Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (VIDEOS)

Το καταπληκτικό γκολ του Χουάν Μάτα και η ανόητη αποβολή του Στίβεν Τζέραρντ 43 δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στο ντέρμπι, έδωσαν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη νίκη με 2-1 επί της Λίβερπουλ μέσα στο "Άνφιλντ" για την 30ή αγωνιστική της Premier League, στη μάχη των θέσεων που οδηγούν στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από ένα σερί 10 αγώνων δίχως ήττα στο πρωτάθλημα, με την τελευταία να εντοπίζεται στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ένα "χαστούκι" 3-0 που αφύπνισε τον Μπρένταν Ρότζερς και τους παίκτες του. Ο Βορειοϊρλανδός τεχνικός διατήρησε το σχήμα που εφαρμόζει από τότε, το 3-4-2-1 και με το οποίο "ψαλίδισε" τη διαφορά 10 πόντων που είχε διαμορφωθεί στα μέσα Δεκεμβρίου.

Ο Λουίς φαν Χάαλ, από την πλευρά του, επέλεξε ξανά άμυνα με 4 ποδοσφαιριστές και τον Γουέιν Ρούνεϊ στην κορυφή, τακτική που τον δικαίωσε απόλυτα, βάσει της εικόνας του 1ου ημιχρόνου.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" είχαν τον έλεγχο του τέμπο, παίζοντας με υπομονή και χωρίς να ψάχνουν κάποιο γρήγορο γκολ. Η Λίβερπουλ παρουσίασε πρόβλημα στη δημιουργία, αφού η μπάλα δεν έφτανε σε καλές θέσεις τους Φελίπε Κουτίνιο και Άνταμ Λαλάνα. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ ήταν πάντα επικίνδυνος απέναντι στον Άσλεϊ Γιανγκ και τον Ντάλεϊ Μπλιντ, ωστόσο αρκετά μόνος.

Μία γρήγορη επίθεση των φιλοξενουμένων στο 14ο λεπτό, έφερε και το πρώτο γκολ. Ο Χουάν Μάτα έφυγε στην πλάτη των αμυνομένων της Λίβερπουλ και με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ. Με το 1-0 υπέρ της, η Γιουνάιτεντ έκλεισε ακόμη περισσότερο κάθε διάδρομο προς την εστία του Νταβίδ ντε Χέα και μόνο ένα καλό σουτ του Λαλάνα από το ύψος του πέναλτι ανησύχησε τον Φαν Χάαλ.

Στην ανάπαυλα, ο Ρότζερς έδωσε την ευκαιρία στον Στίβεν Τζέραρντ να κάνει τη διαφορά πιθανότατα στο τελευταίο ντέρμπι της καριέρας του και ο αρχηγός της Λίβερπουλ την πέταξε στα σκουπίδια. Μόλις 48 δευτερόλεπτα από τη σέντρα, έκανε ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Μάτα, πήρε την μπάλα, αλλά ο Άντερ Ερέρα ανέκτησε την κατοχή. Ο Άγγλος μέσος εκνευρίστηκε και τον πάτησε δυνατά με τις τάπες, με συνέπεια να αντικρίσει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αν και με παίκτη λιγότερο, η Λίβερπουλ είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά. Ο Άνχελ ντι Μαρία πέρασε στον αγώνα ώστε να "γεμίσει" τα κενά που άφηναν οι γηπεδούχοι και στο 59ο λεπτό έβγαλε την ασίστ για το καταπληκτικό γυριστό του Μάτα, με το οποίο έγινε το 2-0.

Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ δεν τα παράτησε και συνέχισε να ψάχνει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Η άμυνα της Γιουνάιτεντ δεν κράτησε άλλο και ο Ντάνιελ Στάριτζ από την ίδια θέση που σκόραρε ο Μάτα στο 1ο ημίχρονο, μείωσε σε 2-1 στο 69ο λεπτό.

Η είσοδος του Μάριο Μπαλοτέλι στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του μπακ χαφ Αλμπέρτο Μορένο έκανε ακόμα πιο επιθετική τη Λίβερπουλ, ωστόσο στην πράξη, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και κατέληγαν στην επιλογή της βαθιάς μπαλιάς.

Ο Φαν Χάαλ, από την πλευρά του, έριξε στο παιχνίδι τον Ραδαμέλ Φαλκάο ώστε να εκμεταλλευτεί τα ακόμα πιο πολλά κενά της Λίβερπουλ, με τον Ρούνεϊ να οπισθοχωρεί στο κέντρο. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν εν πολλοίς στο γήπεδο της Γιουνάιτεντ, η οποία, όμως, άντεξε μέχρι τέλους και μάλιστα κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ο Σιμόν Μινιολέ έπιασε την προσπάθεια του Ρούνεϊ, λίγο αργότερα ο Μάρτιν Σκέρτελ έκανε... Τζέραρντ στον Ντε Χέα και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους "κόκκινους διαβόλους" μα διατηρούνται στην 4η θέση, έναν πόντο πίσω από την Άρσεναλ και δύο πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζαν, Σκέρτελ, Σακό, Στέρλινγκ, Χέντερσον, Άλεν, Μορένο (66' Μορένο), Λαλάνα (46' Τζέραρντ), Κουτίνιο, Στάριτζ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Μπλιντ, Κάρικ, Μάτα, Ερέρα (83' Φαλκάο), Φελαϊνί, Γιανγκ (54' Ντι Μαρία), Ρούνεϊ

# Ο Πελέ έμεινε για περισσότερη ώρα στον αγωνιστικό χώρο του "Άνφιλντ" από τον Στίβεν Τζέραρντ.

17:00 Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2

(14' Ντιουφ - 41' πέν. Μάρεϊ, 45+2' Ζαχά)

17:00 Τότεναμ - Λέστερ 4-3

(6', 13', 64' πέν. Κέιν, 85' αυτ. Σλουπ - 38' Βάρντι, 50' Μόργκαν, 90' Νούτζεντ)

19:30 Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-0

(88' Σακό)

Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

15:30 Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

(69' Στάριτζ - 14', 59' Μάτα)

18:00 Χαλ - Τσέλσι 2-3

(28' Ελμοχαμαντί, 28' Ερνάντες - 2' Αζάρ, 9' Κόστα, 77' Ρεμί)

18:00 ΚΠΡ - Έβερτον 1-2

(65' Βάργκας - 18' Κόουλμαν, 77' Λένον)

Τζέραρντ: "Παίρνω την ευθύνη για το αποτέλεσμα"

Τα καλύτερα tweets για το χτύπημα και την αποβολή του Τζέραρντ

Οπαδοί συγκράτησαν τον Μπαλοτέλι! (VIDEO)

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

15:08
Καλησπέρα σας....
15:09
Περίπου είκοσι λεπτά μας χωρίζουν από τη σέντρα του μεγάλου ντέρμπι στο Άνφιλντ...
15:10
Η Λίβερπουλ φιλοξενεί την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον.
15:11
Μετά από 29 αγώνες Λίβερπουλ και Μάντσεστερ μάχονται για την κατάληψη της τέταρτης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου.
15:11
Η Μάντσεστερ είναι τέταρτη με 56 βαθμούς, ενώ η Λίβερπουλ είναι πέμπτη με 54.
15:11
Ήδη, έχουν γίνει γνωστές οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.
15:12
Για τη Λίβερπουλ ξεκινούν οι: Μινιολέ, Εμρέ Τζαν, Σκρτελ, Σακό, Τζο Άλεν, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Αλμπέρτο Μορένο, Λαλάνα, Κοουτίνιο, Στάριτζ.
15:13
Για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκινούν οι: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Φιλ Τζόουνς, Μπλιντ, Κάρικ, Αντέρ Ερέρα, Φελαϊνί, Μάτα, Άσλεϊ Γιάνγκ, Ρούνεϊ.
15:20
Υπενθυμίζουμε ότι στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Μάντσεστερ είχε επιβληθεί με 3-0.
15:21
Δείτε το πως αναμένεται να παραταχθούν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο:
15:25
Αυτό είναι το ντέρμπι Νο 192 στην ιστορία των δύο ομάδων (163ο για το πρωτάθλημα), με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει τη "μερίδα του λέοντος" στις νίκες με 76 έναντι 64 της Λίβερπουλ, ενώ υπάρχουν και 51 ισοπαλίες. Όσον αφορά στο πρωτάθλημα οι "διάβολοι" έχουν εννέα περισσότερες νίκες (64 έναντι 55), με 44 ματς να μην έχουν βγάλει νικητή.
15:26
Για πρώτη φορά στην ιστορία της Premier League δεν υπάρχει κανένας γηγενής παίκτης στις ενδεκάδες των δύο ομάδων αφού ο Στίβεν Τζέραρντ βρίσκεται στον πάγκο της Λίβερπουλ.
15:27
Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του Άνφιλντ οι δύο ομάδες.
15:29
Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο παιχνίδι.
15:30
Η Μάντσεστερ είναι στη σέντρα
15:30
Ξεκίνησε ο αγώνας.
15:31
Προσπάθεια από αριστερά με τον Φελαϊνί αλλά ο Βέλγος βγάζει εκτός αγωνιστικού χώρου την μπάλα.
15:32
2' Πρώτο κόρνερ για την Μάντσεστερ μετά από παρέμβαση του Σκρτέλ.
15:32
Κακή εκτίμηση της φάσης από τον Μινιολέ, αλλά δεν μπορεί ο Φελαϊνί να μπει στη φάση.
15:35
4' Ωραία πάσα του Λαλάνα στον Στέρλινγκ, εκείνος περνά τον Τζόουνς, αλλά ο Ντε Χέα βγήκε γρήγορα και μάζεψε την μπάλα.
15:38
8' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για την Μάντσεστερ μετά από φάουλ του Μορένο στον Μάτα.
15:38
Καλή εκτέλεση από τον Μάτα, διώχνει όμως η άμυνα της Λίβερπουλ.
15:40
Φτάσαμε στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες πιέζουν αρκετά ψηλά προσπαθώντας να οδηγήσουν η μία την άλλη σε λάθος.
15:41
Στέρλινγκ, Στάριτζ και Κοουτίνιο από την μία και Ρούνεϊ, Γιάνγκ, Φελαϊνί και Μάτα από την άλλη προσπαθούν να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους αμυντικούς των αντίπαλων ομάδων.
15:43
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ
15:45
14' 0-1 Στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία η Μάντσεστερ σκοράρει. Μετά από μαγική κάθετη του Ερέρα, ο Μάτα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ και με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ.
15:47
17' Ο Στάριτζ προσπαθεί να σκοράρει από δύσκολη θέση και το σουτ του περνάει άουτ.
15:48
Δείτε το γκολ της Γιουνάιτεντ:
15:49
