Λίβερπουλ - Άρσεναλ 2-2 (VIDEOS)

Σε έναν ιδιότυπο διαγωνισμό αμυντικής αδράνειας, Λίβερπουλ και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Άνφιλντ", για την 17η αγωνιστική της Premier League. Το γκολ του Μάρτιν Σκέρτελ στις καθυστερήσεις διόρθωσε το λάθος του στο γκολ του Ματιέ Ντεμπισί και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για τους σαφώς ανώτερους "κόκκινους".

Τίποτα δεν προοικονομούσε μία τέτοια εξέλιξη, ειδικά μετά από τα πρώτα 45 λεπτά της συνάντησης. Στο παιχνίδι υπήρχε μόνο μια ομάδα, όπως αποδεικνύουν και τα στατιστικά του αγώνα.

Η τετράδα του Μπρένταν Ρότζερς στο κέντρο, σε συνδυασμό με επιθετικούς που γνωρίζουν από δημιουργία, είχαν καθολική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν στους Λονδρέζους να... αγγίξουν την μπάλα.

Ο Λάζαρ Μάρκοβιτς ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, είχε τις περισσότερες τελικές μεταξύ των οποίων και ένα τετ α τετ με τον Βόιτσιεχ Στσέσνι, ωστόσο οι "κόκκινοι" δεν μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ μέχρι το 45'.

Ο Φελίπε Κουτίνιο έδωσε τη λύση πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, ωστόσο οι "κανονιέρηδες" κατάφεραν να ισοφαρίσουν 113 δευτερόλεπτα μετά και να φύγουν με ψηλά το κεφάλι για τα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα, το κεφάλι του Ματιέ Ντεμπισί κατάφερε να βρεθεί πιο ψηλά από εκείνο του Μάρτιν Σκέρτελ για το 1-1, το οποίο αδικούσε κατάφωρα τους γηπεδούχους.

Ο Ρότζερς πίστεψε στην ενδεκάδα του, ενώ αλλαγή δεν έκανε ούτε μετά από τον τραυματισμό του Σκέρτελ σε ακούσιο πάτημα του Ολιβιέ Ζιρού στο κεφάλι. Κάποιες καλές στιγμές, μεταξύ των οποίων και μία κεφαλιά του Στίβεν Τζέραρντ σε λάθος έξοδο του Πολωνού τερματοφύλακα της Άρσεναλ, δεν έφεραν το προσδοκώμενο αποτέλεσμα.

Η "τιμωρία" ήρθε στο 64ο λεπτό. Μία ομαδική προσπάθεια και το επίμονο... κοίταγμα των αμυνομένων της Λίβερπουλ έφερε τον Ζιρού σε θέση για γκολ και ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε για 4η φορά φέτος.

Η είσοδος των Φάμπιο Μπορίνι και Ρίκι Λάμπερτ, καθώς και το σουτ του Λούκας Λέιβα δεν είχαν ανταπόκριση, η πίεση στο τελευταίο 10λεπτο δεν προκάλεσε κινδύνους για την Άρσεναλ και η αποβολή του Μπορίνι με δύο κίτρινες μέσα σε 2 λεπτά επίσης δεν βοήθησε τη Λίβερπουλ.

Η λύση δόθηκε από τον αρνητικό μέχρι εκείνο το σημείο Σκέρτελ, ο οποίος συμμετείχε και στα δύο γκολ της Άρσεναλ και αποφάσισε να αποζημιώσει κάπως τη Λίβερπουλ με μία επιβλητική κεφαλιά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων (από τα 9 που κρατήθηκαν για τον τραυματισμό του).

