2η αγ.: Σεφτέ με αυτογκόλ η Άρσεναλ

Πρώτη νίκη και πρώτοι βαθμοί για την Άρσεναλ, με μπόλικη δόση τύχης στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας.

Άρσεναλ

Η Άρσεναλ κατέγραψε την πρώτη νίκη της σεζόν με το 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας στο "Σέλχαρστ Παρκ". Οι "κανονιέρηδες" είχαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά στο τέλος κινδύνεψαν να χάσουν βαθμούς και εν τέλει έφτασαν στο "τρίποντο" χάρη σε ένα αυτογκόλ, το πρώτο που τους δίνει νίκη μετά από το 2006. Ο Αλέξις Σάντσες μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι, έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά το γκολ ήρθε από ένα ακροβατικό γυριστό του Ολιβιέ Ζιρού. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν σχετικά σύντομη, μετά από 12 λεπτά, όταν με συρτό σουτ του Τζόελ Γουορντ ισοφάρισαν σε 1-1.

Σάντσες-Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας

Η τύχη, όμως, ήταν στο πλευρό των φιλοξενουμένων. Και λίγο η διαιτησία. Αρχικά, ο Κόνορ Γουίκαμ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε μεγάλη ευκαιρία της Κρίσταλ Πάλας και στο 55' ο Ντάμιαν Ντιλέινι προσπάθησε να διώξει κεφαλιά του Σάντσες κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Φρανσίς Κοκλέν, από την πλευρά του, απέφυγε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα κι ενώ ήταν ήδη "κιτρινισμένος", με συνέπεια ο Αρσέν Βενγκέρ να τον αντικαταστήσει με τον Άλεξ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν για να τον προφυλάξει. Στα τελευταία λεπτά, η πίεση των γηπεδούχων δεν είχε αποτέλεσμα και μετά από δύο πολύ καλές στιγμές, το σκορ παρέμεινε 2-1 για τους "κανονιέρηδες"..

Κρίσταλ Πάλας (4-5-1): Μακάρθι, Γουόρντ, Νταν, Νιλέινι, Σουαρέ, Ζαχά (76' Λι), Πάντσεον, Καμπάιγ, Μακάρθουρ (80' Μπάμφορντ), Μπολάσι (46' Ματς), Γουίκαμ

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (64' Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ (83' Γκιμπς), Σάντσες (75' Αρτέτα), Ζιρού