Φάση των 16: Η Τσέλσι διέλυσε τις ρεζέρβες της Σίτι

Η Τσέλσι πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι σε μία αγνώριστη Μάντσεστερ Σίτι στο Κύπελλο Αγγλίας.

Κέιχιλ-Τσέλσι

Η πρώτη ομάδα της Τσέλσι νίκησε με 5-1 την... τρίτη ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι στη φάση των 16 του Κυπέλλου Αγγλίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι παρέταξε μία ομάδα γεμάτη με ρεζέρβες και παίκτες της ομάδας Νέων, δείχνοντας την πρόθεσή του να "πετάξει" τη μία από τις τέσσερις διοργανώσεις που διεκδικούσε η ομάδα του, ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε πρωτάθλημα και Champions League κι ενώ οι "πολίτες" είναι ήδη στον τελικό του League Cup.

Φοπαλά-Ιβάνοβιτς-Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά και παρά το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο 36', ένα λεπτό αργότερα ο 19χρονος Γάλλος Νταβίντ Φοπαλά ισοφάρισε σε 1-1. Το δοκάρι του Πέδρο ήταν η καλύτερη στιγμή του 1ου μέρους που δεν κατέληξε σε γκολ. Στο 2ο ημίχρονο, η κατάταξη άλλαξε άρδην. Στο 48' ο Γουίλιαν και στο 53' ο Γκάρι Κέιχιλ έδειξαν στους φιλοξενούμενους ποιος ήταν το "αφεντικό". Στο 67' ο Εντέν Αζάρ σκόραρε με φάουλ,στο 75' ο Οσκάρ απέτυχε να σκοράρει με πέναλτι και στο 89' ο Μπερτράντ Τραορέ έκανε το 5-1, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε άκοπο θρίαμβο των "μπλε".

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Μπαμπά, Φάμπρεγας, Μίκελ (82' Μάτιτς), Πέδρο (70' Οσκάρ), Γουίλιαν, Αζάρ, Κόστα (70' Τραορέ)

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Καμπαγέρο, Σαμπαλέτα, Ανταραμπιόγιο, Ντεμιτσέλις, Κολάροβ, Μ. Γκαρθία, Φερνάντο (78' Χάμφρεϊς), Α. Γκαρθία, Τσελίνα (53' Μπάρκερ), Ιχεανάτσο, Φοπαλά