13η αγ.: Πρώτος ο Ρανιέρι, σοκ για Άρσεναλ, γλίτωσαν Τσέλσι, Γιουνάιτεντ

Η Άρσεναλ υπέστη ήττα από τη Γουέστ Μπρομ και έμεινε πίσω στη μάχη του τίτλου. Η Τσέλσι έκαμψε την αντίσταση της Νόριτς και η Μάντσεστερ Σίτι της Γουότφορντ. Νίκη και πρωτιά για Λέστερ.

Ρανιέρι-Λέστερ

Η Άρσεναλ είχε τη δυνατότητα να πατήσει κορυφή, ωστόσο την πέταξε στα σκουπίδια, αφού γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Γουέστ Μπρομ στο "Χόθορνς". Οι "κανονιέρηδες" προηγήθηκαν με τον Ολιβιέ Ζιρού στο 28ο λεπτό και τον Μεσούτ Εζίλ να βγάζει την 11η ασίστ του στο πρωτάθλημα από την αρχή της σεζόν. Ο Τζέιμς Μόρισον έφερε το παιχνίδι στα ίσια επτά λεπτά αργότερα και προκάλεσε έντονο προβληματισμό στον Αρσέν Βενγκέρ. Αυτός γιγαντώθηκε στο 40', όταν ο Μικέλ Αρτέτα που είχε περάσει στη θέση του τραυματία Φρανσίς Κοκλέν σημείωσε αυτογκόλ.

Γουέστ Μπρομ

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Εζίλ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους Λονδρέζους, αφού είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Η κατοχή της μπάλας ήταν για την Άρσεναλ, οι ευκαιρίες ήταν για την Άρσεναλ, το μομέντουμ ήταν με την Άρσεναλ, όμως το γκολ δεν ήταν με την Άρσεναλ. Αφού πρώτα χάθηκε ο Αρτέτα με τραυματισμό στο 49', στο 84ο λεπτό χάθηκε και πέναλτι με τον Σάντι Καθόρλα για να ολοκληρώσει ένα τραγικό απόγευμα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League.

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Μάιχιλ, Ντόσον, Έβανς, Όλσον, Μπραντ, Φλέτσερ, Γιάκομπ, Μόρισον (77' Λάμπερτ), Σεσενιόν (61' Γκάρντνερ), Μακλίν, Ροντόν (68' Μπεραΐνο)

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (14' Αρτέτα, 49' Φλαμινί), Καθόρλα, Σάντσες, Εζίλ, Γκιμπς (63' Κάμπελ), Ζιρού

Ντεπάι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 στην έδρα της Γουότφορντ, με έναν κλασικό τρόπο Άλεξ Φέργκιουσον, με γκολ στις καθυστερήσεις και μάλιστα αυτογκόλ. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Τρόι Ντίνι, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, αλλά σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα στάθηκε μοιραίος για την ομάδα του. Η επιστροφή του Μέμφις Ντεπάι στη βασική ενδεκάδα για πρώτη φορά από τις αρχές Οκτωβρίου αποδείχθηκε ευεργετική για τους "κόκκινους διαβόλους", που προηγήθηκαν χάρη σε τέρμα του Ολλανδού μόλις στο 11'.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν δίχως τους τραυματίες Γουέιν Ρούνεϊ, Αντονί Μαρσιάλ και Μανουέλ Φελαϊνί μεταξύ άλλων και η ήδη προβληματική επιθετική λειτουργία δεν παρήγαγε ευκαιρίες στη διάρκεια του αγώνα., Αντιθέτως, οι παίκτες του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες (με τον Χοσέ Χολέμπας εκτός αποστολής) είχαν δύο καλές στιγμές με τους Οντιόν Ιγκάλο και Ετιέν Καπού, αλλά εν τέλει βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης από πέναλτι του Ντίνι στο 87'. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, όταν σε μία φάση διαρκείας ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ επιχείρησε να βγάλει χαμηλή σέντρα από δεξιά και σε κενή εστία η μπάλα χτύπησε στον Ντίνι και κατέληξε στην εστία του.

Γουότφορντ (4-2-3-1): Γκόμες, Νιομ (69' Παρέδες), Κάθκαρτ, Μπρίτος, Ανία, Καπού, Γουότσον, Αμπντί, Ντίνι, Χουράδο (46' Ακέ), Ιγκάλο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Γιανγκ, Τζόουνς (69' Μακνάιρ), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σνεντερλέν, Σβάινσταϊγκερ, Μάτα (79' Περέιρα), Λίνγκαρντ, Ερέρα (25' Ρόχο), Ντεπάι

Κόστα-Τσέλσι

Η Τσέλσι κατέγραψε την πρώτη νίκη της μετά από τέσσερις αγωνιστικές και με βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το παρελθόν δείχνει ότι διαθέτει ακόμα λίγη ζωή μέσα της. Το 1-0 επί της Νόριτς στο "Στάμφορντ Μπριτζ" δεν αποτυπώνει την πραγματική εικόνα του αγώνα, αφού οι πρωταθλητές Αγγλίας ήταν ξεκάθαρα το "αφεντικό" του αγώνα και έχασαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Τζον Ρούντι.

Τσέλσι-Νόριτς

Η άμυνα των "καναρινιών" νικήθηκε στο 64ο λεπτό από τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τα μέσα Οκτωβρίου (επτά αγώνες) και έφτασε τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Κουρτ Ζουμά είχε δοκάρι μερικά λεπτά αργότερα και έχασε την ευκαιρία να "κλειδώσει" τη νίκη, ωστόσο οι παίκτες του Άλεξ Νιλ δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση για να αντιδράσουν και να στερήσουν κι άλλους βαθμούς από τους "μπλε".

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Κένεντι, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Γουίλιαν (87' Ραμίρες), Αζάρ (90+1' Αθπιλικουέτα), Πέδρο (83' Οσκάρ), Κόστα

Νόριτς (4-4-1-1): Ρούντι, Γουίσντομ, Μπένετ, Μπασόνγκ, Όλσον, Χόσον (73' Χούλαχαν), Ο' Νιλ, Μουλουμπού (73' Ντόρανς), Μπρέιντι, Ρέντμοντ, Μποκανί (73' Τζερομ)

# Όπως είχε ανακοινωθεί, πριν από τη σέντρα των αγώνων στην Premier League, υπήρξε ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Γαλλίας από τα μεγάφωνα των γηπέδων.

# Η Λέστερ επιβλήθηκε με 3-0 της Νιούκαστλ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας το αποτέλεσμα του Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ.

# Ο Ριγιάντ Μαχρέζ της Λέστερ σκόραρε για 10η σερί αγωνιστική και ισοφάρισε το ρεκόρ Premier League του Ρουντ φαν Νίστελροϊ (δύο φορές).

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κράτησε το μηδέν στην εστία του στη νίκη 1-0 της Μίντλεσμπρο επί της ΚΠΡ για την Championship.