34η αγ.: Με οδηγό ένα 18χρονο η Γιουνάιτεντ στο αποχαιρετιστήριο ματς του Γκιγκς (VIDEO)

Ο 18χρονος Τζέιμς Γουίλσον σκόραρε δύο φορές και χάρισε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη νίκη επί της Χαλ με 3-1 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 34η αγωνιστική της Premier League, η οποία σημαδεύτηκε από την τελευταία συμμετοχή του Ράιαν Γκιγκς.

Τριάντα ένα λεπτά χρειάστηκε ο Τζέιμς Γουίλσον για να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (με κοντινό βολέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά-πάσα του Mαρούαν Φελαϊνί) και να τη βάλει σε θέση οδηγού επί της Χαλ. Μισή ώρα αργότερα ο νεαρός ακολούθησε μία αντεπίθεση, πήρε το "ριμπάουντ" μετά από ανεπιτυχή προσπάθεια για γκολ από τον Φελαϊνί και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο 18χρονος επιθετικός είχε σκοράρει κατά της Τότεναμ σε αγώνα U21 που διεξήχθη στις 14 Απριλίου, "υποχρεώνοντας" τους ανθρώπους των "κόκκινων διαβόλων" και τον Ράιαν Γκιγκς να τον συμπεριλάβουν στην πρώτη ομάδα μαζί με τον Τομ Λόρενς, που επίσης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των πρωταθλητών Αγγλίας.

Ο "μικρός" πρωταγωνιστής της βραδιάς

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γουίλσον έγινε μόλις ο 2ος παίκτης στην ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που βρίσκει δίχτυα δύο φορές στο ντεμπούτο του μετά τον Ρουντ φαν Νίστελροϊ (19 Αυγούστου 2001 στο 3-2 επί της Φούλαμ). Ο συνεπώνυμος του προπονητή του (σ.σ. το πραγματικό όνομα του Γκιγκς είναι Ράιαν Τζόζεφ Γουίλσον) αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό από τον Ρόμπιν φαν Πέρσι.

Μία ιστορική στιγμή: Ο Ράιαν Γκιγκς των 963 συμμετοχών αντικαθιστά τον συμπατριώτη του Τομ Λόρενς, ο οποίος γεννήθηκε στις 13 Ιανουαρίου 1994. Τότε ο αειθαλής άσος είχε ήδη ξεπεράσει τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ

Η Χαλ μείωσε άμεσα με εκπληκτικό σουτ του νεοεισελθόντα Μάτι Φρίατ και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ, ωστόσο όλα τα βλέμματα ήταν καρφωμένα πάνω στον Γκιγκς. Εκείνος δεν απογοήτευσε τους θεατές είτε επειδή βρήκε με μία εκπληκτική μακρινή μπαλιά τον Φελαϊνί είτε επειδή απείλησε με χαμηλό σουτ (η μπάλα βρήκε στο χέρι του Άλεξ Μπρους, αλλά δεν δόθηκε πέναλτι) είτε επειδή έτρεξε σαν 18χρονος.

Για την ιστορία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 3-1 με γκολ του Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 86ο λεπτό. Την ασίστ του γκολ μπορείτε να μαντέψετε ποιος την έκανε...

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Μπίτνερ, Καγκάβα, Σμόλινγκ, Τζόουνς (22' Βίντιτς), Γιανουζάι, Κάρικ, Γουίλσον (64' Φαν Πέρσι), Φελαϊνί, Λόρενς (70' Γκιγκς).

Χαλ (3-5-2): Γιακούποβιτς, Ελμοχαμαντί (82' Λίβερμορ), Ροσίνιορ (45' Σαγκμπό), Φιγκερόα, Ντέιβις, Μπρους, Μέιλερ, Κουίν, Λονγκ (45' Φρίατ, Κόρεν, Μπόιντ.

Το 1-0 του Τζέιμς Γουίλσον:

Το 2-0 του Τζέιμς Γουίλσον: