Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 3-0

Σε περίπατο μετέτρεψε τη μονομαχία με την Τσέλσι η Μάντσεστερ Σίτι, αφού επιβλήθηκε 3-0 στο ανακαινισμένο "Έτιχαντ", πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις της Premier League και έδειξε τα δόντια της για την εφετινή σεζόν.

Αγκουέρο

Ο Σέρχιο Αγκουέρο επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της Μάντσεστερ Σίτι αντικαθιστώντας τον Βιλφρίντ Μπονί, ενώ όσον αφορά την Τσέλσι , ο Άσμιρ Μπέγκοβιτς πήρε τη θέση του τιμωρημένου Τιμπό Κουρτουά κάτω από τα γκολπόστ και ο Ραμίρες κλήθηκε να καλύψει το κενό του τραυματία Οσκάρ.

Τέσσερις ευκαιρίες σε 21 λεπτά κατέγραψε ο Αγκουέρο, ο οποίος στις τρεις πρώτες περιπτώσεις νικήθηκε από τον σπουδαίο Μπέγκοβιτς και στην τέταρτη η προβολή του πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι των πρωταθλητών.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εμφανώς ανώτερη από την Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήρε το προβάδισμα στο 31ο λεπτό με συρτό πλασέ του Αγκουέρο, έπειτα από πάσα του Νταβίντ Σίλβα και συμβολή του Γιάγια Τουρέ, ενώ στο 44ο ο Ελιακίμ Μανγκαλά έχασε κλασική ευκαιρία για το 2-0.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έβγαλε αλλαγή τον Τζον Τέρι για πρώτη φορά έπειτα από 177 ματς πρωταθλήματος, ενώ οι "μπλε" κέρδισαν κάποια μέτρα στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, το οποίο επεφύλασσε πολλές στιγμές έντασης και ουκ ολίγες διακοπές λόγω φάουλ.

Σίτι Τσέλσι

Η αμφισβητούμενη φάση του αγώνα καταγράφηκε στο 50ό λεπτό, όταν ο Ραμίρες παραβίασε την εστία του Τζο Χαρτ, αλλά δεν χρίστηκε σκόρερ επειδή ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ (πολύ δύσκολη απόφαση).

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή του βάζοντας τον Σαμίρ Νασρί αντί του Χεσούς Νάβας, ενώ ο Μουρίνιο έριξε στη μάχη τον Χουάν Κουαδράδο αντικαθιστώντας τον Ραμίρες.

Κέιχιλ-Αγκουέρο-Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι

Η Τσέλσι έχασε μόλις μία κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση (στο 70ό λεπτό με τον Εντέν Αζάρ) και στο 79ο ο Μουρίνιο έπαιξε το τελευταίο του χαρτί ( Ρανταμέλ Φαλκάο αντί Γουίλιαν), τη στιγμή που ο Πελεγκρίνι έβγαζε εξτρέμ ( Ραχίμ Στέρλινγκ) για να βάλει αμυντικό (Μάρτιν Ντεμιτσέλις).

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο κορυφαίος του αγώνα Αλεξάνταρ Κολάροφ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Βενσάν Κομπανί διπλασίασε το προβάδισμα της Σίτι (σ.σ. είχε σκοράρει και στο ματς της 1ης αγωνιστικής με την Γουέστ Μπρομ), ενώ στο 85' ο Φερναντίνιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με διαγώνιο σουτ.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ, Φερναντίνιο, Νάβας (65' Νασρί), Σίλβα, Στέρλινγκ (79' Ντεμιτσέλις), Αγκουέρο (83' Μπονί).

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι (46' Ζουμά), Αθπιλικουέτα, Ραμίρες (64' Κουαδράδο), Μάτιτς, Γουίλιαν (79' Φαλκάο), Φάμπρεγας, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

Τα γκολ του αγώνα

Σέρχιο Αγκουέρο (31')

Βενσάν Κομπανί (79')

Φερναντίνιο (85')

# Για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08, ο πρωταθλητής αδυνατεί να νικήσει σε κάποιο από τα πρώτα δύο ματς της περιόδου (τότε ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τώρα η Τσέλσι)

# Για πρώτη φορά επί των ημερών του Ζοζέ Μουρίνιο, η Τσέλσι δέχεται πάνω από ένα γκολ στο Μάντσεστερ είτε στο "Ολντ Τράφορντ" είτε στο "Έτιχαντ"

# Τελευταία φορά που η Τσέλσι έχασε μήνα Αύγουστο στο πρωτάθλημα ήταν το 2006 από την Μίντλεσμπρο (μεσολάβησαν 28 ματς).

17:00 Σάντερλαντ - Νόριτς 1-3

(88' Γουάτμορ - 26' Μάρτιν, 37' Γουίτακερ, 57' Ρέντμοντ)

17:00 Σουόνσι - Νιούκαστλ 2-0

(9' Γκομίς, 52' Αγιού)

17:00 Τότεναμ - Στόουκ 2-2

(19' Ντάιερ, 45'+2 Σαντλί - 78' πέν. Αρναούτοβιτς, 83' Ντιουφ)

