1η αγ.: Έσωσε το βαθμό στην πρεμιέρα η Τσέλσι, με αυτογκόλ η Γιουνάιτεντ

Η Τσέλσι αγωνίστηκε με 10 παίκτες για σχεδόν ένα ημίχρονο, αλλά αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ανώτερη Σουόνσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ". Με αυτογκόλ του Κάιλ Γουόκερ, η "χλωμή" Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λύγισε 1-0 την Τότεναμ στην πρεμιέρα της Premier League.

Τσέλσι

Τον κίνδυνο να γίνει η πρώτη πρωταθλήτρια που χάνει στην πρεμιέρα απέφυγε η Τσέλσι , αφού παρά το αριθμητικό μειονέκτημα για περίπου 40 λεπτά, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σουόνσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ".

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι στην αναμέτρηση και έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες (στο 7' και το 15'), προτού οι "μπλε" ανοίξουν το σκορ με εκτέλεση φάουλ του Οσκάρ στο 23' (η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Λούκας Φαμπιάνσκι).

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 29' από πλευράς Σουόνσι με τον Αντρέ Αγιού (είχε προηγηθεί εκπληκτική απόκρουση του Τιμπό Κουρτουά), αλλά η Τσέλσι ανέκτησε το προβάδισμα ένα λεπτό αργότερα με σέντρα-σουτ του Γουίλιαν που βρήκε στον Φεντερίκο Φερνάντες ξεγέλασε τον Φαμπιάνσκι.

Σουόνσι

Η ουαλική ομάδα, πάντως, δεν το έβαλε κάτω, μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 55ο λεπτό ισοφάρισε με πέναλτι του Μπαφετιμπί Γκομίς (το κέρδισε ο ίδιος και παράλληλα υποχρέωσε τον Κουρτουά σε αποβολή).

Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο καλές αποκρούσεις του Άσμιρ Μπέγκοβιτς και η απάντηση του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς στο 66', ενώ η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 75' με την επέμβαση του Φαμπιάνσκι σε σουτ του Εντέν Αζάρ.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας (76' Ζουμά), Μάτιτς, Γουίλιαν (84' Φαλκάο), Οσκάρ (54' Μπέγκοβιτς), Αζάρ, Κόστα.

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Σέλβεϊ, Κι (41' Κορκ), Αγιού, Σίγκουρντσον, Μοντέρο (71' Ρούτλετζ), Γκομίς (79' Έντερ).

Αν έχεις... Γουόκερ, διάβαινε

Με αυτογκόλ του Κάιλ Γουόκερ στο 22ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Τότεναμ στην πρεμιέρα της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να "παγώσουν" το "Ολντ Τράφορντ" στο 5ο λεπτό, όταν το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Κρίστιαν Έρικσεν από πλεονεκτική θέση πέρασε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Σέρχιο Ρομέρο.

Η Τότεναμ ήταν πιο απειλητική στο ξεκίνημα, συνάμα όμως αποδείχθηκε άτυχη, αφού στο 22ο λεπτό ο Γουόκερ έβαλε αυτογκόλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει, ενώ στο 36ο ο Χουάν Μάτα έχασε την πρώτη "καθαρή" ευκαιρία της Γιουνάιτεντ.

Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε από την είσοδο του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, ο οποίος πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τους "κόκκινους διαβόλους" και τις σημαντικές αποκρούσεις του Ρομέρο στα τελευταία λεπτά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ρομέρο, Νταρμιάν (81' Βαλέντσια), Σμόλινγκ, Σο, Κάρικ (60' Σβάινσταϊγκερ), Μπλιντ, Γιανγκ, Μάτα, Σναϊντερλέν, Ρούνεϊ, Ντεπάι (68' Ερέρα).

Τότεναμ (4-2-3-1): Βορμ, Βέρτονγκεν, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ (77' Αλί), Ντεμπελέ (68' Λαμέλα), Σαντλί, Έρικσεν, Μπενταλέμπ (53' Μέισον), Κέιν.

17:00 Λέστερ - Σάντερλαντ 4-2

(11' Βέιρντι, 18', 25' πέν. Μαρέζ, 66' Αλμπράιτον - 60' Ντεφό, 71' Φλέτσερ)

17:00 Νόριτς - Κρίσταλ Πάλας 1-3

(69' Ρέντμοντ - 39' Ζάχα, 49' Ντελάνεϊ, 94' Καμπάιγ)

19:30 Τσέλσι - Σουόνσι 2-2

(23' Οσκάρ, 30' αυτ. Φερνάντες - 29' Αγιού, 55' Γκομίς)

Οι συνθέσεις των υπόλοιπων αγώνων

Μπόρνμουθ (4-4-2): Μπόρουτς, Έλφικ, Φράνσις, Ντάνιελς, Κουκ, Σέρμαν, Γκόσλινγκ (84' Οκέιν), Πουφ (69' Γκραντέλ), Ρίτσι, Γουίλσον, Κινγκ (53' Κερμοργκάν).

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Μπάκουνα, Ρίτσαρντς, Κλάρκ, Αμαβί, Σινκλέρ (78' Ρίτσαρντσον), Γουέστγουντ, Βερετού (71' Σάντσες), Γκουέιγ, Αγκμπονλαχόρ, Αγιού (59' Ζεστέντ).

Νόριτς (4-5-1): Ρούντι, Γουιτάκερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Χόουσον, Ντόρανς (80' Χούπερ), Χούλαχαν, Τετέι (54' Ρέντμοντ), Τζόνσον, Γκρέιμπαν (54' Τζέρομ).

Κρίσταλ Πάλας (4-4-1-1): Μακάρθι, Γουάρντ, Νταν, Ντελάνεϊ, Σουαρέ, Ζάχα (72' Μπολάσι), Καμπάιγ, Μακάρθουρ, Πάντσεον, Ματς (72' Τζέντινακ), Μάρεϊ (82' Γουίκαμ).

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Ντε Λατ (75' Μπεναλουάν), Χουθ, Μόργκαν, Σλουπ, Αλμπράιτον, Ντρίνκγουοτερ, Μαρέζ (77' Φουχς), Οκαζάκι, Βέιρντι (82' Καντέ).

Σάντερλαντ (4-5-1): Παντιλιμόν, Τζόουνς (54' Μάθιους), Κοάτες, Καμπούλ, Φαν Άανχολτ, Τζόνσον, Λάρσον, Κάτερμολ (30' Φλέτσερ), Ρόντγουελ, Λενς, Ντεφό.

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Τζαγκιέλκα, Γκάλογουεϊ (63' Κονέ), Μακάρθι, Μπάρι, Μιραλάς (77' Οβιέδο), Μπάρκλεϊ, Κλέβερλι, Λουκάκου (91' Νέισμιθ).

Γουότφορντ (4-4-1-1): Γκόμες, Νιόμ, Πρεντλ, Κάθκαρτ, Χολέμπας, Ανία, Καπού, Μπεραμί (79' Γουότσον), Λαγιούν (59' Παρέδες), Χουράδο (74' Ιγκάλο), Ντίνεϊ.