Λίβερπουλ (3-4-3): Τζόουνς, Τουρέ (81' Λάμπερτ), Σκέρτελ, Σακό, Χέντερσον, Λούκας, Τζέραρντ, Μάρκοβιτς (74' Μπορίνι), Κουτίνιο, Στέρλινγκ, Λαλάνα

Άρσεναλ (4-3-3): Στσέσνι, Τσέιμπερς, Ντεμπισί, Μέρτεζακερ, Γκιμπς, Καθόρλα, Φλαμινί, Οξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (90' Κάμπελ), Αλέξις (90+4' Μονρεάλ), Ζιρού (82' Κοκλέν), Γουέλμπεκ

17:00 ΚΠΡ - Γουέστ Μπρομ 3-2

(25' πέν, 49', 87' Όστιν - 11' Λέσκοτ, 20' Βαρέλα)

17:00 Σαουθάμπτον - Έβερτον 3-0

(38' αυτ. Λουκάκου, 65' Πελέ, 82' Γιοσίντα)

18:00 Λίβερπουλ - Άρσεναλ 2-2

(45' Κουτίνιο, 90+6' Σκέρτελ - 45+2' Ντεμπισί, 64' Ζιρού)

Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

22:00 Στόουκ - Τσέλσι

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Άλνγουικ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Ντάμετ, Τιοτέ (75' Σισέ), Κόλμπακ, Γκουφράν (59' Άρμστρονγκ), Σισοκό, Σα. Αμεόμπι (89' Καμπελά), Πέρεθ

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Παντιλιμόν, Βερχίνι, Κοάτες, Μπράουν, Ο' Σέι, Κάτερμολ (70' Μπρίντκατ), Τζόνσον, Λάρσον (90+4' Ρόντγουελ), Γκόμεθ, Γουίκαμ (81' Μπάκλεϊ), Φλέτσερ

