Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 3-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς επικράτησε 3-1 της Λίβερπουλ στο "Ολντ Τράφορντ".

Ο Νταβίντ ντε Χέα επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ , ενώ στον αντίποδα ο Φελίπε Κουτίνιο δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας με τη φανέλα της Λίβερπουλ .

Ο Λουίς φαν Χάαλ άρχισε με τον Μαρουάν Φελαϊνί στην κορυφή της επίθεσης κι εκείνος λίγο έλειψε να τον δικαιώσει, αφού είχε συμμετοχή στις περισσότερες φάσεις που δημιούργησε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Τα πολλά λάθη των δύο ομάδων είχαν ως αποτέλεσμα να διεξαχθεί ένα μέτριο πρώτο μέρος, ωστόσο το δεύτερο αποδείχθηκε πιο γρήγορο, πιο θεαματικό και αναμφίβολα πιο παραγωγικό.

Ο Ντάλεϊ Μπλιντ άνοιξε το σκορ με "κεραυνό", έπειτα από φάουλ του Χουάν Μάτα στο 49ο λεπτό, η Λίβερπουλ έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 56' και το 57', προτού ο Άντερς Ερέρα κερδίσει πέναλτι από τον Τζόζεφ Γκόμες και ευστοχήσει από την άσπρη βούλα στο 70'.

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμούς και μείωσαν με ένα τρομερό γκολ του Κρίστιαν Μπεντέκε στο 84', αλλά δύο λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών Αντονί Μαρσιάλ εξέθεσε τον Μάρτιν Σκρτελ και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Κάρικ (72' Σναϊντερλέν), Σβάινσταϊγκερ, Ερέρα, Μάτα (65' Μαρσιάλ), Ντεπάι (46' Γιανγκ) Φελαϊνί.

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν, Γκόμες, Τζαν, Λούκας, Μίλνερ, Ινγκς (74' Οριζί), Φιρμίνο (65' Άιμπ), Μπεντέκε.