8η αγ.: Ο Αγκουέρο "διέσυρε" τη Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ έκανε το λάθος να προηγηθεί με τον Αλεξάντρ Μίτροβιτς στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ", με αποτέλεσμα η Σίτι να τη "φιλοδωρήσει" με έξι γκολ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αγκουέρο που πέτυχε τα πέντε εξ αυτών. Δείτε τα VIDEOS.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, όμως η Νιούκαστλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 18ο λεπτό, με κεφαλιά του Αλεξάντρ Μίτροβιτς, ύστερα από σέντρα του Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ.

Στη συνέχεια, οι "καρακάξες" προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους και να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως όποτε χρειάστηκε ο Τζο Χαρτ δήλωσε "παρών" έσωσε την ομάδα του. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Σέρχιο Αγκουέρο έφερε το ματς στα ίσα, με κεφαλιά-ψαράκι, ύστερα από ασίστ του Φερναντίνιο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την "προσωπική υπογραφή" του Αργεντινού. Ο 27χρονος επιθετικός σημείωσε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (49'-50'), προτού ο Κέβιν Ντε Μπρούινε ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-1, με γυριστό σουτ. Ο Αγκουέρο ήταν σε τρομερή κατάσταση και πέτυχε ακόμη δύο γκολ στο 60' και στο 62' με όμορφο πλασέ και προβολή προ κενής εστίας. Οι γηπεδούχοι "χαμήλωσαν" τις μηχανές, διαχειρίστηκαν τα εναπομείναντα λεπτά κι επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ήττα από την Τότεναμ.

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Σίλβα (75' Ινεανάτσο), Στέρλινγκ (46' Χεσούς Νάβας), Αγκουέρο (66' Μπονί).

Νιουκάσλ: Κρολ, Γιανμάατ, Μπεμπά, Κολοτσίνι, Εμπαμπού (53' Λασέλ), Σισοκό (66' Τιοτέ), Βαϊνάλντουμ, Ανιτά, Γκουφράν (66' Τοβέν), Μίτροβιτς, Πέρεθ.

17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 6-1

(42', 49', 51', 60', 62' Αγκουέρο, 54' Ντε Μπρούινε - 18' Μίτροβιτς)

17:00 Νόριτς - Λέστερ 1-2

(69' Εμποκανί - 28' Βάρντι, 48' Σλουπ)

17:00 Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ

(10' Φλέτσερ, 22' Λενς - 45' Τζέκινσον, 60' Παγέ)

19:30 Τσέλσι - Σαουθάμπτον 1-3

(10' Γουίλιαν - 43' Ντέιβις,60' Μανέ, 72' Πελέ)

16:57
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι Μάντσεστερ Σίτι - Νιουκάσλ.
17:00
Οι ενδεκάδες:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρ.

Νιουκάσλ: Κρολ, Γιανμάατ, Μπεμπά, Κολοτσίνι, Εμπαμπού, Σισοκό, Βαϊνάλντουμ, Ανιτά, Γκουφράν, Μίτροβιτς, Πέρεθ
17:01
Αρχίζει το παιχνίδι.
17:03
Στιγμιότυπα από το ζέσταμα των δύο ομάδων.
17:03
Πιο απειλητική η Νιουκάσλ στα πρώτα λεπτά.
17:04
2' Ο Οταμέντι βγαίνει πρώτος στη μπάλα στη μικρή περιοχή και προλαβαίνει τον Γιάνμαατ από το να σκοράρει.
17:06
Η Σίτι έχει πάρει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να επιτεθεί.
17:08
7' Ο Ντε Μπράινε εκτέλεσε το φάουλ, ο Κρολ απέκρουσε ασταθώς στη γωνία του, και στην επαναφορά οι Σίλβα και Αγουέρο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν εξ' επαφής.
17:10
Έχει κυριαρχήσει η Σίτι και πιέζει τη Νιουκάσλ.
17:12
12' Σέντρα του Κολάροφ από αριστερά, αφύλακτος ο Αγουέρο στο πέναλτι έκανε την κεφαλιά, αλλά σημάδεψε αμυντικό της Νιουκασλ.
17:15
15' Προσπάθεια της Νιουκάσλ να αντεπιθετεί, αλλά η σέντρα του Σισοκό περνάει αναξιοποίητη.
17:16
16' Σίλβα και Στέρρλινγκ συνδυάστηκαν και ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Μπέμπα τον ανέκοψε.
17:19
ΓΚΟΟΟΟΛ! 18' Ο Εμπάμπου έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μανγκαλά απομάκρυνε προσωρινά, ο Βαϊνάλντουμ έκανε νέα σέντρα στην περιοχή και ο Μίτροβιτς με κεφαλιά σκόραρε!
17:21
Η Νιουκάσλ δεν έχει νικήσει ποτέ στο Εϊτιχάντ και μετράει πέντε συνεχόμενες ήττες.
17:23

