Λίβερπουλ - Τσέλσι 1-2 (VIDEOS)

Εμφανώς ανώτερη ήταν η Τσέλσι στο "Άνφιλντ" και δικαίως επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Premier League. Δεν δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους λίγα λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα.

Η Λίβερπουλ μπήκε φορτσάτη στο ντέρμπι και μόλις στο 9ο λεπτό ο Εμρέ Τσαν πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της (σουτ που κόντραρε στον Γκάρι Κέιχιλ), αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Άγγλος κεντρικός αμυντικός εξιλεώθηκε για τη... βοήθεια στους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Τσέλσι ήταν καλύτερη και σαφώς πιο επικίνδυνη, κατεβαίνοντας με αξιώσεις από τη δεξιά πτέρυγα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

H ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς εξακολουθούσε να είναι δύναμη στον τομέα της ανάπτυξης, με συνέπεια οι "μπλε" να επικεντρωθούν στο πλάνο της ανατροπής. Το ρολόι σημάδευε το 67ο λεπτό, όταν μετά από τρομερή προσπάθεια του Θέσαρ Αθπιλικουέτα, ο Ντιέγκο Κόστα, που νωρίτερα εθεάθη με σκισμένη φανέλα και υποχρεώθηκε να την αντικαταστήσει, βρήκε δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά, η Λίβερπουλ κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απόντος του απογοητευτικού Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος βγήκε στο 79', προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε (στο 87'), το σουτ του Στίβεν Τζέραρντ σταμάτησε στο χέρι του Κέιχιλ. Κακώς, το πέναλτι δεν δόθηκε και η Τσέλσι έφυγε νικήτρια για δεύτερη σερί χρονιά από το "Άνφιλντ".

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Τζόνσον, Λόβρεν, Σκρτελ, Μορένο, Τζέραρντ, Τσαν (70' Άλεν), Χέντερσον, Κουτίνιο (70' Μπορίνι), Στέρλινγκ, Μπαλοτέλι (79' Λάμπερτ).

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες (54' Γουίλιαν), Φάμπρεγας, Όσκαρ, Αζάρ (95' Λουίζ), Ντιέγκο Κόστα (90' Ντρογκμπά).

Τα γκολ του αγώνα

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Λίβερπουλ

Ο Γκάρι Κέιχιλ, πάντως, απάντησε άμεσα

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα έμελλε να χαρίσει τη νίκη στην Τσέλσι

Το πέναλτι που δεν δόθηκε στην Λίβερπουλ

To πέναλτι που δεν δόθηκε στη Λίβερπουλ (VIDEO)

H σχισμένη φανέλα του Ντιέγκο Κόστα (PHOTO)

11η αγ.: Αν έχεις Μάτα διάβαινε (VIDEO)

To live του αγώνα

14:24
Καλησπέρα σε όλους 20 λεπτά πριν από τη σέντρα στο Άνφιλντ.
14:25
Πριν από λίγο έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Η Λίβερπουλ θα παίξει με Μινιολέ, Τζόνσον, Λόβρεν, Σκρτελ, Μορένο, Τζέραρντ, Τσαν, Χέντερσον, Κουτίνιο, Στέρλινγκ και Μπαλοτέλι

