Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ "απέδρασε" με το διπλό από το "Άνφιλντ", επικρατώντας με 1-0 της καλύτερης Λίβερπουλ, χάρη σε γκολ του... μεταμορφωμένου το 2016, Γουέιν Ρούνεϊ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά, αλλά, παρόλα αυτά, η Λίβερπουλ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 10ο λεπτό. Ο Λούκας Λέιβα βρήκε εξαιρετικά τον Άνταμ Λαλάνα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα με όμορφη απόκρουση αρνήθηκε το γκολ. Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Ρομπέρτο Φιρμίνο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ισπανού γκολκίπερ. Οι "κόκκινοι" πήραν ψυχολογία από τη χαμένη ευκαιρία, ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού κι είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου με τους Τζέιμς Μίλνερ (12') και Τζόρνταν Χέντερσον (17'). Ο αρχηγός της Λίβερπουλ "σπατάλησε" ακόμη δύο καλές ευκαιρίες στο 30' και στο 32', προκαλώντας την αντίδραση του Γίργκεν Κλοπ, ο οποίος "χτυπιόταν" στον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 50' βρέθηκαν μία "ανάσα" από το γκολ, αλλά ο Ντε Χέα έδειξε την κλάση του κι έδιωξε με τα πόδια το διαγώνιο σουτ του Εμρέ Τσαν. Οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ έδειξαν... σημεία ζωής στο 56', αλλά το σουτ του Αντονί Μαρσιάλ από πλάγια θέση πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιμόν Μινιολέ. Η Λίβερπουλ άσκησε μεγαλύτερη πίεση με στόχο την επίτευξη του πολυπόθητου γκολ, αλλά στο 67' ο Ντε Χέα δήλωσε ξανά "παρών" κι απέκρουσε εντυπωσιακά τα σουτ των Τσαν και Φιρμίνο. Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι "Κόκκινοι Διάβολοι" κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον "μεταμορφωμένο" Γουέιν Ρούνεϊ. Ο Χουάν Μάτα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μαρουάν Φελαϊνί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Άγγλος άσος, με δυνατό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Κλοπ κυνήγησαν την ισοφάριση, αλλά αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.

Δείτε το γκολ:

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ (80' Μπεντέκε), Σακό, Μορένο, Χέντερσον, Λούκας, Τσαν, Μίλνερ (90' Κόλκερ), Φιρμίνο, Λαλάνα (75' Άιμπ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Γιανγκ (42' Μπόρθγουϊκ-Τζάκσον), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Νταρμιάν, Σναϊντερλέν, Φελαϊνί, Μαρσιάλ, Ερέρα (72' Ντεπάι), Λίνγκαρντ (66' Μάτα), Ρούνεϊ

Το LIVE

15:43
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Ντέρμπι στην Premier League σήμερα καθώς η Λίβερπουλ υποδέχεται την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
15:50
Η ενδεκάδα της Λίβερπουλ:
15:50
Η ενδεκάδα της Γιουνάιτεντ
15:51
Στην 6η θέση με 34 βαθμούς η ομάδα του Φαν Χάαλ, στην 9η με 31 η ομάδα του Κλοπ.
15:56
Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ, Σακό, Μορένο, Χέντερσον, Λούκας, Τσαν, Μίλνερ, Φιρμίνο, Λαλάνα

Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Νταρμιάν, Σναϊντερλέν, Φελαϊνί, Μαρσιάλ, Ερέρα, Λίνγκαρντ, Ρούνεϊ
15:57
Στον πάγκο της Λίβερπουλ: Γουάρντ, Κάουλκερ, Σμιθ, Άλεν, Άιμπ, Τεϊσέιρα, Μπεντέκε

