Έβερτον - Λίβερπουλ 0-0

Σε ένα από τα χειρότερα ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ όλων των εποχών, Έβερτον και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο "Γκούντινσον Παρκ" για την 24η αγωνιστική της Premier League, καταγράφοντας από μία καλή στιγμή. Πέμπτη ισοπαλία στα τελευταία 6 ντέρμπι των δύο ομάδων.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, αφού από τη μία ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ αρχίζει να αισθάνεται πίεση για τη θέση του και από την άλλη ο Μπρένταν Ρότζερς έπρεπε να συνυπολογίσει την κούραση από τη μεσοβδόμαδη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή επί της Μπόλτον στο Κύπελλο Αγγλίας.

Ο μυικός τραυματισμός του Λούκας Λέιβα μόλις στο 16' έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στον τεχνικό των "κόκκινων", που έριξε στη μάχη τον Λάζαρ Μάρκοβιτς και αναπροσάρμοσε τα πλάνα του.

Ένα μακρινό σουτ του Τζόρνταν Άιμπ που τράνταξε το δεξί δοκάρι του Χοέλ Ρόμπλες ήταν η μοναδική καλή στιγμή που παρήγαγε το 1ο μέρος της αναμέτρησης.

Ο τραυματισμός του Φελίπε Κουτίνιο έφερε στο παιχνίδι τον Ντάνιελ Στάριτζ στο 56ο λεπτό και συνάμα περισσότερη ταχύτητα. Η απάντηση του Μαρτίνεθ ήταν το ντεμπούτο του Άαρον Λένον στη θέση του Κέβιν Μιραλάς, ωστόσο και πάλι την παράσταση έκλεβαν τα μαρκαρίσματα και οι εντάσεις αντί για τις επιθετικές ενέργειες.

Μετά από κάποιες άνευ ουσίας τελικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων, το παιχνίδι πήρε φωτιά στα τελευταία λεπτά. Αρχικά ένα σουτ από διαγώνια θέση του Σίμους Κόουλμαν έδιωξε σε κόρνερ ο Σιμόν Μινιολέ και στην επόμενη φάση ο Στίβεν Τζέραρντ δεν κατάφερε να βρει στόχο με την προσπάθειά του, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Έβερτον (4-3-3): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Οβιέδο, Μακάρθι, Μπάρι, Μπέσιτς (85' Αλκάρας), Μιραλάς (60' Λένον), Νέισμιθ (85' Μπάρκλεϊ), Λουκάκου

Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζαν, Σκέρτελ, Σακό, Άιμπ, Χέντερσον, Λούκας (16' Άλεν), Μορένο, Τζέραρντ, Κουτίνιο (56' Στάριτζ), Στέρλινγκ (82' Λάμπερτ)

19:23
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE την εξέλιξη του ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ανάμεσα σε Έβερτον και Λίβερπουλ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Premier League.
19:24
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
19:28
Έβερτον: Τζόελ, Οβιέδο, Γιαγκέλκα, Στόουνς, Κόουλμαν, Μπέσιτς, Μπάρι, Μακάρθι, Μιραλάς, Νέισμιθ, Λουκάκου.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Σκρτελ, Τσαν, Σακό, Λέιβα, Χέντερσον, Ίμπε, Μορένο, Τζέραρντ, Κουτίνιο, Στέρλινγκ.
19:29
Στον πάγκο για την Έβερτον: Γκρίφιθς, Γκίμπσον, Κονέ, Μπάρκλεϊ, Λένον, Μπράουνινγκ, Αλκαράθ

Και για την Λίβερπουλ: Γουάρντ, Λόβρεν, Τζόνσον, Στάριτζ, Άλεν, Λάμπερτ, Μάρκοβιτς.
19:29

