Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 0-1

Το γκολ του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς στο 32ο λεπτό διέκοψε το εκπληκτικό εντός έδρας σερί της Μάντσεστερ Σίτι και χάρισε στην Τσέλσι τη νίκη με 1-0, η οποία την προωθεί στη 2η θέση (μαζί με τους "πολίτες") και τη διατηρεί στο -2 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Τρία δοκάρια είχε η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο που κράτησε στο "μηδέν" εκείνη του Μανουέλ Πελεγκρίνι μετά από 61 συνεχόμενα εντός έδρας ματς.

Το live της αναμέτρησης

Ο γράφων δεν γνωρίζει αν τα σύγχρονα λεξικά περιλαμβάνουν το λήμμα "mind game", ωστόσο αν υπάρχει θα πρέπει να συνοδεύεται με τη φωτογραφία του Ζοζέ Μουρίνιο, ο οποίος όλη την προηγούμενη εβδομάδα αναφερόταν στη "διαιτητική εύνοια" και την "ευρωπαϊκή ανυπαρξία" της Μάντσεστερ Σίτι.

Όσοι πίστεψαν ότι η Τσέλσι θα παρατάξει ένα... πούλμαν μπροστά από τα καρέ του Πετρ Τσεχ διαψεύστηκαν οικτρά, ενώ ο "Special One" εκμεταλλεύθηκε την απουσία του Φερναντίνιο και την ταχύτητα των μέσων του για να παίξει ένα θελκτικό 4-2-3-1 με πιεστική άμυνα και αντεπιθέσεις-"φωτιά".

Απόντος του Φερναντίνιο, ο οποίος κάνει τη "βρώμικη" δουλειά στα χαφ, ο Γιάγια Τουρέ έπαψε να προωθείται μετά το 20λεπτο και έκτοτε οι "μπλε" δεν απειλήθηκαν. Τουναντίον, βγήκαν ουκ ολίγες φορές στην κόντρα (εξαιρετική δουλειά από τους Νταβίντ Λουίζ και Νεμάνια Μάτιτς), προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τον Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς και είχαν δοκάρι στο 44ο με τον Σάμουελ Ετό.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο: με δοκάρι. Ο Μάτιτς επιχείρησε ένα δυνατό μακρινό σουτ στο 53ο λεπτό, αλλά η μπάλα έκανε τη χάρη στον Τζο Χαρτ, όπως την έκανε και στο 67ο με το νέο δοκάρι του προωθημένου Γκάρι Κέιχιλ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα, ενώ η είσοδος του Στέβαν Γιόβετιτς ενίσχυσε την αριστερή πτέρυγα, ωστόσο πότε ο Κέιχιλ και πότε ο Τσεχ ανέκοπταν τις επιθετικές τους προσπάθειες για να σημειωθεί μία πολύ σπουδαία νίκη της Τσέλσι.

Ο Γκάρι Κέιχιλ. Ανέκοψε ουκ ολίγες επιθετικές προσπάθειες της Μάντσεστερ Σίτι και άγγιξε το γκολ στο 67ο λεπτό (δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ). Υποψήφιοι για τον άτυπο τίτλο ήταν και οι Νεμάνια Μάτιτς, Εντέν Αζάρ.

Ο Μάρτιν Ντεμιτσέλις. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι βασίστηκε στο γεγονός ότι ο Αργεντινός προερχόταν από θετικές εμφανίσεις στο χώρο του κέντρου και τελικά το πλήρωσε. Σημαντική η απουσία του Φερναντίνιο. Πολύ κακός και ο Νταβίδ Σίλβα, ο οποίος έχασε κλασική ευκαιρία στο 18' και παρακολούθησε από... χιλιόμετρα τον Ιβάνοβιτς να προωθείται και εν τέλει να σημειώνει το μοναδικό γκολ.