Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 1-1 (VIDEOS)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ έμειναν στην ισοπαλία 1-1 στο "Ολντ Τράφορντ" με συνέπεια να αφήσουν τη Μάντσεστερ Σίτι να ξεφύγει στη 2η θέση και να δώσουν μάχη μέχρι τέλους για την 3η που οδηγεί στους ομίλους του Champions League, η οποία δείχνει να καταλήγει στους "κανονιέρηδες".

Τις δύο ομάδες χώριζαν δύο βαθμοί, με τους "κανονιέρηδες" να διαθέτουν και παιχνίδι λιγότερο, με συνέπεια να έχουν το πάνω χέρι στη μάχη του απευθείας "εισιτηρίου" στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι "κόκκινοι διάβολοι" δεν είχαν περιθώριο για απώλεια στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, έστω κι αν όλα δείχνουν ότι θα απολέσουν τον κορυφαίο τερματοφύλακα της κατηγορίας, Νταβίδ ντε Χέα, ο οποίος στην προθέρμανση αποχαιρέτησε και τις 4 κερκίδες του γηπέδου.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο 1ο ημίχρονο, χωρίς να ενθουσιάσουν με την απόδοσή τους. Κέρδισαν μέτρα στο κέντρο απέναντι στους Λονδρέζους που εμφανίζονταν ανήμποροι για οποιαδήποτε δημιουργική ενέργεια. Μία από τις καλές στιγμές της ομάδας του Λουίς φαν Χάαλ, στο 30ό λεπτό, μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Άντερ Ερέρα, ο οποίος σκόραρε για 6η φορά φέτος στο πρωτάθλημα με το 7ο εύστοχο σουτ που επιχείρησε.

Η Άρσεναλ ολοκλήρωσε το 1ο μέρος δίχως σουτ, ωστόσο άρχισε το 2ο μέρος με μία μεγάλη ευκαιρία του Ολιβιέ Ζιρού, την οποία έσωσε ο Ντε Χέα. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν "στροφές" στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο ξανά δυσκολεύτηκαν να προσεγγίσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Στο 73ο λεπτό τους διευκόλυνε η... μοίρα, αφού ο Ντε Χέα τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Βίκτορ Βαλδές, για το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ. Μαζί μπήκε στον αγώνα κι ο Τάιλερ Μπλάκετ, ο οποίος πήρε θέση στην άμυνα και σε λιγότερο από 10 λεπτά είχε σημειώσει... αυτογκόλ!

Η Άρσεναλ είχε το μομέντουμ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης. Η Γιουνάιτεντ απέτυχε να επιτεθεί με αξιώσεις παρά την παρουσία του Ρόμπιν φαν Πέρσι για μισή ώρα και έτσι πλέον όλα δείχνουν ότι θα χρειαστεί τα πλέι οφ του Champions League για να επιστρέψει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα (74' Βαλδές), Βαλένσια, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Ρόχο (73' Μπλάκετ), Μπλιντ, Μάτα, Ερέρα, Φελαϊνί, Γιανγκ, Φαλκάο (61' Φαν Πέρσι)

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν (72' Γουόλκοτ), Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα (73' Γουίλσιερ), Ράμσεϊ, Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού