Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 0-2 (VIDEOS)

Η αποδεκατισμένη Άρσεναλ επέφερε ισχυρό πλήγμα στις ελπίδες τίτλου της Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας με 2-0 στο "Ετιχάντ" για την 22η αγωνιστική της Premier League και αφήνοντας τους πρωταθλητές Αγγλίας 5 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Ο Αρσέν Βενγκέρ είχε σοβαρά προβλήματα τραυματισμών και στην... πειραματική ενδεκάδα αγωνίστηκε ο ανέτοιμος Νάτσο Μονρεάλ αριστερά στην άμυνα και ο Σάντι Καθόρλα μπροστά του ως χαφ. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι, στον αντίποδα, κάλυψε το κενό του Γιάγια Τουρέ (με την Ακτή Ελεφαντοστού στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής για το επόμενο διάστημα) με τον Νταβίντ Σίλβα σε κεντρικό ρόλο και τον Τζέιμς Μίλνερ στη θέση του Ισπανού, πίσω από τον Σέρχιο Αγκουέρο, που βρέθηκε στην ενδεκάδα για πρώτη φορά μέσα στο 2015.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στη δημιουργία φάσεων. Στο 18' προειδοποίησαν με τάκλιν του Ολιβιέ Ζιρού και στο 23' πήραν προβάδισμα με πέναλτι του Σάντι Καθόρλα. Το γκολ καθόρισε και την εικόνα του αγώνα στη συνέχεια. Η μπάλα διαρκώς στα πόδια "πολιτών", που δεν είχαν τρόπο να την περάσουν με αξιωσεις στην περιοχή του Ντάβιντ Οσπίνα. Αγκουέρο και Σίλβα βρέθηκαν σε κακή μέρα και το μόνο που είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο ήταν η κατοχή της μπάλας στο 65%.

Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι μπήκαν πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο και στο πρώτο 10λεπτο είχαν σωρεία ευκαιριών για να ισοφαρίσουν. Απέτυχαν και το "πλήρωσαν". Ξανά "προειδοποίηση" από τους φιλοξενούμενους σε σουτ του Άαρον Ράμσεϊ (56') και στο 67' ο Ολιβιέ Ζιρού με κεφαλιά κόντρα μία διάτρητη άμυνα έκανε το 2-0 για την Άρσεναλ.

Ο Πελεγκρίνι είχε ρίξει ήδη στη μάχη τους Στέβαν Γιόβετιτς και Φρανκ Λάμπαρντ και η τελευταία αλλαγή του ήταν ο Έντιν Τζέκο. Ο Βενγκέρ, στον αντίποδα, κράτησε τις δύο αλλαγές που του απέμειναν μετά από την είσοδο του Τόμας Ροσίτσκι στο 66'. "Κλείδωσε" την περιοχή του Οσπίνα με την υπάρχουσα ενδεκάδα και μόλις στο 83' η Σίτι απείλησε την εστία του Κολομβιανού, σε σουτ του Γιόβετιτς που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Η είσοδος των Ματιέ Φλαμινί και Κίεραν Γκιμπς "ατσάλωσαν" τα μετόπισθεν των Λονδρέζων, που κράτησαν το 2-0 μέχρι τέλους, πήραν "τρίποντο" που τους κρατάει για τα καλά στη μάχη της 3ης θέσης και άφησαν τους "μπλε" πίσω στη μάχη του τίτλου.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κόμπανι, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Φερναντίνιο (63' Λάμπαρντ), Φερνάντο, Νάβας (76' Τζέκο), Σίλβα, Μίλνερ (46' Γιόβετιτς), Αγκουέρο

Άρσεναλ (4-1-4-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (66' Ροσίτσκι), Ράμσεϊ (84' Φλαμινί), Καθόρλα, Αλέξις (84' Γκιμπς), Ζιρού