Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 4-2 (VIDEOS)

Το χορταστικό ντέρμπι του "Ολντ Τράφορντ" ανέδειξε νικήτρια την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-2, η οποία αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Μάντσεστερ Σίτι και επανήλθε σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη Άρσεναλ. Αμφισβητούμενα τα δύο από τα τέσσερα γκολ των "κόκκινων διαβόλων".

Αμφότερες οι ομάδες παρατάχθηκαν σε διάταξη 4-1-4-1, με σκοπό να κερδίσουν τη μάχη του κέντρου και σε πρώτη φάση αυτή που το κατάφερε ήταν η Μάντσεστερ Σίτι.

Αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 6ο λεπτό με το χαμένο τετ α τετ του Χεσούς Νάβας, η ομάδα του Μανουέλ Πεγκρίνι άνοιξε το σκορ στο 8' με τον Σέρχιο Αγκουέρο, έπειτα από εκπληκτική ομαδική προσπάθεια.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για τους "πολίτες", αλλά η απάντηση της Γιουνάιτεντ ήρθε άμεσα, με διπλή προσπάθεια του Άσλεϊ Γιανγκ, ύστερα από ωραίο γύρισμα του Άντερ Ερέρα.

Αμφισβητούμενο ήταν το γκολ που ανέτρεψε τα δεδομένα στο "Ολντ Τράφορντ", καθώς τη στιγμή που ο Γιανγκ έκανε τη σέντρα στο 27ο λεπτό, ο Μαρουάν Φελαϊνί βρισκόταν σε οριακή θέση, προτού σκοράρει με κεφαλιά.

Η στιγμή της σέντρας του Γιανγκ

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε γρήγορο ρυθμό, θέαμα, πάθος και, βέβαια, τρία γκολ, ωστόσο δεν έλειψαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα (ο Βενσάν Κομπανί θα μπορούσε να δεχθεί και κόκκινη για ένα φάουλ στον Ντάλεϊ Μπλιντ).

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαν μεγάλες συγκινήσεις, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε καταιγισμός γκολ, αρχής γενομένης από το 67ο λεπτό, όταν ο Χουάν Μάτα έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ (από θέση οφσάιντ) με εξαιρετικό πλασέ.

Το οφσάιντ του Μάτα

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Κρις Σμόλινγκ, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά στο 74' και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ το μόνο που κατάφερε η Μάντσεστερ Σίτι ήταν να περιορίσει το μέγεθος της ήττας, καθώς ο Αγκουέρο είπε την τελευταία λέξη στο 89ο λεπτό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Τζόουνς (75' Ρόχο), Μπλιντ, Κάρικ, Φελαϊνί (83' Φαλκάο), Ερέρα, Μάτα (81' Ντι Μαρία), Γιανγκ, Ρούνεϊ.

Μάντσεστερ Σίτι (4-1-4-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλινσί, Φερναντίνιο, Τουρέ, Νάβας (74' Λάμπαρντ), Μίλνερ (63' Νασρί), Σίλβα, Αγκουέρο.

Το 4-2

32η αγ.: Ο Φάμπρεγκας λύτρωσε την Τσέλσι (VIDEO)

Το LIVE της αναμέτρησης

17:12
Χρόνια πολλά φίλες και φίλοι! Χριστός Ανέστη! Αφού τελειώσαμε λοιπόν το Πασχαλινό γεύμα... πλέον είναι ώρα για Premier League. Τι καλύτερο λοιπόν από το ντέρμπι του Μάντσεστερ ανάμεσα σε Γιουνάιτεντ και Σίτι.
17:13
Εδώ θα ενημερώνεστε ζωντανά για την εξέλιξη του σημαντικότερου αγώνα της 32ης αγωνιστικής της Premier League.
17:25
Μόλις τώρα ολοκληρώθηκε το ματς της ΚΠΡ με την Τσέλσι. Οι "μπλε" κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Φάμπρεγας στο 88'.
17:26
Στα δικά μας όμως τώρα. Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων!
17:27
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Μπλιντ, Κάρικ, Φελαϊνί, Ερέρα, Μάτα, Γιανγκ, Ρούνεϊ

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλινσί, Φερναντίνιο, Τουρέ, Νάβας, Μίλνερ, Σίλβα, Αγουέρο
17:40
Αυτή είναι η εικόνα του πίνακα της βαθμολογίας της Premier League λίγα λεπτά πριν την έναρξη του ντέρμπι του Μάντσεστερ.
17:41
Στην 3η θέση η Γιουνάιτεντ, στην 4η η Σίτι με μόλις ένα βαθμό να τις χωρίζει.
17:42
Φίλαθλος της Γιουνάιτεντ έξω από το "Ολντ Τράφορντ".
17:44
Λέτε να δούμε και σήμερα ένα γκολ σαν αυτό;
17:46
Με 4-1-4-1 κατεβάζει την ομάδα του ο Φαν Χαλ, ενώ με 4-4-1-1 ο Πελεγκρίνι. Στην κορυφή της επίθεσης για την Γιουνάιτεντ βρίσκεται ο Ρούνει, ενώ για την Σίτι ο Αγουέρο.
17:52
Εικόνα από το "Ολντ Τράφορντ"
17:56
Οι παίκτες των δύο ομάδων βγαίνουν στο γήπεδο!
17:57
Πολύ ζεστή η ατμόσφαιρα στο "Ολντ Τράφορντ".
18:00
Οι ποδοσφαιριστές παίρνουν τις θέσεις τους στο χορτάρι. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
18:00
Σέντρα στο ματς!
18:01
Γεμάτο το γήπεδο, ενώ είναι εκκωφαντικός ο ήχος από τους φιλάθλους της Γιουνάιτεντ.
18:01
3' Στο κέντρο γυρίζει η μπάλα, οι γηπεδούχοι με την κατοχή.
18:03
4' Λίγο έλειψε να βγει φάση για την Γιουνάιτεντ. Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε προς το μέρος που έτρεχε ο Ρούνεϊ, όμως ο Χαρτ βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε.
18:05
5' Οργανώνει το παιχνίδι της Σίτι ο Τουρέ. Δίνει δεξιά στον Νάβας, όμως η σέντρα του δεν είναι καλή.
18:06
6' Τρομερή ευκαιρία για την Σίτι! Ο Ντε Χέα κρατάει το 0 στο τετ-α-τετ του Νάβας!
18:06
Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
18:07
7' Η μπάλα φτάνει στον Τουρέ που κάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι όμως η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.
18:07
Πολύ επιθετικά έχει μπει η Σίτι.
18:08
8' ΓΚΟΟΟΛ! Η Σίτι ανοίγει το σκορ με τον Σέρχιο Αγουέρο!
18:09
Τρομερή εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Πελεγκρίνι. Ο Μίλνερ είδε την κίνηση του Σίλβα στα αριστερά, ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Αγουέρο που από κοντά έγραψε το 0-1.
18:12
Άσχημο ξεκίνημα στο ματς για την Γιουνάιτεντ, η οποία μοιάζει αιφνιδιασμένη με τον τροπο που έχουν μπει στο ματς οι φιλοξενούμενοι.
18:13
13' Φάουλ τώρα για την Γιουνάιτεντ σε καλή θέση για σέντρα.
18:13
Ο Μάτα κάνει το γέμισμα, όμως η μπάλα απομακρύνεται.
18:14
14' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Άσλει Γιανγκ φέρνει στα ίσια το ματς!
18:18
Η φάση ξεκίνησε από το γέμισμα του Ντε Χέα που βρήκε στα αριστερά τον Ερέρα, αυτός γύρισε έξοχα στο πρώτο δοκάρι που κινήθηκε ο Γιάνγκ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
18:18
Έτσι μπήκε νωρίτερα το γκολ της Σίτι. Υπέροχη ομαδική προσπάθεια.
18:21
20' Κόντρα στην ροή του αγώνα το γκολ της Γιουνάιτεντ. Η Σίτι είναι αυτή που πιέζει και έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά.
18:21
Με αυτό τον τρόπο ισοφάρισε η ομάδα του Φαν Χάαλ:
18:22
22' Κόρνερ για την Σίτι.
18:23
Κακή η εκτέλεση, απομακρύνεται η μπάλα.
18:24
24' Κίτρινη κάρτα στον Μίλνερ για κράτημα στον Ερέρα.
18:24
Να μια ευκαιρία για να φέρουν την μπάλα στην περιοχή οι παίκτες της Γιουνάιτεντ.
18:25
25' Γεμίζει ο Μάτα... διώχνει ο Τουρέ.
18:25
Ο πανηγυρισμός του Ρούνεϊ στο γκολ του Γιανγκ.
18:27
27' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Μαρουάν Φελαϊνί με κεφαλιά κάνει το 2-1!
18:28
Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Μπλιντ και Γιανγκ στα αριστερά, ο τελευταίος κάνει την σέντρα προς τον Φελαϊνί που με κεφαλιά κάνει την απόλυτη ανατροπή στο Ολντ Τράφορντ.
18:30
Φωνάξανε για οφ-σάιντ οι παίκτες της Σίτι. Οριακή η θέση του Φελαϊνί.
18:31
30' Άγριο ρυθμό έχει αποκτήσει το ματς. Πάνω κάτω η μπάλα.
18:34
34' Κίτρινη κάρτα στον Σίλβα.
18:36
36' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ. Ο Φελαϊνί γυρίζει την μπάλα προς τον Ρούνεϊ στο σημείο του πέναλτι, όμως ο διαιτητής σταματάει την φάση για οφ-σάιντ.
18:41
39' Σουτ του Μίλνερ, όμως πολλά μέτρα άουτ η μπάλα.
18:42
Ο παθιασμένος πανηγυρισμός του Φελαϊνί νωρίτερα.
18:42
42' Η Γιουνάιτεντ πλέον προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
18:43
44' Σκληρό μαρκάρισμα του Κομπανί στον Μπλιντ.
18:44
Κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Σίτι. Θα μπορούσε να ήταν και κόκκινη!
18:45
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
18:48
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο "Ολντ Τράφορντ".
18:49
Πολύ ωραίο ματς στα πρώτα 45 λεπτά! Γρήγορος ρυθμός, τρία γκολ, θέαμα, πάθος. Τι άλλο να ζητήσουν οι φίλαθλοι που το παρακολουθούν. Ας ελπίσουμε να δούμε ανάλογο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο.
19:04
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
19:04
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
19:05
Χωρίς αλλαγές η Γιουνάιτεντ. Με μία αλλαγή η Σίτι. Στην θέση του Κομπανί (είχε κίτρινη) πέρασε ο Μανγκαλά.
19:10
50' Εξίσου επιθετικά έχει ξεκινήσει το δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ.
19:10
52' Φάουλ του Νάβας πάνω στον Ρούνεϊ.
19:11
53' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ, διώχνει με δυσκολία ο Χαρτ. Τρομερή εκτέλεση του Άγγλου.
19:12
Ένθερμος οπαδός της Γιουνάιτεντ, ο Γιουσέιν Μπολτ.
19:13
55' Αγκωνιά του Φελαϊνί στον Ντεμιτσέλις. Δεν το είδε ο διαιτητής.
19:16
57' Η Σίτι με την μπάλα που ψάχνει τον διάδρομο στην άμυνα της Γιουνάιτεντ.
19:18
60' Σέντρα του Ερέρα προς τους Γιανγκ και Ρούνεϊ, βγαίνει και μπλοκάρει ο Χαρτ.
19:19
61' Εξαιρετική αντεπίθεση των παικτών της Σίτι, ο Σμόλινγκ όμως προλαβαίνει τον Νάβας και διώχνει σε κόρνερ.
19:19
Ανεκμετάλλευτο περνάει το κόρνερ.
19:20
Ετοιμάζεται ο Νασρί να μπει στο παιχνίδι.
19:20
62' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για την Σίτι.
19:21
ΓΙΩΡΓΟΣ : Ο ΝΤΙ ΜΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?
19:21
Στον πάγκο της Γιουνάιτεντ μαζί με τους Βαλδές, Ράφαελ, Ρόχο, Μακνάιρ, Γιανουζάι και Φαλκάο.
19:21
63' Αλλαγή για την Σίτι. Στη θέση του Μίλνερ περνάει ο Νασρί.
19:23
Αυτό είναι το μαρκάρισμα του Κομπανί για το οποίο ο αρχηγός της Σίτι είδε την κίτρινη κάρτα. Θα μπορούσε φυσικά να είναι κι απευθείας κόκκινη.
