3η αγ.: Πέρασε και από το Λίβερπουλ η Μάντσεστερ Σίτι, με Πέδρο η Τσέλσι

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις σημείωσε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ" με 2-0. Χάρη στην πολύτιμη συμβολή του Πέδρο (ένα γκολ, μία ασίστ στο ντεμπούτο του), η Τσέλσι των 10 παικτών επικράτησε 3-2 της Γουέστ Μπρομ στο "Χόθορνς" και πανηγύρισε το πρώτο της "τρίποντο" έπειτα από δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Μάντσεστερ Σίτι

Ιδανικότερο ξεκίνημα στην Premier League δεν θα μπορούσε να περιμένει η Μάντσεστερ Σίτι, αφού ούτε η Έβερτον κατάφερε να της αντισταθεί στο "Γκούντισον Παρκ", με συνέπεια το τελικό 2-0 να τη διατηρήσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, εν συνεχεία οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου ήταν άτυχοι, καθώς ο Μπρέντον Γκάλογουεϊ αποχώρησε τραυματίας και ο Ρομέλου Λουκάκου σημάδεψε το δοκάρι του Τζο Χαρτ με φάουλ.

Καταιγιστική ήταν η Μάντσεστερ Σίτι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αρχής γενομένης από το δοκάρι του Νταβίντ Σίλβα στο 47' και στο 60' ο Ράχιμ Στέρλινγκ έδωσε στον Αλεκσάνταρ Κολάροβ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση.

Εν συνεχεία, ο Πελεγκρίνι φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή με την είσοδο του Σαμίρ Νασρί και την επίθεση ( Βιλφρίντ Μπονί αντί Σέρχιο Αγκουέρο), ενώ ανακουφίστηκε τόσο στο 78ο λεπτό που οι Λουκάκου και Στίβεν Νέισμιθ δεν κατάφεραν να σκοράρουν όσο στο 81ο, όταν ο Βενσάν Κομπανί απέκρουσε στη γραμμή την κεφαλιά του Γκάρεθ Μπάρι.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 88ο λεπτό με ωραίο τελείωμα του Νασρί, έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Γιάγια Τουρέ.

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Τζαγκιέλκα, Κόλμαν, Στόουνς, Γκάλογουεϊ (45+2' Μπράουνινγκ), Μπάρι, Μακάρθι, Κλέβερλι (86' Ντεουλοφέου), Μπάρκλεϊ, Κονέ (64' Νέισμιθ), Λουκάκου.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Κολάροφ, Μανγκαλά, Σίλβα (90' Ντελφ), Τουρέ, Νάβας, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ (76' Νασρί), Αγκουέρο (81' Μπονί).

Τα highlights

Το γκολ του Κολάροφ (60')

Το γκολ του Νασρί (88')

Πέδρο Τσέλσι

Το 300ό ματς του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο της Τσέλσι ήταν νικηφόρο ( 3-2 την Γουέστ Μπρομ στο "Χόθορνς" υπό καταρρακτώδη βροχή) και σε αυτό συνέβαλε ο Πέδρο, ο οποίος στο ντεμπούτο του έβαλε ένα γκολ και ετοίμασε άλλο ένα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 14', αλλά ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε το πέναλτι του Τζέιμς Μόρισον και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Πέδρο που άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια στο 20', προτού τροφοδοτήσει τον Ντιέγκο Κόστα στο 30'.

Η απάντηση της Γουέστ Μπρομ ήταν άμεση αφού ο Μόρισον μείωσε με δεξί σουτ στο 35', ωστόσο η Τσέλσι ανέκτησε προβάδισμα δύο γκολ στο 42' χάρη στο ιδανικό τελείωμα του Θέσαρ Αθπιλικουέτα (στην ίδια φάση είχε προηγηθεί πέναλτι στον Κόστα που δεν δόθηκε).

Η άδικη αποβολή του Τζον Τέρι στο 54' και το δεύτερο γκολ του Μόρισον στο 59' (με γυριστή κεφαλιά) ξανάβαλαν για τα καλά στο κόλπο τους γηπεδούχους, οι οποίοι δημιούργησαν καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση (ομοίως και η Τσέλσι για το τέταρτο γκολ), χωρίς να τις εκμεταλλευθούν.

Γουέστ Μπρομ (4-5-1): Μάιχιλ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Μπραντ, Μακμάναμαν (78' Γκνάμπρι), Μόρισον (88' Γκάρντνερ), Φλέτσερ, Γιάκομπ, Μακλίν (60' Λάμπερτ), Ροντόν

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Πέδρο (84' Όμπι Μίκελ), Γουίλιαν (56' Κέιχιλ), Αζάρ, Ντιεγκο Κόστα (78' Φαλκάο).

Το χαμένο πέναλτι του Μόρισον (14')

Το γκολ του Πέδρο (20')

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα (30')

Το πρώτο γκολ του Μόρισον (35')

Το γκολ του Αθπιλικουέτα (42')

Το δεύτερο γκολ του Μόρισον (59')

# Ο Χοσέ Χολέμπας αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Γουότφορντ με την Σαουθάμπτον. Τον αντικατέστησε ο Αλεσάντρο Ντιαμάντι, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Premier League