Η Τσέλσι θα παραταχθεί με Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες, Φάμπρεγας, Όσκαρ, Αζάρ και Ντιέγκο Κόστα
14:38
Οι δύο ομάδες ξανασυναντιούνται στο τόπο του... χαμένου πρωταθλήματος. Εκεί που στις 27 Απριλίου η Τσέλσι νίκησε 2-0 τη Λίβερπουλ και της στέρησε το πρωτάθλημα δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε!
14:40
Εφέτος η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική. Οι "μπλε" του Ζοζέ Μουρίνιο βρίσκονται στην κορυφή μετά από 10 παιχνίδια έχοντας απολογισμό 8 νικών και 2 ισοπαλιών, την ίδια στιγμή που οι "κόκκινοι" του Μπρένταν Ρότζερς είναι στην 7η θέση, στο -12 από την κορυφή, και απολογισμό 4-2-4.
14:43
Ενός λεπτού σιγή στο Άνφιλντ. Είναι η ημέρα που στην Αγγλία τιμούν τους πεσόντες πολέμων.
14:44
Όλα έτοιμα πλέον για τη μεγάλη μάχη.
14:45
Έγινε η σέντρα.
14:46
1ο λεπτό: Προτού συμπληρωθούν 50'' η Λίβερπουλ απειλεί με σουτ του Τσαν. Κόρνερ η μπάλα μετά από κόρνερ.
14:49
Επιθετική διάθεση και δυνατές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά.
14:52
Δίνει χώρους η Τσέλσι, ψάχνοντας αντεπιθέσεις. Η Λίβερπουλ έχει την κατοχή.
14:55
9ο λεπτό: Γκολ για τη Λίβερπουλ και 1-0!
14:55
Ο Γερμανός χαφ δοκιμάζει το πόδι του δεύτερη φορά, η μπάλα κοντράρει στον Κέιχιλ, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Κουρτουά.
14:57
Ήταν το πρώτο γκολ του Τσαν με τα κόκκινα.
14:57
13ο λεπτό: Ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ της Τσέλσι.
15:00
14ο λεπτό: Γκολ για την Τσέλσι! Ισοφαρίζουν οι "μπλε".
15:01
Ο Κέιχιλ σκοράρει από κοντά μετά από εντυπωσιακή απόκρουση του Μινιολέ. Ο Βέλγος έκανε προσπάθεια να σώσει ξανά, αλλά η μπάλα είχε περάσει όλη τη γραμμή.
15:04
19ο λεπτό: Ο Μπαλοτέλι σκοράρει, αλλά σωστά το γκολ ακυρώνεται. Ο Ιταλός είναι εκτεθειμένος πίσω από την άμυνα της Τσέλσι.
15:06
21ο λεπτό: Διαμαρτυρίες για πέναλτι σε σουτ του Κουτίνιο. Τον ώμο χρησιμοποιεί ο Κέιχιλ.
15:09
Μπορείτε να δείτε εδώ τα δύο γκολ του αγώνα.
15:09
Η Λίβερπουλ κερδίζει ξανά χώρο, αφού η Τσέλσι έχει οπισθοχωρήσει μετά το 1-1.
15:10
Ο Μπαλοτέλι εκτός αγώνα στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου.
15:12
26ο λεπτό: Προσωπική ενέργεια και επικίνδυνο σουτ του Κουτίνιο, πέφτει καλά ο Κουρτουά.
15:17
Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα μετά το 25'.
15:18
Επιφυλακτικότητα πλέον χαρακτηρίζει τις κινήσεις των δύο ομάδων.
15:19
34ο λεπτό: Αντεπίθεση της Τσέλσι, ο Τζόνσον κοντράρει το σουτ του Αζάρ και η μπάλα φεύγει κόρνερ.
15:21
36ο λεπτό: Πανέμορφα αναπτύσσεται η Τσέλσι από δεξιά, αλλά ο Αζάρ πάλι δεν έχει το καλύτερο τελείωμα.
15:21
Δυσκολεύεται η Λίβερπουλ στην κυκλοφορία, συνεχώς πίσω στον Μινιολέ η μπάλα.
15:24
38ο λεπτό: Ο Χέντερσον δεν μπορεί να μπει στην περιοχή και ν' απειλήσει. Κόβεται τελευταία στιγμή από τον Τέρι.
15:25
Από δεξιά συνεχώς η Τσέλσι, ο Μορένο έχει πολλά προβλήματα.
15:26
41ο λεπτό: Τελική της Τσέλσι με τον Αζάρ, σταθερά ο Μινιολέ.
15:26
Πιο δυνατά στις μονομαχίες οι "μπλε", αποκτούν αβαντάζ.
15:28
43ο λεπτό: Πρώτη κάρτα στο ματς στον Στέρλινγκ για φράγμα. Μάλλον ο Ραμίρες έπρεπε να τη δεχθεί για χρήση του αγκώνα.
15:31
Ένα λεπτό επιπλέον θα κρατήσει ο διαιτητής.
15:32
Ημίχρονο στο Άνφιλντ. Ισόπαλο 1-1 το μεγάλο ματς με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο. Ο Τσαν άνοιξε το σκορ και ο Κέιχιλ ισοφάρισε.
15:38
Η Λίβερπουλ άρχισε με περισσότερο ενθουσιασμό, σκόραρε, αλλά η Τσέλσι ισοφάρισε γρήγορα και έκτοτε έφερε το παιχνίδι στα δικά της μέτρα. Έκτοτε ήταν καλύτερη και σαφώς πιο επικίνδυνη.
15:46
Όλα έτοιμα για το δεύτερο ημίχρονο, στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
15:47
Άρχισε το δεύτερο μισό του αγώνα.
15:50
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Θυμίζουμε η Λίβερπουλ παίζει με Μινιολέ, Τζόνσον, Σκρτελ, Λόβρεν, Μορένο, Τζέραρντ, Τσαν, Χέντερσον, Κουτίνιο, Στέρλινγκ και Μπαλοτέλι,