17:00 Γουότφορντ - Γουέστ Μπρομ 0-0

17:00 Γουέστ Χαμ - Λέστερ 1-2

(55' Παγέ - 26' Οκαζάκι, 38' Μαχρέζ)

Κυριακή 16 Αυγούστου 2015

15:30 Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 1-2

(28' Γουόρντ - 16' Ζιρού, 55' αυτ. Ντιλέινι)

18:00 Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 3-0

(31' Αγκουέρο, 79' Κομπανί, 85' Φερναντίνιο)

Δευτέρα 17 Αυγούστου 2015

22:00 Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ

Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Έτιχαντ" μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Τσέλσι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Premier League.
17:35

Μάντσεστερ Σίτι:
Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ, Φερναντίνιο, Νάβας, Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο.

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Μάτιτς, Γουίλιαν, Φάμπρεγας, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.
17:37
Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι θα στερηθεί των υπηρεσιών των Φάμπιαν Ντελφ και Φερνάντο, ενώ ο Ζοζέ Μουρίνιο του τιμωρημένου Τιμπό Κουρτουά και του τραυματία Οσκάρ.
17:38
Ως εκ τούτου, ο Άσμιρ Μπέγκοβιτς παίρνει για πρώτη φορά φανέλα βασικού και ο Ραμίρες καλείται να καλύψει το κενό του Οσκάρ.
17:39
Αντιθέτως, τα νέα στο στρατόπεδο των γηπεδούχων είναι ευχάριστα, αφού ο Σέρχιο Αγκουέρο επέστρεψε και συμπεριλήφθηκε στην ενδεκάδα αντί του Βιλφρίντ Μπονί.
17:40
Η διάταξη της Μάντσεστερ Σίτι
17:41
Η διάταξη της Τσέλσι
17:41
Στατιστικό: Ο Σεσκ Φάμπρεγας συμπληρώνει 50 συμμετοχές με τη φανέλα των πρωταθλητών Αγγλίας.
17:42
Το BBC κάνει ειδική μνεία στον Νταβίντ Σίλβα για το γεγονός ότι έχει καταγράψει τις περισσότερες ασίστ (47) της τελευταίας πενταετίας στην Premier League.
17:45
Πρώτη σπουδαία αναμέτρηση στο "Έτιχαντ" μετά από την ολοκλήρωση των έργων για την αύξηση της χωρητικότητάς του (σ.σ. πλέον αριθμεί περισσότερα από 55.000 θέσεις) και ντεμπούτο του Ραχίμ Στέρλινγκ στο κοινό της Μάντσεστερ Σίτι.
17:46
"Βλέπω να γίνεται ένα μεγάλο ματς. Για να νικήσουμε πρέπει να αμυνθούμε πολύ καλά και να κρατήσουμε το "μηδέν" πίσω", είπε ο Ζοζέ Μουρίνιο.
17:48
"Δίνουμε ένα ματς τακτικής. Ο Αγκουέρο είναι 100% έτοιμος. Ίσως το τελευταίο μας παιχνίδι να ήταν πολύ πρόσφατο, αλλά δεν υπάρχουν προβλήματα. Το μυστικό είναι να μην χάνουμε την μπάλα γιατί η Τσέλσι είναι πολύ γρήγορη στην κόντρα", δήλωσε ο Μανουέλ Πελεγκρίνι.
17:49
Η Τσέλσι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με την Σουόνσι την 1η αγωνιστική, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε διά περιπάτου από το "Χόθορνς" (3-0 την Γουέστ Μπρομ).
17:49
Οι "μπλε" έπαιξαν Σάββατο, ενώ οι "πολίτες" Δευτέρα.
17:58
Τα τελευταία 10 ματς Σίτι-Τσέλσι στο "Έτιχαντ"
17:58
Παίκτες και διαιτητές στον αγωνιστικό χώρο.
18:00
Σέντρα στο ματς.
18:01
1ο λεπτό: Ο Μπέγκοβιτς βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Αγκούερο, στην επαναφορά ο Σίλβα σουτάρει και στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της Τσέλσι.
18:04
4ο λεπτό: Γρήγορη αντεπίθεση της Σίτι, ο Σίλβα προσπαθεί να βρει τον Αγκουέρο, ο Αθπιλικουέτα παραχωρεί κόρνερ.
18:05
Νέα πρόσωπα στο ιατρικό τιμ της Τσέλσι έπειτα από την αποπομπή της Έβα Καρνέιρο.
18:07
Η Τσέλσι αντιμετώπισε δυσκολίες με τα τρεξίματα του Μπαφετιμπί Γκομίς στην πλάτη της άμυνας (στην πρεμιέρα) και τώρα έγινε κάτι αντίστοιχο με τον Αγκουέρο.
18:12
Ανώτερη η Σίτι στο πρώτο τέταρτο.
18:16
16ο λεπτό: O Koλάροφ κάνει το γύρισμα από αριστερά, ο Αγκουέρο κοντρολάρει, αποφεύγει τον Κέιχιλ, πλασάρει και ο Μπέγκοβιτς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
18:17
17ο λεπτό: Ο Σίλβα δίνει δεξιά στον Νάβας, εκείνος γυρίζει, ο Αγκουέρο πλασάρει με τη μία, ο Μπέγκοβιτς καταγράφει μία ακόμα σπουδαία επέμβαση.
18:17
Πρόσωπο του αγώνα μέχρι στιγμής ο Άσμιρ Μπέγκοβιτς.
18:19
Μονομαχία μεταξύ Ιβάνοβιτς και Στέρλινγκ
18:19
20ό λεπτό: Γύρισμα του Αζάρ, ο Μάτιτς παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στέλνει την μπάλα αρκετά άουτ.
18:20
Ο Χαρτ φωνάζει στον Τουρέ, προφανώς, για να προωθηθεί.
18:22
21ο λεπτό: Γύρισμα του Κολάροφ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα περνά από τον Τέρι, ο Αγκουέρο κάνει την προβολή και τη στέλνει λίγο άουτ.
18:22
Τέσσερις χαμένες ευκαιρίες ο Αγκουέρο σε 21 λεπτά!
18:23
23ο λεπτό: Σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού του Τουρέ.
18:28
Η Τσέλσι έχει ισορροπήσει το ματς.
18:31
31ο λεπτό: Σέντρα του Κολάροφ, ο Τουρέ επιχειρεί το γυριστό, η μπάλα κοντράρει.
18:31
ΓΚΟΛ! Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-0 (31ο λεπτό): Ο Σίλβα δίνει στον Αγκουέρο, εκείνος συνεργάζεται με τον Τουρέ, κάνει το συρτό πλασέ και στέλνει -σαδιστικά- την μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς.
18:33
33ο λεπτό: Aνόητη κάρτα παίρνει ο Κομπανί για φάουλ στον Κόστα.
18:34
Ανώτερη η Σίτι δικαιούτο το γκολ, δεδομένου ότι ο Αγκουέρο είχε χάσει τέσσερις καλές ευκαιρίες. Στην πέμπτη δεν λάθεψε...
18:35

