8η αγ.: "Μοιρασιά" στο ντέρμπι του "Μέρσεϊσαϊντ"

Η Έβερτον με τη Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ και παρέμειναν χαμηλά στη βαθμολογία. Ο Ντάνι Ίνγκς άνοιξε το σκορ για τους "κόκκινους" στο 41', ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Ρομέλου Λουκάκου ισοφάρισε για τα "ζαχαρωτά". Δείτε τα VIDEOS.

Η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στον αγώνα κι έχασε τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο 25λεπτο, με κυριότερη το τετ α τετ του Τζέιμς Μίλνερ με τον Τιμ Χάουαρντ, όπου βρήκε νικητή τον Αμερικανό γκολκίπερ. Η Έβερτον κατάφερεσε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έφθασε πολύ κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Σιμόν Μινιολέ δήλωσε "παρών" κι έσωσε τους "κόκκινους" με εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41' με κοντινή κεφαλιά του Ντάνι Ινγκς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ. Παρόλα αυτά, τα "ζαχαρωτά" κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις με όμορφο πλασέ του Ρομέλου Λουκάκου, μετά από άτσαλο διώξιμο του Εμρέ Τσαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Χάουαρντ. Όμως, από το 60ο λεπτό η Έβερτον ανέβασε απόδοση και είχε δύο καλές στιγμές με τους Μπάρκλεϊ και Λουκάκου, οι οποίες δεν βρήκαν στόχο. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, υπήρξε νευρικότητα, αλλά το τελικό σφύριγμα τις βρήκε ισόπαλες.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Τζαν, Σκτελ, Σακό, Μίλνερ, Λούκας Λέιβα (79' Άλεν), Κλάιν, Μορένο, Κοουτίνιο, Στάριτζ, Ινγκς (75' Λαλάνα)

Έβερτον (3-4-1-2): Χάουαρντ, Μπράουνινγκ, Τζαγκιέλκα, Φούνες Μόρι, Γκάλογουεϊ, ΜακΚάρθι, Μπάρι, Ντεουλοφέου (59' Λένον), Μπάρκλεϊ, Νέισμιθ (78' Κονέ), Λουκακού

17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 6-1

(42', 49', 51', 60', 62' Αγκουέρο, 54' Ντε Μπρούινε - 18' Μίτροβιτς)

17:00 Νόριτς - Λέστερ 1-2

(69' Εμποκανί - 28' Βάρντι, 48' Σλουπ)

17:00 Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ

(10' Φλέτσερ, 22' Λενς - 45' Τζέκινσον, 60' Παγέ)

19:30 Τσέλσι - Σαουθάμπτον 1-3

(10' Γουίλιαν - 43' Ντέιβις,60' Μανέ, 72' Πελέ)

Κυριακή (04/10)

15:30 Έβερτον - Λίβερπουλ 1-1

(45 +1' Λουκάκου - 41' Ινγκς)

18:00 Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

(6' 19' Σάντσες, 7' Οζίλ)

18:00 Σουόνσι - Τότεναμ 2-2

(16' Αγιού, 31' αυτ. Κέιν - 27', 65' Έρικσεν)