ενώ η Τσέλσι με Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες, Φάμπρεγας, Αζάρ, Όσκαρ και Κόστα.
15:52
50ο λεπτό: Σουτ του Όσκαρ, περνάει άουτ.
15:53
51ο λεπτό: Γυριστό από τον Ντιέγκο Κόστα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
15:53
Με σκισμένη φανέλα παίζει ο Βραζιλιάνος.
15:55
53ο λεπτό: Κίνηση και σουτ του Στέρλινγκ, διώχνει δύσκολα ο Κουρτουά.
15:56
54ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για την Τσέλσι: Ουίλιαν αντί Ραμίρες
15:57
Επική σκηνή!
16:02
Ο Ραμίρες ήταν από τους καλύτερους της Τσέλσι, αλλά προφανώς αναλώσιμος. Ο Μουρίνιο προτίμησε ν' αλλάξει έναν παίκτη που είχε μόνο ένα λάθος και έφτιαξε δυο ευκαιρίες και όχι τον Αζάρ που δεν είναι ουσιαστικός.
16:03
Σοβαρό το πρόβλημα της Λίβερπουλ στην ανάπτυξη. Δεν βοηθούν οι κεντρώοι, εκτός ματς πλέον και ο Κουτίνιο.
16:04
Ένταση μεταξύ των παικτών με αφορμή ένα χτύπημα του Μορένο στον Ιβάνοβιτς.
16:08
64ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπαλοτέλι. Ίσως είναι η ευκαιρία του Ρότζερς να τον βγάλει από το γήπεδο.
16:09
67ο λεπτό: Γκολ για την Τσέλσι με τον Ντιέγκο Κόστα.
16:10
Ο Βραζιλιάνος σκοράρει με ωραίο σουτ μετά την εκρηκτική προσπάθεια του Αθπιλικουέτα.
16:12
70ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Μπορίνι στη θέση του Κουτίνιο και ο Άλεν σε αυτή του Τσαν.
16:12
Με δύο στην περιοχή πλέον η Λίβερπουλ, αν και ο Μπαλοτέλι είναι ωσεί παρών στο ματς.
16:15
Ένα τέταρτο πριν από το τέλος η Τσέλσι έχει το ματς εκεί ακριβώς θέλει.
16:17
75ο λεπτό: Σουτ του Χέντερσον, κοντράρει στον Μάτιτς και πάει κόρνερ.
16:21
79ο λεπτό: Τρίτη αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Έξω ο Μπαλοτέλι, μέσα ο Λάμπερτ.
16:22
Ο Ιταλός ήταν απογοητευτικός σε ακόμη ένα ματς.
16:23
Η Τσέλσι δεν απειλείται, έχει σιγήσει το Άνφιλντ.
16:26
Δεν δείχνουν να πιστεύουν στην ισοφάριση οι "κόκκινοι", καλά στημένη πίσω από την μπάλα η Τσέλσι.
16:27
Άλλα πέντε λεπτά για τη λήξη συν τις όποιες καθυστερήσεις.
16:30
Κίτρινη κάρτα και στον Ντιέγκο Κόστα. Στο 83' είχε κιτρινιστεί και ο Όσκαρ.
16:31
87ο λεπτό: Δικαιολογημένες οι διαμαρτυρίες των "κόκκινων" για πέναλτι σε χέρι του Κέιχιλ. Ο στόπερ της Τσέλσι έχει κάνει παράβαση εντός περιοχής. Πέναλτι που δεν δόθηκε!
16:31
Κατάμεστο Άνφιλντ, 45.000 στις εξέδρες.
16:32
90ο λεπτό: Αλλαγή για την Τσέλσι. Μέσα ο Ντρογκμπά, έξω ο Ντιέγκο Κόστα.
16:32
Ακόμη πέντε λεπτά, τόσα έδειξε ο τέταρτος.
16:33
Ο Φιλίπε Λουίζ θα είναι η τρίτη αλλαγή της Τσέλσι.
16:35
Κίτρινη στον Κουρτουά για καθυστέρηση. Μικρή σημασία έχει.
16:37
95ο λεπτό: Έξω ο Αζάρ, μέσα ο Φιλίπε Λουίζ για καθυστέρηση.
16:38
Φινάλε στο παιχνίδι. Η Τσέλσι νίκησε και εφέτος, παρά το προβάδισμα των "κόκκινων" στο 9ο λεπτό. Κέιχιλ και Ντιέγκο Κόστα έκαναν την ανατροπή για τους "μπλε", δεν χρεώθηκε κακώς πέναλτι σε χέρι του Άγγλου στόπερ.
16:39
Ήταν η ένατη νίκη της ομάδας του Μουρίνιο σε 11 παιχνίδια, δείχνει να είναι το ξεκάθαρο φαβορί για τον τίτλο.