Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-3

Η πρώτη νίκη του Γίργκεν Κλοπ στην Premier League ήρθε στην έδρα της κατόχου του τίτλου, Τσέλσι, με 3-1, φέρνοντας τον Ζοζέ Μουρίνιο σε πολύ δύσκολη θέση μετά από την τρίτη σερί αποτυχία που θέτει νοκ άουτ τους "μπλε". Δύο γκολ ο Κουτίνιο, πρώτο διπλό μετά από το 2011.

Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Premier League με τον Γίργκεν Κλοπ στο "τιμόνι" και το 3-1 επί της Τσέλσι μέσα στο "Στάμφορντ Μπριτζ" οδηγεί τον Ζοζέ Μουρίνιο ακόμα πιο κοντά στην πόρτα της εξόδου από τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Τα πράγματα δεν φαινόταν ότι θα έχουν τέτοια εξέλιξη, μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Τόσα χρειάστηκε ο Ραμίρες ώστε να δικαιώσει τους ανθρώπους των "μπλε" για την ανανέωση του συμβολαίου του, γράφοντας με κεφαλιά το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Τσέλσι

Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό και ελάχιστες επικίνδυνες στιγμές για τους δύο τερματοφύλακες. Παρ' όλα αυτά, περιείχε δράση με τον συνήθη ύποπτο, Ντιέγκο Κόστα, να πατάει με τις τάπες τον Μάρτεν Σκέρτελ και ως είθισται να μην τιμωρείται.

Μετά από τρία λεπτά καθυστερήσεων στο 1ο ημίχρονο, οι "κόκκινοι" κατάφεραν να σκοράρουν με φαλτσαριστό σουτ του Φελίπε Κουτίνιο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο, πήραν την μπάλα στα πόδια τους και την κυκλοφόρησαν χωρίς ιδιαίτερη πίεση. Οι πρώτες αλλαγές έγιναν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, από τη μία πλευρά με τον Κένεντι και από την άλλη με τον Κριστιάν Μπεντέκε.

Ένα σουτ του Οσκάρ από τα 40 μέτρα μετά από κλέψιμο στον Λούκας Λέιβα συνέθεσε την καλύτερη στιγμή του αγώνα για τους παίκτες του Μουρίνιο.

Στο 74ο λεπτό, ο Κουτίνιο βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο, σούταρε με το δεξί και με τη βοήθεια του σώματος του Τζον Τέρι (στο 550ό παίχνιδι ως αρχηγός της Τσέλσι) έγραψε το 2-1.

Φιρμίνο-Λίβερπουλ-Τσέλσι

Ο Τσεσκ Φάμπρεγας, που είχε χάσει τη θέση του στην ενδεκάδα, είχε περάσει στον αγώνα λιγό νωρίτερα και όντας πίσω στο σκορ, ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε και τον Ρανταμέλ Φαλκάο στη μάχη.

Η πιο πετυχημένη αλλαγή, όμως, ήταν η πρώτη του Κλοπ, αφού ο Μπεντέκε έγραψε το 3-1 στο 83' και έδωσε τη νίκη στη Λίβερπουλ, την πρώτη στο συγκεκριμένο γήπεδο μετά από τις τρεις σερί του 2011 σε πρωτάθλημα και League Cup.

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα (76' Φαλκάο), Ραμίρες, Μίκελ (70' Φάμπρεγας), Γουίλιαν, Αζάρ (59' Κένεντι), Οσκάρ, Κόστα

Λίβερπουλ (4-3-2-1): Μινιολέ, Κλάιν, Σκέρτελ, Σακό, Μορένο, Μίλνερ (64' Μπεντέκε), Λούκας, Τζαν, Λαλάνα (90+1' Λόβρεν), Κουτίνιο, Φιρμίνο (76' Άιμπ)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

14:45 Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-3

(4' Ραμίρες - 45+3', 74' Κουτίνιο, 83' Μπεντέκε)

17:00 Σουόνσι - Άρσεναλ 0-3

(49' Ζιρού, 68' Κοσιελνί, 73' Κάμπελ)

17:00 Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 2-3

(30' Ροντόν, 84' πέν. Λάμπερτ - 57', 64' Μαχρέζ, 77' Βάρντι)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Νόριτς 2-1

(67' Οταμέντι, 89' πέν. Τουρέ - 83' Τζερόμ)

