βαθμολογίας, βάζοντας πλώρη ολοταχώς για τον τίτλο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Άντερσον (66' Τζόουνς), Φλέτσερ, Νάνι (66' Ερνάντες), Γιανγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Μίλνερ (89' Κολάροφ), Μπάρι, Γ. Τουρέ, Σίλβα, Αγκουέρο (75' Νασρί), Μπαλοτέλι (70' Τζέκο)