Τσέλσι - Σαουθάμπτον 1-3

Ο κατήφορος της Τσέλσι δεν έχει τελειωμό, αφού αν και προηγήθηκε, η Σαουθάμπτον τη νίκησε 3-1 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και δεν της επέτρεψε να ξεκολλήσει από τη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League,

Ένα ηλεκτροσόκ χρειάζεται η Τσέλσι για να ξαναβρεί τον εαυτό της, καθώς η Σαουθάμπτον τη νίκησε 3-1 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και πλέον ο απολογισμός είναι δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, αφού μόλις στο 10ο λεπτό ο Γουίλιαμ άνοιξε το σκορ με φάουλ (και τα τέσσερα εφετινά γκολ του έχουν σημειωθεί με φάουλ).

Η επιστροφή του Τζον Τέρι στο αρχικό σχήμα μετά από αρκετό χρονικό διάστημα -αρχικά- δεν στοίχισε στην Τσέλσι, καθώς ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι στο 13ο λεπτό για το κράτημα στον Βίρχιλ φαν Ντάικ.

Προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Σαουθάμπτον κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 44ο λεπτό ισοφάρισε με συρτό σουτ του Στίβεν Ντέιβις, ενώ και στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν ανάλογη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τρεις φορές στην ίδια φάση στο 49' και στο 60' ο Γκρατζιάνο Πελέ έκανε την πάσα, ο Τέρι αντέδρασε λάθος και ο Σαντιό Μανέ ανέτρεψε τα δεδομένα.

Η σύγχυση στο "μπλε" στρατόπεδο αποτυπώνεται από το γεγονός ότι ο Μουρίνιο έβγαλε τον Νεμάνια Μάτιτς μόλις 27 λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Σαουθάμπτον από την πλευρά της συνέχισε το... βιολί της και βρίσκοντας εκ νέου δίχτυα με τον Πελέ στο 72', έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες (46' Μάτιτς, 73' Ρεμί), Φάμπρεγας, Γουίλιαν (64' Πέδρο), Όσκαρ, Αζάρ, Φαλκάο.

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Στεκέλενμπουργκ, Σοάρες, Φόντε, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Ρομέου (46' Γουάρντ-Προζ), Ουανιάμα, Ντέιβις, Τάντιτς (78' Ροντρίγκεζ), Μανέ (92' Γιοσίντα), Πελέ.

17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 6-1

(42', 49', 51', 60', 62' Αγκουέρο, 54' Ντε Μπρούινε - 18' Μίτροβιτς)

17:00 Νόριτς - Λέστερ 1-2

(69' Μποκανί - 28' Βάρντι, 48' Σλουπ)

17:00 Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ

(10' Φλέτσερ, 22' Λενς - 45' Τζέκινσον, 60' Παγέ)

19:30 Τσέλσι - Σαουθάμπτον 1-3

(10' Γουίλιαν - 43' Ντέιβις,60' Μανέ, 72' Πελέ)

Κυριακή (04/10)

15:30 Έβερτον - Λίβερπουλ

18:00 Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

18:00 Σουόνσι - Τότεναμ

Το live του αγώνα

19:26
Αγαπήτοι αναγνώστες, καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι Τσέλσι - Σαουθάμπντον, που αρχίζει σε λίγα λεπτά στο Στάμφορντ Μπριτζ.
19:27
Το ζέσταμα των "μπλε" πριν τη σέντρα.
19:29
Για την Τσέλσι αρχίζουν οι Μπέγκοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Ιβάνοβιτς, Απιλιθκουέτα, Ραμίρες, Φάμπρεγας, Γουίλιαμ, Όσκαρ, Αζάρ, Φαλκάο.
19:30

