Τσέλσι - Άρσεναλ 2-0

Σε ένα επεισοδιακό ματς, η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ, χάρη στα γκολ των Κουρτ Ζουμά (53') και Εντέν Αζάρ (90') και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, ύστερα από 6 αγωνιστικές. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι "κανονιέρηδες", λόγω των αποβολών των Γκάμπριελ και Σάντι Καθόρλα.

Τσέλσι-Άρσεναλ

H Τσέλσι με την Άρσεναλ τέθηκαν αντιμέτωπες στο λονδρέζικο ντέρμπι. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν με προϋποθέσεις την εστία του Ασμίρ Μπέγκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά, η Τσέλσι αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην ανάπτυξη, ενώ η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Πέδρο σε τετ α τετ με τον Πετρ Τσέχ, το οποίο απέκρουσε ο Τσέχος γκολκίπερ. Λίγο πριν ο Μάικ Ντιν στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, υπήρξε μία φάση που προκάλεσε συζητήσεις κι είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Γκάμπριελ.

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός είχε μία διένεξη με τον Ντιέγκο Κόστα, με συνέπεια να αντικρίσει σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων δύο κίτρινες κάρτες. Το ριπλέι της φάσης δεν είναι ξεκάθαρο, όμως μπορεί να θεωρηθεί "τραβηγμένη" η απόφαση του Άγγλου διαιτητή, αφού υπήρξε πρόκληση από την πλευρά του επιθετικού της Τσέλσι.

Οι "μπλε" εκμεταλλεύτηκαν" το αριθμητικό πλεονέκτημα κι άνοιξαν το σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53' με κεφαλιά του Κουρτ Ζουμά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Εντέν Αζάρ. Το γρήγορο γκολ βοήθησε τους παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο να ρίξουν το ρυθμό της αναμέτρησης.

Στο 78' η Άρσεναλ έμεινε με 9(!) παίκτες, λόγω αποβολής και του Σάντι Καθόρλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις ο Αζάρ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και "κλείδωσε" τη νίκη για τους Λονδρέζους.

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγκας (90' Μίκελ), Μάτιτς, Πέδρο, Οσκάρ (69' Ραμίρες), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα (82' Ρεμί)

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Γκαμπριέλ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (46' Τσέιμπερς), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ (75' Ζιρού), Σάντσες (75' Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ.

17:00 Στόουκ - Λέστερ 2-2

(13' Κρκιτς, 20' Γουόλτερς - 51' πέν. Μαρέζ, 69' Βέιρντι)

17:00 Σουόνσι - Έβερτον 0-0

19:30 Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-2

(45+2' Ντε Μπράινε - 6' Μόουζες, 31' Σακό)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