19:30
Όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:30
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
19:32
2' Πρώτη φάση στο ματς, η Λίβερπουλ ανεβαίνει από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Στέρλινγκ, όμως το σουτ του κοντράρει και απομακρύνεται.
19:35
Με 3-4-2-1 η Λίβερπουλ στο γήπεδο, ενώ η Έβερτον με 4-2-3-1 και τον Κέβιν Μιραλάς βασικό στα άκρα της επίθεσης.
19:36
6' Κακό σουτ του Κόουλμαν, άουτ η μπάλα.
19:38
8' H καλύτερη φάση της Λίβερπουλ μέχρι στιγμής. Ο Στέρλινγκ ελευθερώνεται ωραία μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
19:40
10' Φανταστική εκτέλεση φάουλ από τον Στίβεν Τζέραρντ. Ο Τζόελ βγάζει με δυσκολία στο δεξί του παραθυράκι
19:44
13' Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός στο ματς.
19:44
14' Στο έδαφος ο Λούκας Λέιβα. Πιθανότατα δεν μπορεί να συνεχίσει. Ήδη προθερμαίνεται ο Μάρκοβιτς.
19:47
17' Τρομερή φάση για την Λίβερπουλ, ο Στέρλινγκ κατάφερε να γυρίσει την μπάλα προς τον Άιμπ, όμως τελευταία στιγμή καταφέρνει και τον σταματά ο Τζόελ.
19:48
18' Κόρνερ για την Έβερτον τώρα. Πάνω-κάτω η μπάλα.
19:48
19' Διώχνει η άμυνα της Λίβερπουλ.
19:51
21' Σκληρές οι μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Το πάθος άλλωστε σε τέτοια ντέρμπι είναι διάχυτο.
19:53
22' Πεσμένος στο χορτάρι ο Νέισμιθ που δείχνει να πονάει στο κεφάλι.
19:54
Ο Άλεν έχει περάσει στην θέση του Λούκας Λέιβα για την Λίβερπουλ. Η πρώτη αναγκαστική αλλαγή του παιχνιδιού.
19:55
Επέστρεψε στο παιχνίδι ο Νέισμιθ.
19:56
25' Αυξάνει την πίεσή της η Έβερτον.
19:57
27' ΔΟΚΑΡΙ για την Λίβερπουλ με σουτ-κεραυνό του Άιμπ.
19:59
29' Ωραία ατομική ενέργεια του Μιραλάς από τα δεξιά που μπαίνει στην περιοχή της Λίβερπουλ, αλλά η σέντρα του κόβεται.
20:03
32' Στο κέντρο γυρνάει την μπάλα η Λίβερπουλ. Δύσκολο να βρουν χώρους οι "κόκκινοι".
20:06
36' Ένα σουτ μετά από αρκετή ώρα. Ο Κουτίνιο ζύγισε το πόδι του και έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Τζόελ όμως να μπλοκάρει σταθερά.
20:08
Ο Μπάρκλεϊ έχει σηκωθεί και κάνει ζέσταμα.
20:09
Αρκετά δραστήριος ο Μιραλάς που κυνηγάει όλες τις μπαλιές στην επίθεση.
20:12
42' Κόρνερ για την Λίβερπουλ.
20:16
Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.
20:16
Είναι προφανές πως οι δύο ομάδες δεν θέλουν να ρισκάρουν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.
20:23
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
20:32
Ξανά στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
20:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
20:34
Χωρίς κάποια αλλαγή στην 11άδα παρουσιάζονται οι δύο ομάδες στο β' μέρος.
20:37
48' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μιραλάς, η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ.
20:39
50' Δεν βλέπουμε και το καλύτερο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Οι δύο ομάδες κοιτούν πρώτα την άμυνα και μετά την επίθεση με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι λίγες.
20:40
52' Σουτ του Στέρλινγκ, μπλοκάρει σταθερά ο Τζόελ.
20:42
54' Βολ-πλανέ του Τζέραρντ, η μπάλα κοντράρει στον Νέισμιθ και καταλήγει κόρνερ. Αν δεν κόντραρε, είχε πορεία προς τα δίχτυα και θα μιλάγαμε για ένα φανταστικό γκολ.
20:44
56' Αλλαγή για την Λίβερπουλ. Στην θέση του Κουτίνιο, περνάει ο Στάριτζ.
20:48
60' Αλλαγή για την Έβερτον. Στην θέση του Μιραλάς περνάει ο Λένον.
20:51
63' Δεν έχουμε δει κάτι ιδιαίτερο στο δεύτερο μέρος. Κυρίως παιχνίδι κέντρου. Λείπουν οι μεγάλες φάσεις.
20:54
65' Σε παθητικό ρόλο η Λίβερπουλ στα τελευταία λεπτά.
20:55
67' Παίρνει μέτρα στο γήπεδο η Έβερτον που κρατάει περισσότερο μπάλα.
20:59
70' Σουτ του Στάριτζ από κοντά, πέφτει ο Γιαγκέλκα και αλλάζει την πορεία της μπάλας.. Στη συνέχεια της φάσης ο Μορένο σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.
21:00
73' Φάουλ για την Λίβερπουλ σε καλό σημείο για σέντρα.
21:02
Χαμηλά πάει η μπάλα και κόβεται από την άμυνα της Έβερτον.
21:04
76' Κόρνερ για την Έβερτον.
21:05
77' Σουτ του Λένον, φεύγει ψηλά η μπάλα.
21:06
Νεύρα στο γήπεδο. Νέισμιθ και Χέντερσον ανέβασαν τους τόνους.
21:07
Από μία κίτρινη κάρτα στον καθένα τους.
21:07
Κίτρινη κάρτα και στον Μπέσιτς.
21:11
82' Αλλαγή για την Λίβερπουλ. Ο Λάμπερτ περνά στην θέση του Στέρλινγκ.
21:13
84' Σουτ του Λάμπερτ, μπλοκάρει ο Ρόμπλες.
21:14
86' Διπλή αλλαγή για την Έβερτον. Στην θέση του Νέισμιθ, ο Μπάρκλει και στην θέση του Μπέσιτς, ο Αλκαράθ.
21:15
87' Η φάση του αγώνα! Ο Μπάρκλεϊ σέρβιρε στον Κόουλμαν μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να πιάνει ένα τρομερό σουτ και τον Μινιολέ να διώχνει εντυπωσιακά.
21:16
88' Σουτ στην κίνηση από τον Τζέραρντ, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
21:18
90' Ο Λένον γυρίζει την μπάλα από τα δεξιά, όμως μπλοκάρει ο Μινιολέ.
21:19
Έχουμε ήδη μπει στις καθυστερήσεις.
21:19
Οι δύο ομάδες δεν φαίνονται διατεθειμένες να ρισκάρουν.
21:21
Λήξη αγώνα.
21:22
Από ένα βαθμό παίρνουν Λίβερπουλ και Έβερτον. Οι "κόκκινοι" πλέον φτάνουν τους 39 και βρίσκονται στην 7η θέση, ενώ η Έβερτον φτάνει τους 27 και βρίσκεται στην 12η.