18' Κίτρινη κάρτα στον Άλεν. Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι με τον Άλεν να τραβά τον Ερέρα και τον διαιτητή να του δείχνει σωστά την κίτρινη κάρτα.
15:51
Δυνατό μαρκάρισμα του Τζόουνς στον Λαλάνα. Θα μπορούσε να δει την κίτρινη αφού έπεσε άγαρμπα πάνω στον παίκτη της Λίβερπουλ.
15:56
26' Η Μάντσεστερ συνεχίζει να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
15:56
Κόρνερ για την Μάντσεστερ
15:57
Μετά την εκτέλεσε του Μάτα ο Κάρικ προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι χωρίς αποτέλεσμα.
15:57
Ήδη έχει σηκωθεί ο Τζέραρντ για ζέσταμα για τους γηπεδούχους.
16:00
31' Πολλά προβλήματα έχει στο κέντρο της η Λίβερπουλ αφού δεν μπορεί να ξεπεράσει την πίεση των παικτών της Μάντσεστερ.
16:02
Ο Μάτα πανηγυρίζει το γκολ της Μάντσεστερ:
16:05
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
16:06
36' Ωραία σέντρα του Χέντερσον από δεξιά, ο Σάριτζ τη γυρίζει με τη στον Λαλάνα και εκείνος από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντε Χέα. Ο Ισπανός δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα εάν η μπάλα πήγαινε μέσα.
16:08
Κόρνερ για την Μάντσεστερ. Το τρίτο της στο παιχνίδι.
16:09
Δείτε την τεράστια ευκαιρία του Λαλάνα:
16:10
Μετά την ευκαιρία του Λαλάνα έχει ανέβει η Λίβερπουλ και προσπαθεί να πιέσει.
16:12
41' Κάτι σαν σέντρα από τον Γιανγκ η μπάλα άουτ.
16:14
Φτάνουμε στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με την Μάντσεστερ να είναι πάντα μπροστά στο σκορ με το γκολ του Μάτα.
16:16
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων και ήδη έχει περάσει το πρώτο από αυτά.
16:17
45+1 Μακρινό σουτ από τον Ερέρα μπλοκάρει δύσκολα ο Μινιολέ.
16:17
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
16:18
Η Μάντσεστερ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του και δίκαια είναι μπροστά στο σκορ.
16:18
Η Λίβερπουλ δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει την μπάλα με παίκτες όπως ο Κοουτίνιο να είναι καλά κλεισμένοι.
16:20
Δείτε τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
16:32
Ο Πελέ παρακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι.
16:32
Πρώτη αλλαγή για τη Λίβερπουλ με τον Τζέραρντ να περνά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Λαλάνα.
16:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
16:33
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΟΝ ΤΖΕΡΑΡΝΤ
16:35
47' Μόλις 41 δευτερόλεπτα έμεινε στον αγωνιστικό χώρο ο αρχηγός της Λίβερπουλ. Ο Ερέρα του έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και ο Τζέραρντ τον πατά και ο διαιτητής τον απέβαλε.
16:38
Δείτε εδώ τι έκανε ο Τζέραρντ:
16:38
Και σε VINE:
16:40
Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Λίβερπουλ, ωστόσο είναι εκείνη που έχει την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
16:42
54' Αλλαγή για την Μάντσεστερ: Στη θέση του Γιάνγκ περνά ο Ντι Μαρία.
16:43
55' Κίτρινη κάρτα στον Τζόουνς. Σκληρό μαρκάρισμα από τον αμυντικό της Μάντσεστερ στον Χέντερσον και σωστή η κίτρινη.
16:44
Ο Ντι Μαρία πιάνει την μπάλα με τα χέρια ενώ εκείνη δεν έχει περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου σε ένα στιγμιότυπο το οποίο σίγουρα θα μπει στα παράξενα της εβδομάδας.
16:46
16:48
60' 0-2 ΓΚΟΛΑΡΑ για την Μάντσεστερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντι Μαρία με ωραία πάσα βρίσκει τον Μάτα και εκείνος με ένα εξαιρετικό γυριστό σκοράρει.
16:50
Δείτε την γκολάρα του Μάτα:
16:55
63' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ: Ο Μπαλοτέλι στη θέση του Μορένο