19:24
Πιθανότατα ο Ντι Μαρία θα είναι η πρώτη αλλαγή για την Γιουνάιτεντ.
19:26
67' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Χουάν Μάτα με εξαιρετικό πλασέ περνάει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χαρτ και γράφει το 3-1.
19:26
Από υπέροχη ομαδική προσπάθεια το γκολ της Γιουνάιτεντ. Ο Ρούνεϊ ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ.
19:27
68' Και πάλι στην επίθεση οι γηπεδούχοι.
19:28
Με αυτό το πλασέ ο Μάτα έγραψε το 3-1.
19:29
Τρομερό παιχνίδι από την ομάδα του Φαν Χάαλ.
19:30
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ο Μάτα είναι σε θέση οφ-σάιντ την στιγμή που δέχεται την πάσα από τον Ρούνεϊ.
19:31
Τις 90 ασίστ στην Πρέμιερ Λιγκ έφτασε ο Γουέιν Ρούνεϊ.
19:32
74' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Κρις Σμόλινγκ με κεφαλιά ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-1!
19:33
Είναι η ώρα του Λάμπαρντ για την Σίτι. Ο Άγγλος μπαίνει στην θέση του Νάβας.
19:34
75' Πρώτη αλλαγή και για την Γιουνάιτεντ. Ο Τζόουνς εκτός, στην θέση του ο Ρόχο.
19:35
Σημειώνουμε ότι το 4ο γκολ της Γιουνάιτεντ προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Γιάνγκ που γέμισε στην περιοχή, με τον Σμόλινγκ να σηκώνεται ψηλότερα απ' όλους κι από το σημείο του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά.
19:36
Δείτε το γκολ του Σμόλινγκ:
19:36
Κι εδώ η φάση απ' όπου ξεκίνησε το τρίτο γκολ της Γιουνάιτεντ με τον Μάτα να βρίσκεται σε θέση οφ-σάιντ.
19:39
80' Κυρίαρχος του παιχνιδιού η Γιουνάιτεντ πλέον.
19:40
81' Η ώρα του Ντι Μαρία τώρα. Ο Αργεντινός μπαίνει στην θέση του σκόρερ του 3ου τέρματος της Γιουνάιτεντ, Χουάν Μάτα.
19:40
82' Σουτ του Αγουέρο στην κίνηση, είναι καλό με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα.
19:40
Ετοιμάζεται και ο Φαλκάο να μπει στο ματς.
19:42
83' Ο Φελαϊνί βγαίνει και στην θέση του μπαίνει ο Ρανταμέλ Φαλκάο.
19:43
Θυμίζουμε πως το επόμενο Σάββατο (18/4) η Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει την Τσέλσι!
19:43
85' Δεν μπορεί να κάνει επίθεση η Σίτι.
19:44
Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός στο ματς. Η Γιουνάιτεντ έχει την κατοχή και αλλάζει πάσες στο κέντρο του γηπέδου.
19:47
89' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Σέρχιο Αγουέρο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, μειώνει σε 4-2.
19:49
Η ασίστ ήταν του Σαμπαλέτα που μπήκε ωραία από τα δεξιά και την σωστή στιγμή γύρισε την μπάλα στον συμπαίκτη του.
19:49
Τρία είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:50
90+1' Σουτ του Ντι Μαρία εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Χαρτ.
19:51
Τελευταία δευτερόλεπτα στο ματς.
19:52
Λήξη του αγώνα!
19:54
Ένα από τα καλύτερα ντέρμπι του Μάντσεστερ! Η αποτελεσματική Γιουνάιτεντ παίρνει την νίκη με 4-2 κόντρα στην Σίτι και ξεφεύγει ακόμη περισσότερο από την αντίπαλό της.
19:54
Το γκολ οφ-σάιντ του Μάτα σίγουρα δεν μπορεί να επισκιάσει την νίκη της ομάδας του Φαν Χάαλ που ήταν πολύ καλύτερη στο γήπεδο καθ' όλη τη διάρκεια του ματς.