17:24
Ο Πέρεθ βρέθηκε απέναντι από τον Χαρτ, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.
17:26
26' Σέντρα του Σισοκό από δεξιά, ο Μίτροβιτς πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
17:27
Μπλοκαρισμένος είναι μέχρι στιγμής ο Αγουέρο.
17:28
27' Ο Μίτροβιτς σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Χαρτ με έγκαιρη έξοδο απέκρουσε.
17:31
Δείτε το γκολ που σκόραρε ο Μίτροβιτς.
17:34
Η Σίτι έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να απειλήσει τον Κρουλ, ενώ η Νιουκάσλ εκτός από το γκολ, χάρη στις αντεπιθέσεις έχει τις πιο κλασικές ευκαιρίες.
17:35
34' Συρτό σουτ του Αγουέρο, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
17:36
5' Κίτρινη κάρτα στον Ανίτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζαπαλέτα.
17:38
37' Σουτ του Φερναντίνιο από το ημικύκλιο, η μπάλα έσκασε και κατέληξε άουτ.
17:39
38' Δυνατό ευθύβολο σουτ του Σισοκό, μπλόκαρε ο Χαρτ.
17:41
Ναι μεν έχει αυξήσει την πίεση της, αλλά η Σίτι εξακολουθεί να μην έχει τρόπο να απειλήσει τον Κρουλ.
17:43
ΓΚΟΟΟΟΛ! 42' Ο Σίλβα έκανε την σκαφτή μπαλιά έξω από την περιοχή, στο δεύτερο δοκάρι ο Φερναντίνιο γύρισε τη μπάλα, καλυπτόμενος από δύο αμυντικούς και στη μικρή περιοχή, ο Αγουέρο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.
17:45
44' Σουτ του Ντε Μπράινε από πλάγια θέση, η μπάλα κατέληξε άουτ.
17:45
Δείτε το γκολ του Αγουέρο.
17:46
Τρία λεπτά καθυστερήσεις.
17:46
Κίτρινη κάρτα στον Φερναντίνιο για σκληρό παιχνίδι.
17:48
Το γκολ του Αγουέρο από κάμερα πίσω από την εστία.
17:48
Τέλος ημιχρόνου.
18:04
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
18:05
Δεν έχουν αλλάξει παίκτες τους οι δύο προπονητές.
18:09
ΓΚΟΟΟΟΛ! 49' Ο Αγουέρο τρίπλαρε τον Κολοτσίνι στο ημικύκλιο, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Γκουφρέν και κατέληξε στα δίχτυα του Κρουλ.
18:10
ΓΚΟΟΟΟΛ! 50' Ο Ντε Μπράινε έκανε την κάθετη πάσα στον Αγουέρο, αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Κρουλ και τον "κρέμασε", πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ.
18:11
Ο Εμπάμπου δεν μπορεί να συνεχίσει και θα αντικατασταθεί.
18:11
52' Ο Λασέλ αντικαθιστά τον Εμπάμπου.
18:13
ΓΚΟΟΟΟΛ! 54' Σέντρα του Νάβας από δεξιά, ο Ντε Μπράινε πιάνει ένα τυχερό γυριστό σουτ και "κρεμάει" τον Κρουλ, σκοράροντας.
18:15
O Σισοκό έχει χτυπήσει στο γόνατο και βγαίνει εκτός να του παρεσχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