Το live της αναμέτρησης

17:45
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την αναμέτρηση ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ.
17:52
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τζόουνς, Τουρέ, Σκτρελ, Σακό, Λέιβα, Τζέραρντ, Χέντερσον, Μάρκοβιτς, Κοουτίνιο, Λαλάνα, Στέρλινγκ
ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέζνι, Μερτεζάκερ, Τσέιμπερς, Ντεμπισί, Γκιμπς, Φλαμινί, Καθόρλα, Τσάμπερλεϊν, Σάντσες, Γουέλμπεκ, Ζιρού.
17:59
Έτοιμα όλα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.
18:01
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
18:03
2' O Κοουτίνιο κέρδισε φάουλ σε καλή θέση για τη γηπεδούχο.
18:04
3' Ο Τζέραρντ εκτέλεσε, η μπάλα κατέληξε άουτ.
18:05
5'  Η μπάλα στα πόδια των γηπεδούχων, έχουν την πρωτοβουλία και προσπαθούν με τον Τζέραρντ να οργανώσουν το παιχνίδι τους.
18:08
7' Φάουλ κερδίζει ο Τσάμπερλεϊν από τον Λέιβα. Από τα αριστερά, όπως επιτίθεται η Άρσεναλ.
18:09
9' Ενδεικτικό είναι ότι η Άρσεναλ πιέζει ψηλά.
18:10
10' Και στην προσπάθειά της αυτή, αφήνει κενά στις αμυντικές πτέρυγες.
18:13
12' Ωράια κίνηση από τον Λαλάνα, αλλά η ατομική του προσπάθεια πέρασε άουτ.
18:14
13' Κίτρινη κάρτα στον Φλαμινί για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοουτίνιο.
18:16
15' Ανήσυχος ο Μπρένταν Ρότζερς στον πάγκο της Λίβερπουλ. Πως να μην είναι;
18:18
17' Πάντως η κατοχή είναι στα πόδια των γηπεδούχων μέχρι τώρα. 74% Λίβερπουλ - 26% Άρσεναλ.
18:19
19' Αλήθεια είναι, πως οι ευκαιρίες δεν είναι ανάλογες της κατοχής.
18:21
21' Η Άρσεναλ είναι σε απόλυτα παθητικό ρόλο. Μόνο αμύνεται. Τουλάχιστον το κάνει καλά.
18:22
22' Η πρώτη ευκαιρία της Άρσεναλ μετά από 22 λεπτά με κεφαλιά του Ζιρού.
18:25
25' Όταν η Λίβερπουλ επιλέγει να περιμένει, η Άρσεναλ έχει την μπάλα στα πόδια της και δυσκολεύεται να αναπτύξει ποδόσφαιρο.
18:27
26' Η μπάλα περνά όλο και πιο συχνά από τα πόδια του Μάρκοβιτς.
18:29
29' Ο Αρσέν Βενγκέρ έχει στήσει υποδειγματικά την ομάδα του όσον αφορά στον αμυντικό τομέα. Μάρκοβιτς και Τζέραρντ προσπαθούν να βρουν διέξοδο, αλλά αδυνατούν.
18:32
32' Διαμαρτύρεται ο Βενγκέρ, μάλλον επειδή δεν βλέπει κάποια επιθετική προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές του.
18:35
34' Μετά από 34 λεπτά έχουμε δει την μπάλα να βρίσκεται αποκλειστικά στα πόδια της Λίβερπουλ, οι ευκαιρίες να είναι όμως λίγες.
18:35
35' Ο Μάρκοβιτς δεν μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Στσέζνι.
18:39
39' Ο Μάρκοβιτς αστοχεί για μία ακόμη φορά. Στη κίνηση το σουτ, όπως ερχόταν από τα αριστερά.
18:41
41' Κόρνερ που κερδίζει η Άρσεναλ, μετά από αρκετά λεπτά.
18:42
42' Η μπάλα φτάνει σπάνια στον Στέρλινγκ. Δεν μπορεί να κάνει και πολλές κινήσεις, στο ασφυκτικό και πολλαπλό μαρκάρισμα των φιλοξενούμενων.
18:43
43' Φάουλ του Φλαμινί στον Λαλάνα, δεν δείχνει κάρτα ο διαιτητής. Αν το έκανε, θα σήμαινε αποβολή.
18:46
45' ΓΚΟΛ! Ο Κοουτίνιο με καταπληκτική προσποίηση αδειάζει όλη την άμυνα της Άρσεναλ μπερδεύοντάς την με τη φορά του σώματός του, πιάνει ένα ευθύβολο σουτ και η μπάλα με τη βοήθεια του δεξί δοκαριού καταλήγει στα δίχτυα.
18:48
45+2' ΓΚΟΛ! Ο Ντεμπισί εκμεταλλεύεται την παρατεταμένη αδράνεια των αμυντικών της Λίβερπουλ και με κεφαλιά, ισοφαρίζει για την Άρσεναλ.
18:50
Δύο γκολ στα τελευταία λεπτά για τις δύο ομάδες. Η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η υπεροχή της καρποφόρησε στην εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να απωλέσει το προβάδισμα που είχε μέσα σε ένα μόλις λεπτό. Την αδικεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου; Μάλλον άξια της μοίρας της.
19:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την Άρσεναλ στην επίθεση.
