23η αγ.: Έπιασε τη Σίτι η Γιουνάιτεντ

Συγκάτοικο στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα απέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι, αφού η ίδια ηττήθηκε από την Έβερτον (1-0) και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Στόουκ με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" υπερίσχυσαν των αντιπάλων τους και πριν ανοίξουν το σκορ, έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθούν με τους Σκόουλς και Κάρικ. Στο 38' ο Παρκ κέρδισε πέναλτι από τον Πέναντ και ο Ερνάντες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Φέργκιουσον. Με τον ίδιο τρόπο επετεύχθη και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, στο 53'. Βαλέντσια ανατράπηκε από τον Γουόλτερς και ο Μπερμπάτοφ, που τη Δευτέρα έκλεισε τα 31 του, έκανε το 2-0.

Η κατάρα των εκτός έδρας αγώνων συνεχίστηκε για τη Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι συμπλήρωσε πέντε ματς χωρίς νίκη (σε έξι αναμετρήσεις) μακριά από το "Σίτι οφ Μάντσεστερ". Θύτης αυτή τη φορά ήταν η Έβερτον και μάλιστα με σκόρερ έναν πρώην παίκτη της μισητής Γιουνάιτεντ. Τον Ντάρον Γκίμπσον...

Ικανοποιημένοι από το βαθμό θα πρέπει να νιώθουν οι άνθρωποι της Τσέλσι, καθώς η εικόνα της ομάδας τους κόντρα στη Σουόνσι ήταν απογοητευτική. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40ό λεπτό με τον Σινκλέρ, ωστόσο οι "μπλε" έσωσαν την παρτίδα με αυτογκόλ του Τέιλορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Λονδρέζοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κόουλ στο 86'.

Τη χαρά της νίκης γεύθηκε μετά από τρία παιχνίδια η Λίβερπουλ. Οι "ρεντς" επικράτησαν 3-0 της Γουλβς στο "Μολινό" και μείωσαν στους 4 βαθμούς τη διαφορά τους από την Τσέλσι. Τα γκολ της νίκης σημειώθηκαν από τους Κάρολ, Μπέλαμι και Κάουτ, όλα στο δεύτερο μέρος.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάρετ Μπέιλ, η Τότεναμ έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Γουίγκαν και πλέον βρίσκεται στο -5 από την κορυφή. Ο Ουαλός άσος σκόραρε στο 29' και το 64', ενώ στο 34' είχε βρει δίχτυα ο Μόντριτς. Το γκολ της παρηγοτιάς για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 80' από τον ΜακΆρθουρ.

Ενδιαφέρουν...

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει ηττηθεί σε κανένα από τα 200 εντός έδρας παιχνίδια που προηγήθηκε στο ημίχρονο (188 νίκες - 12 ισοπαλίες).

Η Στόουκ έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ με πέναλτι στο φετινό πρωτάθλημα (7).

Οι 6 από τους 8 τελευταίους γκολκίπερ που ντεμπουτάρισαν με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ, δεν δέχθηκαν γκολ. Ο Μπεν Άμος συνέχισε την παράδοση.

Ο Φερνάντο Τόρες συμπλήρωσε 11 σερί ματς χωρίς γκολ στην Premier (αρνητικό του ρεκόρ).

Αυτή τη σεζόν η Τσέλσι έχει χάσει 7 βαθμούς κόντρα σε ομάδες που προήλθαν από την Championship. Η τελευταία φορά που απώλεσε περισσότερους (8) ήταν τη σεζόν 2001-02.

Πριν μεταγραφεί στη Σουόνσι, ο Σκοτ Σινκλέρ είχε βάλει μόλις ένα γκολ σε 23 ματς. Έκτοτε έχει σημειώσει επτά σε 23 αναμετρήσεις.

Η Σουόνσι δεν έχει ηττηθεί σε κανένα από τα 8 ματς που προηγήθηκε (5 νίκες - 3 ισοπαλίες).

Τα 3 γκολ του Λούκα Μόντριτς έχουν σημειωθεί έξω από τη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων. Μόνο ο Γουέιν Ρούνεϊ έχει βάλει περισσότερα (5).

Η Λίβερπουλ είναι η ομάδα που έχει δεχθεί τα λιγότερα σουτ στην εστία (80 έναντι 81 της Έβερτον).