Το live του ντέρμπι

15:03
Καλησπέρα σας και καλό μεσημέρι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της πόλης του Λίβερπουλ. Έβερτον - Λίβερπουλ.
15:04
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:
15:06
Έβερτον: Χάουαρντ, Μπράουνινγκ, Τζαγκιέλκα, Φούνες Μόρι, Γκάλογουεϊ, ΜακΚάρθι, Μπάρι, Ντεουλοφέου, Μπάρκλεϊ, Νέισμιθ, Λουκακού
15:07
Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζαν, Σκτελ, Σακό, Μίλνερ, Λούκας Λέιβα, Κλάιν, Μορένο, Κοουτίνιο, Στάριτζ, Ινγκς
15:17
Η Έβερτον δεν έχει νικήσει τη Λίβερπουλ στα τελευταία 9 ματς (6 ισοπαλίες, 3 ήττες) ενώ η Λίβερπουλ έχει μόλις μία ήττα στα τελευταία 17 ματς Premier League με την Έβερτον. Τελευταία ήττα για τους "reds" τον Οκτώβρη του 2010.
15:18
Το ντέρμπι των δύο ομάδων είναι αυτό με τις περισσότερες κόκκινες στην ιστορία των ντέρμπι της Premier League. Σύνολο 20 κόκκινες, η τελευταία ωστόσο το 2011.
15:18
Ντέρμπι υπ' αριθμόν: 225
15:23
Οι φίλαθλοι της Έβερτον προσέρχονται στο γήπεδο για το μεγάλο ντέρμπι:
15:27
Έτοιμοι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για να μπουν στον αγωνιστικό χώρο.
15:29
Οι προετοιμασίες πέριξ του γηπέδου, σε κορύφωση. Όλα έχουν την οσμή "ντέρμπι":
15:31
Τα κασκόλ των δύο ομάδων του Λίβερπουλ:
15:31
1' Σέντρα στο ματς.
15:33
Οι διαφορές περιορίζονται μόνο εντός των τεσσάρων γραμμών παρά την εγνωσμένη αντιπαλότητα:
15:34
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, αναμενόμενο άλλωστε.
15:35
3' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Χάουαρντ έκοψε καθαρά με τάκλιν τον Μίλνερ. Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς.
15:36
Η Έβερτον είναι στην 7η θέση με 12 βαθμούς, η Λίβερπουλ στη 10η με 11 βαθμούς.
15:36
6' Κακό σουτ του Στάριτζ, με το αριστερό.
15:39
8' Ξανά μπροστά η Λίβερπουλ. Ο Στάριτζ ακουμπά την μπάλα, αλλά οι αμυντικοί της Έβερτον απομακρύνουν σε κόρνερ.
15:41
Οι φιλοξενούμενοι φαίνεται να βαδίζουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
15:44
Εικόνα ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί:
15:46
Σαφώς πιο επιθετική η Λίβερπουλ, σ' αυτά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά.
15:49
Και φάσεις και ρυθμό έχει το ματς μέχρι στιγμής.
15:50
Εδώ η επιτυχής έξοδος του Χάουαρντ πάνω στον Μίλνερ:
15:51
20' O Σκρτελ φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Αγωνία στο τεχνικό επιτελείο της Λίβερπουλ.
15:54
Ο Σκρτελ μετά την περιποίηση από το τεχνικό επιτελείο της Λίβερπουλ, συνεχίζει κανονικά.
15:56
Άλλη μία διεκδίκηση της μπάλας γεμάτη πάθος, αγωνία κι ένταση:
15:58
26' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Μίλνερ υποδέχεται την πάσα του Κοουτίνιο από κανονική θέση, ων σε θέση τετ-α-τετ δεν μπορεί να νικήσει τον Χάουαρντ, ο οποίος με τα πόδια απομακρύνει σε κόρνερ.
15:59
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Έβερτον! Μετά από φάουλ του Μπάρκλεϊ, ο Νέισμιθ βρίσκεται αφύλακτος στο ύψος του πέναλτι αλλα ο Μινιολέ, απομακρύνει σε πλήρη ετοιμότητα.
16:02
31' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη γηπεδούχο, Έβερτον: Μετά από ομαδική προσπάθεια, η μπάλα φτάνει στον Νέισμιθ, αλλά ο Μινιολέ με εκπληκτική απόκρουση διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
16:03
Αναμφισβήτητα, έχει ισορροπήσει το ματς η Έβερτον.
16:06
35' Έχουν "ανάψει τα αίματα" στο "Γκούντισον Παρκ". Τελικά ο πειθαρχικός έλεγχος ασκείται με κίτρινη κάρτα σε Τζαν και Μπάρκλεϊ.
16:06
Η φάση με πρωταγωνιστές Χάουαρντ και Μίλεν, από ακόμη μία - διαφορετική - γωνία.
16:09
Καλή η διαχείριση από τον Μάρτιν Άτκινσον. Είναι, εξάλλου, από τους πιο έμπειρους διαιτητές στο Νησί.
16:11
40' Κεφαλιά του Σκρτελ, σε ετοιμότητα ο Χάουαρντ. Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.
16:13
41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ! Ο Ινγκς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ, ανοίγει το σκορ για τη Λίβερπουλ.
16:14
Τραγική η αμυντική αντίδραση της Έβερτον, ο σκόρερ έπιασε μόνος του, αφύλακτος, την κεφαλιά.  Από το κέντρο της άμυνας.
16:16
Μία ακόμη φάση από την αναμέτρηση:
16:16
45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο εξ' αυτών.
16:17