14:49

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ζούμα, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μίκελ, Ραμίρες, Γουίλιαν, Όσκαρ, Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Λούκας, Μίλνερ, Τσαν, Λαλάνα, Κουτίνιο, Φιρμίνο.
14:49
4' Γκολ για την Τσέλσι με κεφαλιά του Ραμίρες μετά από σέντρα του Αθπιλικουέτα.
14:52
Ο Μουρίνιο παίρνει βαθιά ανάσα, την ώρα που ο Κλοπ θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται τρόπους αντίδρασης για τους "κόκκινους".
14:56
To γκολ του Ραμίρες
15:06
19' Σουτ του Λαλάνα, όμως ο Μπέγκοβιτς μπλόκαρε με ευκολία.
15:11
Η Τσέλσι έχει δώσει χώρο στη Λίβερπουλ και προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.
15:11
26' Σουτ στην κίνηση από τον Λαλάνα από το ύψος του πέναλτι, στη θέση του μένει και μπλοκάρει ο Μπέγκοβιτς.
15:16
Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα με την Τσέλσι να διατηρεί το προβάδισμα που πήρε από το 4ο λεπτό.
15:24
Τίποτα το σπουδαίο στο ματς μετά το γκολ του Ραμίρες. Ανούσια η κατοχή για τη Λίβερπουλ.
15:34
45+' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ με εξαιρετική ενέργεια του Κουτίνιο.
15:34
Ημίχρονο στο παιχνίδι. Λίγο πριν από την εκπνοή η Λίβερπουλ κατάφερε να ισοφαρίσει.

15:56
Η Τσέλσι έχει την κατοχή, αλλά η Λίβερπουλ χτυπάει στην κόντρα και προσπαθεί να απειλήσει.
15:57
Ο πανηγυρισμός του Κλοπ στο 1-1:
16:00
Η Τσέλσι στα πρώτα λεπτά του β' μέρους θυμίζει τη Λίβερπουλ των πρώτων λεπτών του α' ημιχρόνου.
16:00
Η Λίβερπουλ πλέον πατάει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μετά το 1-1.
16:03
59ο λεπτό: Μέσα ο Κένεντι, έξω ο Αζάρ.
16:04
Παραμένει αγνώριστος αγωνιστικά ο Αζάρ.
16:04
60ο λεπτό: Καλό σουτ του Κένεντι, η μπάλα άουτ.
16:07
63ο λεπτό: Σουτ του Λαλάνα, η μπάλα άουτ.
16:07
Από κλέψιμο προήλθε αυτή η επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων.
16:07
Οπως είπαμε και νωρίτερα, η Τσέλσι έχει την κατοχή και οι "κόκκινοι" ψάχνουν το κλέψιμο και την κόντρα για να απειλήσουν.
16:08
64ο λεπτό: Έξω ο Μίλνερ, μέσα ο Μπεντέκε.
16:11
Ο Κλοπ ξεσπάει για τη διαιτησία και ο οπαδός της Τσέλσι αντιδρά...
16:14
68ο λεπτό: Σκληρό μαρκάρισμα του Λουκάς, ο διαιτητής του κάνει αυστηρές συστάσεις και δεν του επιδεικνύει δεύτερη κίτρινη κάρτα.
16:16
70o λεπτό: Αλλαγή για την Τσέλσι, ο Φάμπρεγας στη θέση του Μίκελ.
16:17
72ο λεπτό: Ο Όσκαρ από το κέντρο του γηπέδου, είδε τον Μινιολέ εκτός θέσης και επιχείρησε να τον "κρεμάσει", αλλά ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ.
16:18
ΓΚΟΛ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!
16:19
Η Λίβερπουλ γυρνάει το ματς και παίρνει το προβάδισμα!
16:21
74o λεπτό: Ο Κουτίνιο με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι σκοράρει για δεύτερη φορά και κάνει το 2-1 για τους "κόκκινους"!
16:21
75ο λεπτό: Αλλαγή για τη Λίβερπουλ, ο Άιμπ στη θέση του Φιρμίνιο.
16:22
76ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! O Απιλιθκουέτα μπήκε από αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε, με τον Μπέγκοβιτς να διώχνει με τα πόδια!
16:23
Ιδού το δεύτερο γκολ του Κουτίνιο:
16:24
80ο λεπτό: Νέα επίθεση για τη Λίβερπουλ με τον Άιμπ να σουτάρει και η μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω!
16:27
16:27
Το "καθάρισε" η Λίβερπουλ λίγο πριν το τέλος! 3-1 μέσα στο "Στάμφορντ Μπριτζ"!
16:28
83ο λεπτό: Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα ο Μπεντέκε με ωραίο πλασέ κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του Κλοπ!