15:30 Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας

18:00 Λίβερπουλ - Νόριτς

18:00 Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

14:28
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων του Λονδίνου, Τσέλσι κι Άρσεναλ.
14:29
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες που επέλεξαν Ζοζέ Μουρίνιο και Αρσέν Βενγκέρ.
14:30
ΤΣΕΛΣΙ: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγκας, Μάτιτς, Πέδρο, Οσκάρ, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα
14:31
ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Γκαμπριέλ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Γουόλκοτ.
14:37
Ο Μάικλ Ντιν, είναι ο διαιτητής του ματς.
14:38
Η αναμέτρηση ανοίγει την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Premier League. Η Άρσεναλ είναι στην 4η θέση με 10 βαθμούς, η Τσέλσι στη 17η (!) με μόλις 4 βαθμούς.
14:40
Η άφιξη της Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ":
14:42
O Πετρ Τσεχ επιστρέφει σ' ένα γήπεδο που ξέρει πολύ καλά...
14:44
Ηλιόλουστος ο καιρός, στο Λονδίνο.
14:47
Ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ που κέρδισε η Άρσεναλ.
14:48
Ζοζέ Μουρίνιο κι Αρσέν Βενγκέρ έχουν χείριστη σχέση, ωστόσο έδωσαν τα χέρια πριν το ματς.
14:49
4' Ο Γουόλκοτ προλαβαίνει τον Μπέγκοβιτς, ωστόσο η μπάλα καταλήγει άουτ. Δεν πρόλαβε, ο Άγγλος.
14:51
Υποδοχή αντάξια της προσφοράς του στην ομάδα. Οι οπαδοί της Τσέλσι καλωσορίζουν τον αντίπαλο Πετρ Τσεχ.
14:52
Ο Ιβάνοβιτς είναι αρχηγός της Τσέλσι. Ο Ζοζέ Μουρίνιο παραδέχθηκε πως άφησε εκτός αρχικής ενδεκάδας τον Τζον Τέρι, για λόγους τακτικής.
14:54
Καλύτερη η Άρσεναλ στα πρώτα - περίπου - 10 λεπτά.
14:56
Η καλύτερη στιγμή του ματς, μέχρι τώρα:
14:58
Αρκετά τα λάθη, στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
15:01
15' Ψάχνουν να βρουν τρόπους να περάσει η μπάλα σε Γουόλκοτ και Ντιέγκο Κόστα, οι μέσοι των Άρσεναλ και Τσέλσι, αντίστοιχα.
15:05
Πραγματικά μοναδική φωτογραφία. Ο Γουόλκοτ με κεκτημένη ταχύτητα ακουμπά στις πινακίδες και οι φίλαθλοι της Τσέλσι αντί να τον αποδοκιμάσουν, τον χαιρετούν. Τα αυτονόητα, δηλαδή.
15:08
Δυσκολεύεται η Τσέλσι, ως προς την ανάπτυξή της, κι αυτό είναι εμφανές.
15:10
Οσκάρ και Κοσιελνί διεκδικούν την μπάλα.
15:11
Ο Πετρ Τσεχ, στις περιπτώσεις που κατέστη απαραίτητο, φαίνεται ότι είναι έτοιμος.
15:13
Κι ο Αλέξις Σάντσες δυσκολεύεται στις συνήθεις επελάσεις του. Κάτω του μετρίου, μέχρι τώρα.
15:14
29' Πλασέ του Γουόλκοτ, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπέγκοβιτς.
15:18
33' Ο Πέδρο βγαίνει τετ-α-τετ με τον Τσεχ, αλλά παρά το πολύ καλό κοντρόλ, νικάται από τον Τσεχο.
15:19
Την κίτρινη κάρτα είδε ο Σάντι Καθόρλα, στο 31ο λεπτό.
15:21
Η Τσέλσι διαμαρτύρεται για πέναλτι στο μαρκάρισμα του Γκαμπριέλ στον Αζάρ. Ο Βραζιλιάνος φαίνεται να ωθεί με τα χέρια εκτός γηπέδου το Βέλγο.
15:23
38' Κακό σουτ του Πέδρο, άστοχο εντελώς.
15:26
Πιέζει όλο και περισσότερο η Τσέλσι, όλο και πιο ορθόδοξα τελευταία είναι η αλήθεια.
15:29
43' Σουτ του Πέδρο, ο Τσεχ είναι πάλι σε ετοιμότητα. Αποφασισμένος να μην παραβιαστεί, η εστία του.
15:31
45' Κίτρινη κάρτα τόσο στον Γκαμπριέλ, όσο και στον και στον Ντιέγκο Κόστα
15:31
Κόκκινη κάρτα στον Γκαμπριέλ!!!!
15:31
Λίγα δευτερόλεπτα μετά την κίτρινη.
15:32
Είναι αλήθεια ότι αφορμή για την αποβολή του 24χρονου ήταν η πρόκληση του Ντιέγκο Κόστα.
15:33
Βραζιλιάνοι στην καταγωγή και οι δύο, ο Κόστα πολιτογραφημένος Ισπανός.
15:35
Ήρεμο ματς μέχρι το 45' όταν κι ακολούθησε έκρηξη. Αρχική κίτρινη σε Ντιέγκο Κόστα και Γκαμπριέλ. Κόκκινη μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, στον δεύτερο.
15:36
Εδώ, η αρχή της φάσης. Τα χέρια του Ντιέγκο Κόστα βρίσκουν το πρόσωπο του Λοράν Κοσιελνί.
