3η αγ.: Πρώτη γκέλα για Γιουνάιτεντ

Την πρώτη της απώλεια βαθμών κατέγραψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη φετινή Premier League μένοντας στο 0-0 με την Νιούκαστλ στο "Ολντ Τράφορντ". Πολλές χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του Φαν Χάαλ.

Με "αέρα" από το μεσοβδόμαδο ματς με τη Μπριζ μπήκε η Γιουνάιτεντ στο ματς με τη Νιούκαστλ. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 4ο λεπτό κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα με τον Ρούνεϊ, όμως το γκολ τελικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Κυρίαρχη ήταν η ομάδα του Φαν Χάαλ στο γήπεδο που στο 15' ανάγκασε τον Κρουλ σε μια σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μάτα.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ιδιαίτερα κινητικός Μέμφις Ντεπάι, έχασε κλασσική ευκαιρία για γκολ βγαίνοντας τετ-α-τετ μμε τον Κρουλ, ο οποίος του είπε και πάλι "όχι". Η πρώτη καλή στιγμή για τη Νιούκαστλ στο ματς καταγράφηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους όταν ο Μίτροβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ρομέρο.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ ανέβασε ακόμη περισσότερο τις γραμμές τις προκειμένου να "πνίξει" τους αντιπάλους της. Απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Νιούκαστλ, διάδρομοι δεν υπήρχαν. Στο 80ο λεπτό, ο Ερνάντες δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Κρουλ με αυτοθυσία έδιωξε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βαλένσια με δυνατό σουτ έφτασε μια "ανάσα" από το 1-0. Το φινάλε μετατράπησε σε θρίλερ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Αρχικά στο 90' η Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι, ενώ η Νιούκαστλ απάντησε με μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στην αντεπίθεση. Ο Σισέ έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Το σκορ ωστόσο δεν άλλαξε κι έτσι η ομάδα του Φαν Χάαλ απώλεσε τους πρώτους της βαθμούς για τη φετινή σεζόν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ρομέρο, Νταρμιάν (77' Βαλένσια), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Σβαϊνστάιγκερ (59' Κάρικ), Σναϊντερλέν, Γιανουζάι (67' Ερνάντες), Μάτα, Ντεπάι, Ρούνεϊ.

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Μπεμπά, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Χαϊντάρα, Ανίτα, Κόλμπακ, Πέρες (78' Τιοτέ), Βαϊνάλντουμ, Ομπερτάν (69' Τοβάν), Μίτροβιτς.

# Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής της Σάντερλαντ για την εντός έδρας ισοπαλία με την Σουόνσι που την κρατά στην τελευταία θέση.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος ήταν ο MVP της Μίντλεσμπρο, αλλά δεν απέτρεψε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπρίστολ Σίτι για την Championship.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 22 Αυγούστου 2015

14:45 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 0-0

17:00 Γουέστ Χαμ - Μπόρνμουθ 3-4

(48' πέν. Νομπλ, 53' Κουγιατέ, 82' Μαϊγκά - 11', 28', 79' πέν. Γουίλσον, 66' Πουχ)

Οι συνθέσεις των υπόλοιπων αγώνων

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Μακάρθι, Γουάρντ, Νταν, Ντελάνεϊ, Σουαρέ, Μακάρθουρ, Καμπάιγ (82' Τζέντινακ), Ζαχά (46' Γκέιλ), Πάντσεον, Σακό, Μάρεϊ (46' Ματς).

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Μπάκουνα, Ρίτσαρντς, Κλαρκ, Αμαβί, Σάντσες (69' Τραορέ), Γουέστγουντ, Γκουέιγ, Αγκμπονλαχόρ, Ζεστέντ, Γκρίλις.

Γουέστ Χαμ (4-3-2-1): Ράντολφ, Τζένκινσον, Ριντ, Ογκμπόνα (35' Τόμκινς), Κρέσγουελ, Ομπιάνγκ, Νομπλ, Κουγιατέ, Παγέ, Νόλαν (46' Τζάρβις), Σακό (73' Μαϊγκά).

Μπόρνμουθ (4-4-2): Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κουκ, Ντάνιελς, Ρίτσι, Οκέιν, Σέρμαν, Γκραντέλ (85' Γκόσλινγκ), Γουίλσον, Κινγκ (51' Πουχ).

Νόριτς (4-4-1-1): Ρούντι, Γουιτάκερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Ρέντμοντ, Χόσον (86' Ονιλ), Τετέι, Ντόρανς, Χούλαχαν (77' Τζόνσον), Τζέρομ.

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέτλαντ, Τζόνσον, Κάμερον, Μουνιέσα, Πίτερς, Φαν Χίνκελ (79' Άνταμ), Γουίλαν, Σατσίρι, Αφελάι (57' Άιρλαντ), Αρναούτοβιτς (57' Χοσελού), Ντιούφ.

Σάντερλαντ (4-5-1): Παντιλιμόν, Τζόουνς, Κοάτες, Οσέι, Φαν Άανχολτ, Κάτερμολ, Λενς (93' Λάρσον), Μβιλά, Ρόντγουελ, Ντεφό (86' Γουότμορ), Γκρέιαμ (67' Φλέτσερ).

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Σέλβεϊ, Αγιού, Σίγκουρντσον, Μοντέρο, Γκομίς (76' Έντερ).

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Χουτ, Ντε Λατ, Μόργκαν, Σλουπ, Μαρέζ, Κινγκ, Ντρίνκγουοτερ (80' Ινλέρ), Αλμπράιτον (78' Καντέ), Οκαζάκι, Βέιρντι.

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βέρτονγκεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Μέισον (88' Μπενταλέμπ), Ντεμπελέ (77' Κάρολ), Λαμέλα (65' Άλι), Σαντλί, Κέιν.

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα όποτε υπάρχει νέα καταχώρηση - δεν χρειάζεται refresh