Στον πάγκο της Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Βαρέλα, ΜακΝάιρ, Μπόρθγουϊκ-Τζάκσον, Μάτα, Περέιρα, Ντεπάι.
15:57
Σε πολύ λίγο η σέντρα.
16:01
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
16:01
Υπέροχη ατμόσφαιρα στο "Άνφιλντ".
16:05
Όλα έτοιμα. Στη σέντρα η Λίβερπουλ.
16:05
1' Έναρξη του αγώνα.
16:08
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.
16:10
H Γιουνάιτεντ έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
16:10
Πρέσινγκ ψηλά από τους παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ.
16:13
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση μέχρι στιγμής.
16:13
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Φελαϊνί. Ο Βέλγος άσος συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Λούκας.
16:16
10' Σημαντική στιγμή για τη Λίβερπουλ! Ο Λούκας βρήκε εξαιρετικά τον Λαλάνα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Φιρμίνο πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ισπανού γκολκίπερ.
16:17
12' Τρομερή βαθιά μπαλιά του Φιρμίνο στον Μίλνερ, αλλά το σουτ του δεύτερου από διαγώνια θέση περασε ψηλά άουτ!
16:20
"Κοκορομαχια" μεταξύ του Φελαϊνί και του Λούκας. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.
16:21
Κατοχή: 47% - 53%
16:22
H σύγκρουση του Λούκας με τον Φελαϊνί:
16:22
17' Ο Φιρμίνο έδωσε στον Χέντερσον, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ.
16:27
21' Άσχημο γύρισμα του Νταρμιάν στον Ντε Χέα. Ο Ισπανός προκειμένου να σώσει το κόρνερ έστειλε την μπάλα πλάγιο.
16:27
Η κόντρα του Φελαϊνί με τον Λούκας:
16:28
Αρκετά αβίαστα λάθη κι από τις δύο ομάδες.
16:33
28' Ωραία κάθετη του Μορένο στον Χέντερσον, αλλά το σουτ του Άγγλου κόντραρε πάνω στον Μπλιντ.
16:34
29' Ο Μαρσιάλ έστρωσε στον Ερέρα, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.
16:36
30' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Εξαιρετική συνεργασία των Λούκας, Φιρμίνο, Λαλάνα και Χέντερσον, αλλά το διαγώνιο σουτ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα!
16:36
32' Σουτ του Χέντερσον, ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Μίλνερ, η μπάλα άουτ.
16:40
H Λίβερπουλ δημιουργεί διαρκώς ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Ντε Χέα, αλλά δεν μπορεί να τις μετουσιώσει -μέχρι στιγμής- σε γκολ.
16:42
H αντίδραση του Κλοπ στη χαμένη ευκαιρία του Χέντερσον.
16:45
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Γιανγκ.
16:46
O Γιανγκ δεν μπορεί να συνεχίσει.
16:47
42' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Μπόρθγουϊκ-Τζάκσον στη θέση του Γιανγκ.
16:49
Κατοχή: 50% - 50%
16:50
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:52
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρονού. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες με 0-0 στα αποδυτήρια.
17:06
Οι δύο ομάδες έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο.
17:07
46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.
17:09
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
17:10
Μεγάλο πάθος από τους παίκτες των δύο ομάδων.
17:12
Η Λίβερπουλ "πατάει" καλύτερα και στο δεύτερο μέρος.
17:14
50' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ωραία συνεργασία Φιρμίνο, Λαλάνα και Τσαν, αλλά ο Ντε Χέα έδιωξε με τα πόδια το σουτ του τελευταίου.
17:15
53' Μακρινό σουτ του Κλάιν, η μπάλα άουτ.
17:18
56' Σημαντική στιγμή για τη Γιουνάιτεντ! Ο Μαρσιάλ έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μινιολέ!
17:20
Στο γήπεδο και ο τραυματίας Κάρικ, παρακολουθεί την αναμέτρηση.
17:22
60' Σουτ του Φιρμίνο, η μπάλα ψηλά άουτ.
17:24
62' Σουτ του Νταρμιάν, άστοχο.
17:24
Ο Χουάν Μάτα ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
17:24
Μετά το 55' η Γιουνάιτεντ έχει ανεβάσει την απόδοσή της και πιέζει για το γκολ.
17:25
63' Σουτ του Χέντερσον, στην αγκαλιά του Ντε Χέα.
17:27
65' Κίτρινη κάρτα στον Σμόλινγκ.
17:27
66' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Λίνγκαρντ εκτός, ο Μάτα εντός.
17:29
67' Τεράστια ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Τσάν επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ντε Χέα είπε "όχι" με εντυπωσιακή απόκρουση. Στη συνέχεια της φάσης ο Ισπανός γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ και σε σουτ του Φιρμίνο.
17:30
68' Μακρινό σουτ του Λαλάνα, άουτ.
17:33
Ο Ντεπάι θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
17:33
72' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Ντεπάι στη θέση του Ερέρα.
17:34
72' Σέντρα του Μίλνερ, κεφαλιά του Σακό, η μπάλα άουτ.
17:37
75' Κίτρινη κάρτα στον Φελαϊνί.
17:37
75' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Λαλάνα στη θέση του Άιμπ.
17:40
78' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ! Ο Μάτα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Φελαϊνί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Ρούνεϊ με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1!
17:42
To 0-1 της Γιουνάιτεντ:
17:44
80' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Μπεντέκε στη θέση του Τουρέ.
17:48
86' Σουτ του Άιμπ, μπλόκαρε σταθερά ο Ντε Χέα.
17:50
Ασφυκτική πίεση από τη Λίβερπουλ.
17:51
90' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Κόλκερ στη θέση του Μίλνερ.
17:52
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
17:56
93' Τέλος του αγώνα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίρνει μία σπουδαία νίκη μέσα στο "Άνφιλντ".