19:05
47' Κίτρινη κάρτα στον Ντεμπισί για φάουλ πάνω στον Στέρλινγκ.
19:06
48' Η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυντικούς της Άρσεναλ μετά την εκτέλεση του Τζέραρντ, αλλά το σουτ του Κοουτίνιο στο ριμπάουντ δεν έχει επιτυχή κατάληξη.
19:09
50' Ξανά στην προτέρα του κατάσταση το παιχνίδι, με τη Λίβερπουλ να έχει την μπάλα και να προσπαθεί να αντιμετωπίσει την καλά συγκροτημένη αμυντική γραμμή της Λίβερπουλ.
19:10
52' Τρομερή σύγκρουση μεταξύ Σκρτελ και Ζιρού με τον πρώτο να πέφτει κάτω.
19:13
55' Ακόμη στο έδαφος ο Σκρτελ που τον πάτησε ο Ζιρού στο κεφάλι με τις τάπες του παπουτσιού του, ενώ έτρεχε.
19:14
56' Δεν έχουμε παιχνίδι, γιατί παράσχονται οι πρώτες βοήθειες στον Σκρτελ.
19:16
58' Ξανά δράση. Με τον Σκρτελ να έχει δεμένο το κεφάλι του.
19:18
60' Το σουτ του Λέιβα έξω από την περιοχή, είχε ως αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει ψηλά άουτ.
19:20
62' Κεφαλιά ψαράκι του Τζέραρντ, η μπάλα άουτ. Η Λίβερπουλ εντείνει την πίεσή της.
19:22
64' Πιο δραστήριοι ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ, οι Κοουτίνιο και Μάρκοβιτς.
19:24
65' ΓΚΟΛ! Μετά από εκπληκτική ομαδική προσπάθεια για την Άρσεναλ σε αντεπίθεση, ο Ζιρού θα δώσει το προβάδισμα στη φιλοξενούμενη ομάδα.
19:26
68' Η Λίβερπουλ τα δίνει όλα για την ισοφάριση. Ομηρικές μάχες στο χώρο του κέντρου.
19:28
70' Σουτ του Τζέραρντ, η μπάλα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.
19:30
72' Στο έδαφος ο Γουέλμπεκ, μετά από σύγκρουση με τον Σακό.
19:31
73' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ: O Μπορίνι στη θέση του Μάρκοβιτς.
19:34
75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Λέιβα θα πιάσει στην κίνηση ένα σουτ, το οποίο μετά από πολλά φάλτσα θα καταλήξει άουτ.
19:35
77' Η Λίβερπουλ αυξάνει την πίεσή της, κατακόρυφα.
19:36
79' Προσπαθεί η Λίβερπουλ να βρει χώρους, να διασπάσει την άμυνα της Άρσεναλ.
19:38
81' Κερδίζει κόρνερ η Άρσεναλ, κερδίζει παράλληλα και δευτερόλεπτα με το προβάδισμα που διατηρεί.
19:40
81' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ: Ο Λάμπερτ στη θέση του Τουρέ.
19:41
82' Αλλαγή και για την Άρσεναλ: Ο Κοκελέν στη θέση του Ζιρού.
19:42
85' Ατομική προσπάθεια του Κοουτίνιο, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
19:44
86' Η Λίβερπουλ πιέζει, στο πρώτο λάθος η άμυνα της είναι ευάλωτη στις αντεπιθέσεις της Άρσεναλ.
19:46
88' Καλό σουτ του Μπορίνι από τα δεξιά, η μπάλα πάλι καταλήγει άουτ.
19:47
89' Είναι ενδεικτικό ότι η Άρσεναλ πιέζει πάρα πολύ ψηλά, ρισκάροντας ενδεχομένως.
19:47
90' Κίτρινη κάρτα για τον Μπορίνι.
19:48
91' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Κάμπελ στη θέση του Τσάμπερλεϊν.
19:49
91' Εννιά τα λεπτά των καθυστερήσεων, λόγω του τραυματισμού του Σκρτελ.
19:50
92' Κόκκινη ο Μπορίνι. Σε τρία λεπτά ο επιθετικός της Λίβερπουλ κατάφερε να αποβληθεί.
19:52
94' Ο Καθόρλα έχει τη φανέλα σκισμένη, από το προηγούμενο μαρκάρισμα.
19:52
95' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Στη θέση του Σάντσες ο Μονρεάλ.
19:54
Τελευταία δευτερόλεπτα. Προλαβαίνει η Λίβερπουλ;
19:55
97' ΓΚΟΛ! Ο Σκρτελ είναι ο ήρωας της αναμέτρησης. Με το κεφάλι δεμένο, ισοφαρίζει για τη Λίβερπουλ.
19:56
Απίστευτο αυτό που συνέβη. Ο Σκρτελ, στον τραυματισμό του οποίου οφείλονται οι καθυστερήσεις, με δεμένο το κεφάλι, φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα.
19:58
99' Τελευταίο κόρνερ για την Άρσεναλ.
19:59
Τελικό αποτέλεσμα. Λίβερπουλ - Άρσεναλ 2-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Ήρωας ο Σκρτελ, τραυματίστηκε μετά το ακούσιο πάτημα στο κεφάλι από τον Ζιρού. Στις καθυστερήσεις ήταν αυτός, που έφερε το παιχνίδι στα ίσια.