Τσέλσι - Άρσεναλ 6-0

Το 1.000ό παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ στην Άρσεναλ ολοκληρώθηκε με τους φίλους της Τσέλσι να τον αποκαλούν ρυθμικά "ειδικό στην αποτυχία" όπως ο Ζοζέ Μουρίνιο, μετά από την επιβλητική νίκη της Τσέλσι με 6-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Οι "κανονιέρηδες" άρχισαν το ίδιο νωθρά στον αγώνα όπως προ εβδομάδων απέναντι στη Λίβερπουλ, με τα ίδια αποτελέσματα. Μετά από 17 λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 3 γκολ, έναν παίκτη και μία αλλαγή. Ο Σαμουέλ Ετό άνοιξε τον χορό των τερμάτων μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά στο 10' είχε αντικατασταθεί από τον Φερνάντο Τόρες λόγω τραυματισμού. Ο Αντρέ Σίρλε στο 7' είχε κάνει ήδη το 2-0 και στο 17' ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν έκανε χέρι ως άλλος τερματοφύλακας σε προσπάθεια του Εντέν Αζάρ, με συνέπεια να αποβληθεί ο... Κιέραν Γκιμπς.

Ο διαιτητής Αντρέ Μάρινερ δεν... πέτυχε τον σωστό παίκτη, αλλά ο Αζάρ ήταν πιο εύστοχος στην εκτέλεση πέναλτι. Το παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί πριν καλά καλά αρχίσει και το μόνο που απέμενε ήταν η εξακρίβωση του τελικού σκορ. Ο Ντάβιντ Λουίζ επιχείρησε να χριστεί κι αυτός σκόρερ, αφού ως αμυντικός μέσος δεν είχε πολύ δουλειά πλέον.

Η είσοδος του Τόμας Βερμάλεν δεν διόρθωσε την εικόνα της Άρσεναλ. Οι "μπλε" ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσαν ευκαιρίες με το παραμικρό. Ο Οσκάρ έκανε το 4-0 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και αυτό το σκορ αποτελούσε ρεκόρ στα εντός έδρας ντέρμπι των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα (από το 1969).

Μόνο που ο Special One δεν είχε πρόθεση να χαριστεί στη νέμεσί του στο Νησί. Ο Οσκάρ στο 66' ισοφάρισε και το ρεκόρ εκτός έδρας νίκης της Τσέλσι στο πρωτάθλημα (1998) και η αλλαγή, ο Μοχαμέντ Σαλάχ, έγραψε το 6-0 και για πρώτη φορά η ομάδα του Μουρίνιο έφτασε σε αυτό το επίπεδο τερμάτων στην Premier League.

Τα λεπτά κυλούσαν βασανιστικά για τους φιλοξενούμενους, που ήταν έτοιμοι να υποστούν την πιο βαριά ήττα στο Λονδίνο από το 6-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ το 1960. Τα φώτα στράφηκαν στους δύο προπονητές, αφού ο αγωνιστικός χώρος δεν είχε άλλο ενδιαφερόν. Ο Μουρίνιο φρόντισε να μην υπάρξει τέτοιο ούτε εκτός γραμμών, αφού αποχώρησε για τα αποδυτήρια από το 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, μεταθέτοντας στις καλένδες τη χειραψία με τον Βενγκέρ.

Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Λουίζ (72' Μικέλ), Σίρλε, Οσκάρ (67' Σαλάχ), Αζάρ, Ετό (10' Τόρες)

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Σανιά, Μέρτεζακετ, Κοσιελνί (46' Τζένκινσον), Γκιμπς, Αρτέτα, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (46' Φλαμινί), Ροσίτσκι, Καθόρλα, Ποντόλσκι (24' Βερμάλεν), Ζιρού

# Η Άρσεναλ έχει δεχθεί 34 γκολ στο πρωτάθλημα, εκ των οποίων τα μισά (17) μόνο στα 3 εκτός έδρας παιχνίδια με Μάντσεστερ Σίτι (6), Λίβερπουλ (5) και Τσέλσι (6).

# Οι "εξάρες" της Άρσεναλ στην Premier League: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6-1 (2000-2001), Μάντσεσερ Γιουνάιτεντ 8-2 (2011-2012), Μάντσεστερ Σίτι 6-3 (2013-2014), Τσέλσι 6-0 (2013-2014).