Για τη Σαουθάμπντον αρχίζουν οι Στεκέλενμπουργκ, Σεντρίκ, Φόντε, Βαν Ντάικ, Μπερτράντ, Ρομέου, Γέινιάμα, Ντέιβις, Τάντιτς, Μανέ, Πελέ.
19:31
1' Σέντρα στο παιχνίδι, πρώτη επίθεση για την Τσέλσι.
19:31
Ο Τζον Τέρι επανέρχεται στην ενδεκάδα μετά από καιρό και οι οπαδοί του επιφύλαξαν ξεχωριστή υποδοχή.
19:35
Η Τσέλσι έχει την κατοχή της μπάλας σε αυτά τα πρώτα λεπτά, αλλά δεν έχει γίνει απειλητική.
19:37
Δύο στατικές φάσεις για τη Σάουθαμπντον, δεν αξιοποιήθηκαν.
19:39
7' Κίτρινη κάρτα στον Ρομέου, για τάκλιν στον Αζάρ από πίσω.
19:41
ΓΚΟΟΟΟΛ! 10' Ο Γουίλιαμ εκτελεί ένα φάουλ αριστερά έξω από την περιοχή και με αριστοτεχνικό χτύπημα, έστειλε τη μπάλα στο "αριστερό" γάμα του Στεκέλενμπουργκ.
19:43
Τέταρτο γκολ του Γουίλιαμ τη φετινή σεζόν, όλα έχουν επιτευχθεί με χτύπημα φάουλ!
19:44
13' Ο Τέρι κράτησε τον Βαν Ντάικ και τον έριξε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι.
19:46
Δείτε το εκπληκτικό γκολ του Γουίλιαν.
19:47
14' Ο Ντέιβις από πλάγια θέση στην περιοχή της Τσέλσι, σουτάρει άουτ.
19:50
20' Ο Αζάρ μπήκε στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και κόπηκε.
19:54
24' Σουτ του Αζάρ από απόσταση, μπλόκαρε ο Στεκέλενμπουργκ.
19:55
26' Σουτ του Όσκαρ από πλάγια θέση, η μπάλα στα χέρια του Στεκέλενμπουργκ.
19:59
28' Κίτρινη κάρτα στον Μπερτράντ, για μαρκάρισμα στον Γουίλιαν.
20:01
Η Σαουθάμπντον έχει πρόβλημα να μεταφέρει τη μπάλα στην περιοχή της Τσέλσι.
20:03
33' Ο Μανέ μπήκε στην περιοχή, ο Ραμίρες τον ανέτρεψε αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε το παραμικρό.
20:04
34' Κίτρινη κάρτα στον Μανέ για θέατρο.
20:07
Η Τσέλσι έχει πάρει το προβάδισμα, έχει "εγκλωβίσει" τη Σάουθαμπντον και ψάχνει ένα κλέψιμο ψηλά στην άμυνα της.
20:09
40' Σέντρα του Ουανιάμα από δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Μπέγκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.
20:11
Η Σάουθαμπντον κέρδισε κόρνερ, ο Μανέ πήγε να εκτελέσει το κόρνερ, οι οπαδοί της Τσέλσι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο παίκτης δεν έστησε σωστά τη μπάλα και ο διαιτητής πήγε να το ελέγξει!
20:12
41' Ο Μπερτράντ βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε, αλλά ο Μπέγκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.
20:13
42' Κίτρινη κάρτα στον Ραμίρες για μαρκάρισμα στον Μανέ.
20:14
ΓΚΟΟΟΟΛ! 43' Ο Πελέ κάνει την πάσα στον Ντέιβις στο ημικύκλιο, αυτός σούταρε συρτά και ισοφάρισε!
20:16
Δύο λεπτά καθυστερήσεις.
20:17
Δείτε το γκολ της ισοφάρισης από τον Ντέιβιτς.
20:34
Σκληρό παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά, με τις δυο ομάδες να προσέχουν πολύ την άμυνα τους.
20:34
Μία αλλαγή στο ματς, ο Ρομέου έξω στη θέση του ο Γουόρντ-Πρόουζ.
20:35

