Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στις καθυστερήσεις έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 για την Τσέλσι απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που μένει πίσω στη μάχη του Champions League.

Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με το φάντασμα του Ζοζέ Μουρίνιο να πλανάται πάνω και από τους δύο πάγκους, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για την 25η αγωνιστική της Premier League και αμφότερες μένουν πίσω στους στόχους που έχουν θέσει για το φινάλε της σεζόν.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν δίχως αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική, παρότι οι γηπεδούχοι έμειναν στο 0-0 με τη Γουότφορντ (οι φιλοξενούμενοι είχαν νικήσει 3-0 την Στόουκ). Μετά από ένα αρχικό διάστημα υπεροχής της Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι ανέλαβε τα "ηνία" στη συνέχεια χωρίς να αλλάξει τον γνώμονα του αγώνα: το απόλυτο τίποτα.

Μάτα-Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Κάποιες μισές ευκαιρίες, κάποιες διαμαρτυρίες του Ντιέγκο Κόστα, κάποιες πάσες δίχως λόγο στο κέντρο του γηπέδου και το 1ο ημίχρονο πέρασε χωρίς να θυμάται κανείς κάτι αξιόλογο από αυτό.

Στο 2ο ημίχρονο, παρότι οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές, αποφάσισαν να πιέσουν περισσότερο για να διεκδικήσουν τη νίκη, βλέποντας ότι ο αντίπαλος δεν αποτελεί φόβητρο.

Ο Τιμπό Κουρτουά κλήθηκε να επέμβει πρώτα σε ευκαιρίες των "κόκκινων διαβόλων" με τους Γουέιν Ρούνεϊ και Αντονί Μαρσιάλ, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Νταβίδ ντε Χέα. Ο Χίντινκ έριξε στη μάχη τον ανέτοιμο για 90λεπτο Εντέν Αζάρ (στη θέση του Οσκάρ) και λίγο αργότερα χρειάστηκε να κάνει και δεύτερη αλλαγή, λόγω του φρικιαστικού τραυματισμού του Κουρτ Ζουμά.

Στο 60ό λεπτό ήρθε η ώρα του γκολ, με ωραία κίνηση του Τζέσε Λίνγκαρντ που έφερε το 4ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, όσα και ο Χουάν Μάτα.

Λίνγκαρντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Το γκολ προκάλεσε αλλαγή στην εικόνα του αγώνα. Η δράση μεταφέρθηκε στο γήπεδο των φιλοξενουμένων, που πλέον αμύνονταν αποκλειστικά. Ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 67', με τον Ντε Χέα να πραγματοποιεί την επέμβαση της χρονιάς μέχρι στιγμής.

Ο Πέδρο πέρασε στον αγώνα για να ενισχύσει την προσπάθεια απάντησης των "μπλε", ωστόσο δεν κατάφερε να προσφέρει κάτι. Ο Τσεσκ Φάμπρεγας είδε τον συμπατριώτη του να λέει και σε αυτόν "όχι", ενώ λίγο αργότερα ο Κόστα είχε κεφαλιά άουτ.

Ρούνεϊ-Φάμπρεγας-Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η πολιορκία είχε αποτέλεσμα εν τέλει στο 91ο λεπτό, όταν ο Κόστα εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Φάμπρεγας, απέφυγε και τον Ντε Χέα και σε κενή εστία έσωσε το γόητρο των Λονδρέζων.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Ζουμά (59' Κέιχιλ), Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μίκελ, Μάτιτς (67' Πέδρο), Γουίλιαν, Φάμπρεγας, Οσκάρ (55' Αζάρ), Κόστα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Μπόρθγουικ Τζόνσον, Φελαϊνί (79' Σνεντερλέν), Κάρικ, Λίνγκαρντ (87' Ντεπάι), Μάτα (90+4' Ερέρα), Μαρσιάλ, Ρούνεϊ