16:56
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
16:57
69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-2: Ο Στάριτζ βρέθηκε απέναντι από τον Ντε Χέα, πλάσαρε σωστά και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.
16:58
Ένα λεπτό νωρίτερα ο Μπαλοτέλι είχε προλάβει να δει την κίτρινη κάρτα...
17:00
Η Λίβερπουλ έχει μπροστά της κάτι παραπάνω από 20 λεπτά για να καταφέρει να κάνει τη μεγάλη ανατροπή αν και παίζει με δέκα παίκτες. Στην αντίπερα όχθη η Μάντσεστερ θέλει να διατηρήσει το προβάδισμα της και να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Άνφιλντ.
17:01
Υπενθυμίζουμε ότι στη βαθμολογία η Μάντσεστερ πριν από το παιχνίδι ήταν μπροστά με δύο βαθμούς (56-54) στη μάχη για την τέταρτη θέση.
17:02
75 Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για τη Λίβερπουλ. Ο Μπαλοτέλι πάνω στην μπάλα να δούμε αν θα δοκιμάσει απευθείας.
17:02
Κακή εκτέλεση, διώχνουν εύκολα οι αμυντικοί της Γιουνάιτεντ.
17:04
Δείτε και το γκολ του Στάριτζ που μείωσε σε 1-2 για τη Λίβερπουλ.
17:06
Νεύρα ανάμεσα σε Μπαλοτέλι και Σμόλινγκ. Υπενθυμίζουμε ότι ο επιθετικός της Λίβερπουλ έχει και κίτρινη.
17:07
Προσπαθεί η Λίβερπουλ να μεταφέρει το παιχνίδι προς την περιοχή της Μάντσεστερ παρά το γεγονός ότι παίζει με δέκα παίκτες.
17:08
Κόρνερ για τη Λίβερπουλ.
17:09
Το πρώτο της στο παιχνίδι.
17:09
Μπλοκάρει ο Ντε Χέα και βγάζει στην κόντρα τον Ντι Μαρία.
17:10
84' Αλλαγή για την Μάντσεστερ. Ο Φαλκάο στη θέση του Ερέρα.
17:10
Λογικά Ρούνεϊ και Φελαϊνί θα μετατεθούν λίγο πιο πίσω. Με τον Βέλγο να πηγαίνει πιο κοντά στον Κάρικ και τον Ρούνεϊ πίσω από τον Φαλκάο.
17:12
Παραλίγο τραγικό λάθος από τους Τζαν και Μινιολέ, οι οποίοι κατάφεραν τελικά να διώξουν την μπάλα.
17:12
Σεντρα σουτ από τον Στέρλινγκ διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Μάντσεστερ.
17:12
"Καθαρίζει" τη φάση ο Φελαϊνί στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα παραμένει στη Λίβερπουλ.
17:13
Φάουλ του Άλεν στον Φαλκάο.
17:13
Περίπου τρία λεπτά συν τις καθυστερήσεις απομένουν στο παιχνίδι.
17:14
Στους γηπεδούχους και πάλι η μπάλα που προσπαθούν να οργανώσουν μια επίθεση από πίσω.
17:14
Κακό γέμισμα από τον Σκρτελ προς τον Χέντερσον βγαίνει ο Ντε Χέα και μαζεύει.
17:15
Φάουλ από τον Ρούνεϊ στον Κουτίνιο λίγο πιο κάτω από τη σέντρα.
17:16
Διώχνει και πάλι ο Φελαϊνί και βγαίνει η Μάντσεστερ στην κόντρα.
17:16
Παίζουν και με τον χρόνο η φιλοξενούμενη με τον Βαλένσια να κρατά την μπάλα κοντά στο κόρνερ.
17:17
Κλέβουν οι γηπεδούχοι και ο Μινιολέ γεμίζει προς την αντίπαλη περιοχή.
17:17
Σέντρα από τον Στάριτζ βγαίνει και μαζεύει ο Ντε Χέα.
17:18
Συμπληρώθηκαν τα 90 και έχουμε στις καθυστερήσεις οι οποίες θα είναι τέσσερα λεπτά.
17:19
Κρατούν οι παίκτες της Μάντσεστερ την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και παρά την πίεση της Λίβερπουλ.
17:20
ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ
17:21
Αυστηρό το πέναλτι που δίνεται στον Τζαν σε μαρκάρισμά του στον Μπλιντ.
17:21
ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΜΙΝΙΟΛΕ
17:21
Ο Ρούνεϊ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Μινιολέ διώχνει εντυπωσιακά πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.
17:22
Τελευταίες ευκαιρίες για τη Λίβερπουλ.
17:22
Ένταση ανάμεσα στον Σκρτελ και τον Ντε Χέα.
17:22
Ο αμυντικός της Λίβερπουλ πάτησε τον τερματοφύλακα της Μάντσεστερ και για αυτό νευρίασε ο Ντε Χέα.