20:36
Θυμίζουμε πως η Τσέλσι αν και κατέκτησε τον τίτλο πέρσι, βρίσκεται στην 16η θέση της βαθμολογίας!
20:37
49' Τεράστια ευκαιρία για την Σαουθάμπτον! Τρεις φορές οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να σκοράρουν μπροστά από τον Μπέγκοβιτς. Ο Μανέ το πρώτο σουτ.
20:39
Καλύτερη η Σαουθάμπτον στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
20:40
52' Ο Μανέ κινήθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι, αλλά δεν σούταρε αν και είχε ελεύθερο το πεδίο.
20:41
Μία από τα ίδια και από τον Φαλκάο για την Τσέλσι όμως.
20:42
54' Κόρνερ για την Τσέλσι. Το πρώτο της στο παιχνίδι!
20:44
Ανοιχτό παιχνίδι. Και οι δυο ομάδες προσπαθούν για ένα γκολ.
20:45
57' Ο Φαλκάο προσπάθησε να πάρει πέναλτι από τον Στεκέλενμπουργκ. Σωστά ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη τον Κολομβιανό για θέατρο.
20:46
Πέντε οι κίτρινες κάρτες στο παιχνίδι μας. Θα έχει κι άλλες, αφού όπως είπαμε το ματς είναι σκληρό.
20:48
60' Γκοοοολ!!! 2-1 η Σαουθάμπτον με τον Μανέ!
20:49
Ο Πελέ πέρασε μία κάθετη έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τσέλσι. Ο Τέρι δεν έκοψε τη μπάλα (λάθος εκτίμηση) και ο Μανέ με πλασέ νίκησε τον Μπέγκοβιτς που βρήκε τη μπάλα.
20:50

20:51
20:52
Σε κακή μέρα η Τσέλσι και απόψε.
20:52
64' Έξω ο Γουίλιαν, μέσα ο Πέδρο.
20:55
Θυμίζουμε πως ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι στο 10ο λεπτό.
20:56
69' Σουτ του Γουόρντ-Πρόουζ, η μπάλα άουτ.
20:57
Φωνάζει ο Μουρίνιο για να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών του, δίχως αποτέλεσμα όμως.
20:59
Ο Ρεμί θα περάσει σε λίγο στον αγωνιστικό χώρο για την Τσέλσι.
21:00
72' Γκοοοοοολ! 3-1 η Σαουθάμπτον.
21:01
Ο Πελέ με όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά θα νικήσει τον Μπέγκοβιτς. Οι "Άγιοι" κάνουν πάρτι στο "Στάμφορντ Μπριτζ".
21:02
73' Έξω ο Ραμίρες, μέσα ο Μάτιτς.
21:02
Τα έχει χαμένα στον πάγκο ο Ζοζέ Μουρίνιο που δεν μπορεί να πιστέψει το κακό ξεκίνημα της ομάδας του.
21:03
21:04
76' Ο Μανέ βρήκε τον Τάντιτς στο ύψος του πέναλτι, το σουτ του βρήκε πάνω στον Τέρι!
21:04
Άγγιξε το 4-1 η Σαουθάμπτον σε αυτή τη φάση.
21:05
77' Ο Οσκάρ πήγε να κάνει κάτι σαν σέντρα - σουτ, αλλά η ενέργεια του δεν είχε καμία τύχη.
21:05
78' Τάντιτς έξω, μέσα ο Ροντρίγκες.
21:07
"Γλέντι" στο twitter για τον Μουρίνιο
21:08
80' Σουτ του Φάμπρεγας η μπάλα θα περάσει αρκετά μέτρα άουτ. Τραγικός απόψε ο Ισπανός.
21:09
Αποσβολωμένος ο Πορτογάλος, κοιτάει όρθιος την ομάδα του. Θυμίζουμε πως η Τσέλσι βρίσκεται στην 16η θέση της βαθμολογίας και κινδυνεύει να πάει ακόμα πιο χαμηλά.
21:12
84' Κόρνερ για την Τσέλσι. Για να δούμε θα μπει ξανά στο παιχνίδι;
21:12
Κακή εκτέλεση. Αλλά η μπάλα για την Τσέλσι και πάλι.
21:13
85' Φάουλ σε καλό σημείο για την Τσέλσι. Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά. Και κάρτα στον Πελέ.
21:14
87' Η μπάλα βρήκε στο τείχος και κόρνερ!
21:16
Δυο λεπτά ακόμα μέχρι το 90ο λεπτό. Η Τσέλσι δεν μπορεί να απειλήσει.
21:18
90' Ο Πέδρο μπλέχτηκε μόνος του στην περιοχή της Σαουθάμπτον αν και είχε λίγο χώρο να σουτάρει. Αυτό που λέμε έμπλεξε τα μπούτια του.
21:18
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στο παιχνίδι. Έχει δρόμο ακόμα.
21:19
91' Μανέ, ίσως ο κορυφαίος του αγώνα, μέσα ο Γιοσίντα.