18:35
36ο λεπτό: Ωραία συνεργασία των γηπεδούχων από δεξιά, ο Στέρλινγκ σουτάρει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
18:36

18:37
Εξαιρετικός ο Κολάροφ.
18:39
Στατιστικό: Ο Αγκουέρο έφτασε τα 10 γκολ στις τελευταίες εννέα αναμετρήσεις πρωταθλήματος. Επίσης, έχει βάλει 79 από τότε που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Σίτι (περισσότερα από κάθε άλλον στην Premier League).
18:42
42o λεπτό: Φάση διαρκείας κοντά στην περιοχή της Σίτι, ο Φάμπρεγκας σουτάρει και στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαρτ.
18:43

18:44
44o λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ από αριστερά, ο Μανγκαλά νικά στον αέρα τον Κέιχιλ, παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι.
18:44
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Κέιχιλ από τον Μπέγκοβιτς στην προηγούμενη φάση. Ο αμυντικός έχει ματώσει στη μύτη.
18:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:46
45+1ο λεπτό: O Φερναντίνιο χτυπά στο κεφάλι τον Ντιέγκο Κόστα σε εναέρια μονομαχία και δέχεται κίτρινη κάρτα.
18:47
Νέα διακοπή, αυτή τη φορά λόγω του τραυματισμού του Κόστα.
18:48
Το ιατρικό τιμ της Τσέλσι ασχολείται με τον Κέιχιλ, επομένως υπάρχει καθυστέρηση για την περίθαλψη του Κόστα.
18:49
Τελικώς, τώρα τοποθετείται επίδεσμος περιμετρικά στο κεφάλι του επιθετικού της Τσέλσι. Τον βοήθησε και άνθρωπος της Σίτι.
18:50
Τρολάρισμα των φίλων της Σίτι στο ιατρικό τιμ της Τσέλσι
18:50
Ημίχρονο: Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-0
18:50
Ο Κόστα κινείται απειλητικά προς το μέρος του Φερναντίνιο, τον συγκρατούν οι συμπαίκτες του.
19:07
Το περιβραχιόνιο της Τσέλσι περνά στον Ιβάνοβιτς.
19:08
48ο λεπτό: Kίτρινη στον Ιβάνοβιτς για φάουλ εκτός περιοχής στον Στέρλινγκ.
19:10
48ο λεπτό: Γύρισμα του Κολάροφ, οι Κέιχιλ και Κόστα βρίσκουν την μπάλα σε μία φάση που θυμίζει... μπιλιάρδο, τελικώς η Τσέλσι γλιτώνει τα χειρότερα.
19:11
50ό λεπτό: Ο Ραμίρες παραβιάζει την εστία του Χαρτ, αλλά ο βοηθός έχει σηκωμένη τη σημαία για οφσάιντ. Πολύ δύσκολη φάση.
19:12
51ο λεπτό: Kίτρινη στον Τουρέ.
19:14
Τεντωμένα τα νεύρα στο δεύτερο ημίχρονο, συχνές οι διακοπές για φάουλ και παρατηρήσεις.