14η αγ.: Δύσκολες νίκες για Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ (VIDEOS)

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-1 την Στόουκ) στο "Ολντ Τράφορντ" με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει, ενώ η Λίβερπουλ επανήλθε στις εκτός έδρας επιτυχίες (3-1 την Λέστερ) μετά από δύο συνεχόμενες ήττες.

Στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας εδραιώθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία παρά τις απουσίες επικράτησε 2-1 της επικίνδυνης Στόουκ στο "Ολντ Τράφορντ".

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-3): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Ρόχο, Γιανγκ, Κάρικ, Φελαϊνί, Μάτα (92' Γιανουζάι), Ερέρα (86' Φλέτσερ), Φαν Πέρσι, Γουίλσον (78' Φαλκάο).

Στόουκ (4-5-1): Μπέγκοβιτς, Μπάρντσλεϊ, Σόκρος, Γουίλσον, Πίτερς, Κάμερον, Ενζονζί, Ντιούφ, Άιρλαντ (82' Αρναούτοβιτς), Ασαϊντί (77' Κράουτς), Κρκιτς.

Πέντε λεπτά μετά την τεράστια ευκαιρία του Άντερς Ερέρα και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό, ο Μαρουάν Φελαϊνί άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ στο "Ολντ Τράφορντ" ως ποδοσφαιριστής των "κόκκινων διαβόλων".

Η χαρά των γηπεδούχων, πάντως, δεν κράτησε μέχρι την ανάπαυλα, αφού στο 39ο λεπτό ο Στεβέν Ενζονζί ισοφάρισε με δυνατό σουτ.

Η τρίτη συνεχόμενη ήττα της Στόουκ δεν αποφεύχθηκε από τη στιγμή που ο βοηθός δεν υπέδειξε, όπως όφειλε, σε θέση οφσάιντ τον Μάρκος Ρόχο, ο οποίος πήδηξε για κεφαλιά μετά από φάουλ του Χουάν Μάτα.

Μοιραίος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Μαμέ Μπιράμ Ντιούφ, αφού στις καθυστερήσεις οι Νταβίντ ντε Χέα και Άσλεϊ Γιανγκ σταμάτησαν πάνω στη γραμμή τις προσπάθειές του.

Ο Σιμόν Μινιολέ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα κι έβαλε δύσκολα στην Λίβερπουλ, η οποία πάντως κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να επικρατήσει 3-1 της Λέστερ στο "Κινγκ Πάουερ Στάντιουμ".

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Ντε Λατ, Μόργκαν, Βασιλέβσκι, Κοντσέσκι (80' Αλμπράιτον), Μαρέζ, Τζέιμς, Καμπιάσο, Σλουπ, Ουλόα, Βέιρντι.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Μανκίγιο (46' Μανκίγιο), Τουρέ, Σκρτελ, Τζόνσον, Χέντερσον, Τζέραρντ, Λούκας, Στέρλινγκ (95' Λόβρεν), Λαλάνα (70' Άλεν), Λάμπερτ.

Ο γκολκίπερ των "κόκκινων" δεν πλήρωσε την γκάφα του 20ού λεπτού, καθώς ο Εστεμπάν Καμπιάσο σούταρε άουτ προ κενής εστίας, αλλά στο 22' αδράνησε, η φάση εξελίχθηκε και μετά από σουτ του Λεονάρντο Ουλόα στο αριστερό δοκάρι, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Άνταμ Λαλάνα, πάντως, δεν άργησε να φέρει το ματς στα ίσα με μονοκόμματο σουτ, ενώ ο τραυματισμός του στο 41ο λεπτό δεν αποδείχθηκε σοβαρός.

Η ουραγός της Premier μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, όμως, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα με πλασέ του Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά σε κανονική ροή αγώνα πρωταθλήματος μετά το Φεβρουάριο του 2013.

Η δίκαιη αποβολή του αρχηγού Γουές Μόργκαν στο 63ο λεπτό έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ της Λίβερπουλ, η οποία "ξαναχτύπησε" με τον Τζόρνταν Χέντερσον σε μία φάση που φέρει τεράστια ευθύνη ο Κάσπερ Σμάιχελ.

# Ο Γιώργος Σαμαράς παρακολούθησε από τον πάγκο την αναμέτρηση της Γουέστ Μπρομ με την Γουέστ Χαμ

# Η Άστον Βίλα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα από την ημέρα που ο τεχνικός Πολ Λάμπερτ υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο συνεργασίας (27 Σεπτεμβρίου)

# Ο Κρίστιαν Μπεντέκε σημείωσε το πρώτο του εφετινό γκολ

# Ο Τζο Κόουλ τραυματίστηκε κι αποχώρησε μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα της Άστον Βίλα με την Κρίσταλ Πάλας