18:16
Δείτε το 4-1, από τον Ντε Μπράινε.
18:17
57' Γύρισμα του Κολάροφ από αριστερά, ο Αγουέρο πλάσαρε άουτ.
18:19
Δείτε το τρίτο γκολ του Σέρχιο Αγουέρο.
18:20
ΓΚΟΟΟΟΛ! 60' "Καρέ" τερμάτων από τον Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Κρουλ.
18:20
Πανικός έχει κυριεύσει τους αμυντικούς της Νιουκάσλ, οι οποίοι δεν μπορούν να διώξουν τη μπάλα.
18:21
62' ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ντε Μπράινε γύρισε συρτά τη μπάλα από αριστερά και ο επερχόμενος Αγουέρο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα στη μικρή περιοχή.
18:22
Ο Αγουέρο σκοράρει 5 γκολ σε 20' αγωνιστικά λεπτά.
18:23
Δείτε το πέμπτο γκολ του Αγουέρο.
18:25
66' Αντικατάσταση και εντυπωσιακό standing ovation για τον Αγουέρο, τη θέση του οποίου πήρε ο Μπονί.
18:25
674' Διπλή αλλαγή για τη Νιουκάσλ. Οι Τιοτέ και Ταϊβούν αντικαθιστούν τους Σισοκό και Γκουφράν.
18:26
Δείτε το τέταρτο γκολ που πέτυχε ο Αγουέρο.
18:26
Οι οπαδοί της Νιουκάσλ έχουν σχεδόν αδειάσει την εξέδρα τους.
18:28
Ο Ντε Μπράινε συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και προκαλεί πολλά προβλήματα στους αμυντικούς της Νιουκάσλ.
18:29
Σέντρα του Νάβας από αριστερά, με δυσκολία ο Κρουλ πρόλαβε τον Σίλβα.
18:33
74' Σέντρα του Κολάροφ από αριστερά, εξ' επαφής ο Μπόνι σούταρε άουτ.
18:33
75' Ο Σίλβα βγαίνει και ο Ιενάτσου τον αντικαθιστά.
18:34
Ο Αγουέρο είναι ο 5ος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που πετυχαίνει 5 γκολ σε ένα παιχνίδι και ο πρώτος μη Ευρωπαίος.
18:35
76' Σουτ με φάλτσο του Ιενάτσου, απέκρουσε ο Κρουλ.
18:39
Έχει πέσει ο ρυθμός, αφού η Σίτι δεν πιέζει τόσο πολύ.
18:41
82' Κίτρινη κάρτα στον Ζαμπαλέτα για τάκλιν με τα δύο πόδια στον Πέρεθ.
18:46
88' Παραλίγο αυτογκόλ, μετά τη σέντρα του Ντε Μπράινε, ο Μπόνι βρήκε τη μπάλα, κόντραρε στον Κολοτσίνι και κατέληξε κόρνερ.
18:48
89' Κίτρινη κάρτα στον Μανγκαλά και αντιαθλητικό τάκλιν στον Μίτροβιτς.
18:49
90' Ο Ντε Μπράινε γύρισε τη μπάλα προς τον Μπόνι, αλλά τελευταία στιγμή ο Κολοτσίνι πρόλαβε να διώξει.
18:51
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
18:52
94' Ο Νάβας έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ιενάτσου δεν τη βρήκε.
18:53
Τέλος παιχνιδιού.
18:54
Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 6-1 τη Νιούκλασλ, χάρη σε ένα κρεσέντο στο δεύτερο ημίχρονο.