45 +1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ! Οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν με τον Λουκακού!
16:18
Πάλι από αμυντικό λάθος. Ο Τζάν διώχνει άτσαλα, η μπάλα χτυπά στον αιφνιδιασμένο Σκρτελ, ο Λουκακού εκμεταλλεύεται το δώρο που του δίδεται.
16:19
Το γκολ με το οποίο προηγήθηκε η Λίβερπουλ:
16:20
Ημίχρονο στο "Γκούντισον Παρκ". Έβερτον - Λίβερπουλ 1-1. Με τα γκολ των Ινγκς και Λουκακού. Δίκαιο φαίνεται, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων της πόλης στο πρώτο ημίχρονο.
16:28
Κι εδώ το γκολ του Λουκακού:
16:34
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Λίβερπουλ
16:35
Τα γκολ των Ινγκς και Λουκακού έχουν διαμορφώσει το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.
16:36
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στο "Γκούντισον Παρκ".
16:39
48' Η Έβερτον στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο ο κίνδυνος απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Λίβερπουλ
16:40
Ο Λουκακού σκοράρει και ισοφαρίζει:
16:41
Ωραίος συνδυασμός Κοουτίνιο και Μίλνερ, ανακόπηκε τελευταία στιγμή από τους γηπεδούχους αμυντικούς.
16:44
Εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα στους δύο πάγκους μετά το γκολ του Βέλγου φορ:
16:45
54' O Ρομελού Λουκακού είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Έβερτον, ίσως και του γηπέδου. Ο Βέλγος δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον Σκρτελ. Πολλές φορές ανακόπτεται μόνο, με φάουλ
16:48
57' Ανακόπτει άτσαλα με φάουλ ο Λούκας Λέιβα τον Νέισμιθ. Ο Άτκινσον του κάνει μόνο παρατηρήσεις.
16:49
Εδώ ο Ινγκς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά:
16:50
59' Αλλαγή για την Έβερτον. Ο Ντεουλοφέου αποχωρεί, ο Λένον εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο.
16:52
Σκεπτικοί οι δύο προπονητές, ετοιμάζουν τις επόμενες κινήσεις τους. Ο Ρότζερς με το στυλό ανα χείρας, σημείωνει στο μπλοκάκι του:
16:53
63' Πιέζει η Έβερτον. Ωστόσο η πολιορκία "λύνεται" από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Λίβερπουλ.
16:54
Ο Λένον είναι εμφανές ότι έχει προσδώσει επιθετική πνοή στη γηπεδούχο ομάδα.
16:55
65' Κίτρινη κάρτα από τον ΜακΚάρθι. Για φάουλ, πάνω στον Μίλνερ. Ορθή απόφαση από τον Άτκινσον.
16:57
66' Ευκαιρία για την Έβερτον! Ο Μπάρκλεϊ έξω από την περιοχή, βάζει το φάλτσο, η μπάλα παίρνει πορεία προς την αριστερή γωνία της εστίας του Μινιολέ. Αλλά τίποτα, περισσότερο. Κι αυτός ο κίνδυνος για τη Λίβερπουλ, απομακρύνεται.
16:59
69' Κίτρινη κάρτα στον Λούκας Λέιβα. Για άκομψο μαρκάρισμα πάνω στον Μπάρκλεϊ.
17:00
"Mήλον της έριδος" η μπάλα ανάμεσα σε Λουκακού κι Εμρέ Τζαν:
17:01
70' Ευκαιρία για την Έβερτον! O Λουκακού βγαίνει από τα δεξιά, ωστόσο ο Μινιολέ κάνει αισθητή την παρουσία γι' ακόμη μία φορά.
17:02
72' Ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Σουτ του Κοουτίνιο, ο Χάουαρντ παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας και με γροθιές απομακρύνει.
17:04
Η στιγμή της έντασης του πρώτου ημιχρόνου, απεικονισμένη κάτωθι:
17:05
75' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Αποχωρεί ο σκόρερ, Ινγκς. Μπαίνει ο Λαλάνα.
17:08
77' Ο Μορένο κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μίλνερ υπό πίεση με το κεφάλι στέλνει την μπάλα άουτ.
17:08
78' Ο Άτκινσον χαρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λούκας Λέιβα. Ο Βραζιλιάνος δεν αποβάλλεται.
17:08

17:09
78' Αλλαγή για την Έβερτον. Αποχωρεί ο Νέισμιθ, μπαίνει ο Αρούνα Κονέ.
17:09
79' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Λούκας Λέιβα δίνει τη θέση του στον Άλεν.
17:11
Τελευταία δέκα λεπτά στο "Γκούντισον Παρκ".
17:13
Που θα πάει η "μπίλια" στο "κόκκινο" ή στο "μπλε";
17:15
Νευρικές οι κινήσεις των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά. Άλλωστε, ένα λάθος μπορεί ν' αποβεί μοιραίο για την οικονομία της αναμέτρησης.
17:17
Μία φωτογραφία, χίλιες λέξεις. Μπρα ντε φερ, μεταξύ Λίβερπουλ κι Έβερτον:
17:18
Πιο άναρχο το ματς στα τελευταία πέντε λεπτά. Δεν λειτουργούν πιστά τα σχέδια των δύο προπονητών. Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια.
17:19
88' Σωτήριο τάκλιν του Φούνες Μόρι, πριν ο Στάριτζ φύγει μόνος του τετ-α-τετ με τον Χάουαρντ.