15:38
Εδώ ξανά, ακόμη πιο καθαρά, η εκκίνηση της επίμαχης φάσης. Ο Ντιέγκο Κόστα τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα. Η απευθείας κόκκινη και αποβολή, θα ήταν επίσης τεκμηριωμένη.
15:40
Κι εδώ η αποβολή του Γκαμπριέλ. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός της Άρσεναλ φαίνεται να κλωτσά τον Ντιέγκο Κόστα στην εξέλιξη της φάσης.
15:41
Όπως και να 'χει, το πρώτο ημίχρονο δεν έχει γκολ. Στο δεύτερο η Άρσεναλ θα αγωνίζεται με αριθμητικό μειονέκτημα.
15:50
Η ένταση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε μία φωτογραφία.
15:51
Μία αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Τσέιμπερς στη θέση του Κοκελέν.
15:51
46' Σουτ του Πέδρο στην κίνηση, η μπάλα άουτ. Πρώτη καλή στιγμή της Τσέλσι, στο δεύτερο ημίχρονο.
15:53
Σαφώς πιο αμυντικοί οι προσανατολισμοί του Βενγκέρ για την Άρσεναλ του δευτέρου ημιχρόνου.
15:54
48' Κίτρινη κάρτα στον Ιβάνοβιτς. Για μαρκάρισμα πάνω στον Αλέξις Σάντσες.
15:56
Ο Ντιέγκο Κόστα αποτελεί "κόκκινο πανί" για τους ποδοσφαιριστές της Άρσεναλ. Λογικό εάν παρακολουθήσει κανείς την εκκίνηση της φάσης μέχρι την αποβολή του Γκαμπριέλ.
15:58
53' ΓΚΟΛ! Για την Τσέλσι. Ο Ζουμά με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τους "μπλε" και νικά τον Πετρ Τσεχ.
16:00
Εδώ ο Ζουμά ανοίγει το σκορ για την Τσέλσι:
16:01
Φανερή η υπεροχή της Τσέλσι στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά, βεβαίως, και το αριθμητικό πλεονέκτημα.
16:02
58' Σουτ του Αζάρ, αποκρούει ο Τσεχ.
16:04
Ξανά η επίμαχη φάση της αναμέτρησης. Ο Γκαμπριέλ Παουλίστα μαινόμενος...
16:05
60' Ο Αλέξις Σάντσες ξεφεύγει από την επιτήρηση του Ζουμά, αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον Μπέγκοβιτς.
16:09
64' Σουτ του Γουόλκοτ που βλέπει τον Μπέγκοβιτς εκτός θέσης, ωστόσο η μπάλα περνά ψηλά άουτ.
16:10
65' Ευκαιρία για την Τσέλσι, μετά από ατομική προσπάθεια του Αζάρ. Ο Βέλγος κουβάλησε την μπάλα, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.
16:11
Ετοιμάζεται ο Ολιβιέ Ζιρού για την Άρσεναλ. Η επόμενη αλλαγή του Αρσέν Βενγκέρ.
16:11
Κι εδώ, ξανά, το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες και κρίνει την αναμέτρηση προς το παρόν.
16:13
Αλλαγή για την Τσέλσι. Αποχωρεί ο Οσκάρ, μπαίνει ο Ραμίρες.
16:14
Ο Πέτρ Τσεχ μπέρδεψε τα αποδυτήρια. Εξάλλου τόσα χρόνια ήταν στην Τσέλσι. Απολύτως λογικό.
16:17
72' Κίτρινη κάρτα στον Τσέιμπερς. Για επικίνδυνο μαρκάρισμα, είναι η αλήθεια, πάνω στον Αζάρ.
16:19
Εδώ ο πανηγυρισμός των παικτών της Τσέλσι.
16:21
Διπλή αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν στη θέση του Αλέξις Σάντσες και ο Ολιβιέ Ζιρού στη θέση του Μεσούτ Εζίλ.
16:24
Εδώ μία προσπάθεια από τον Πέδρο.
16:25
78' Κόκκινη κάρτα! Νέα αποβολή για την Άρσεναλ. Ο Σάντι Καθόρλα αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με 9 παίκτες, η Άρσεναλ.
16:27
82' Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Ρεμί στη θέση του Ντιέγκο Κόστα.
16:29
Ακόμη πιο δύσκολο το έργο της Άρσεναλ, εννιά οι ποδοσφαιριστές του βλέπει ο Αρσέν Βενγκέρ, στον αγωνιστικό χώρο.
16:30
Ο Γουόλκοτ υπό την επιτήρηση του Ιβάνοβιτς.
16:37
91' ΓΚΟΛ! Για την Τσέλσι! Μετά από πολιορκία της άμυνας της Άρσεναλ κι αρκετές απόπειρες των επιθετικών της Τσέλσι, η μπάλα μετά το σουτ του Αζάρ χτυπά στον Τσέιμπερς, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Τσεχ.
16:38
93' Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Όμπι Μίκελ στη θέση του Φάμπρεγκας.
16:39
Tο δεύτερο γκολ της Τσέλσι:
16:40
Η προσέλευση μετράται στους 42.000 θεατές.
16:41
Τελικό αποτέλεσμα. Τσέλσι - Άρσεναλ 2-0. Με 9 παίκτες, τέλειωσε το ματς η φιλοξενούμενη ομάδα.