1η αγ.: Καθάρισε ο Τουρέ για τη Σίτι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάγια Τουρέ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ στα πρώτα 24 λεπτά, η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε νικήτρια από το "Χόθορνς" (3-0 την Γουέστ Μπρομ) και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στην Premier League

Τουρέ Σίτι

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τους "πολίτες" ο Μανουέλ Πελεγκρίνι, ο οποίος επέτρεψε στον Ραχίμ Στέρλινγκ να πραγματοποιήσει το επίσημο ντεμπούτο του, ενώ στον αντίποδα, ο Τόνι Πιούλις άρχισε με 4-4-2, αλλά γρήγορα μετέτρεψε το σύστημα σε 4-3-3.

Η Μάντσεστερ Σίτι προερχόταν από επτά συνεχόμενες νίκες επί της Γουέστ Μπρομ και με το καλημέρα απέδειξε ότι δεν προτίθεται να χαλάσει αυτήν την παράδοση, καθώς ο Γιάγια Τουρέ άνοιξε το σκορ με ένα συρτό πλασέ που βρήκε στον Κρεγκ Ντόσον και κατέληξε σαδιστικά στα δίχτυα του Μπόαζ Μάιχιλ.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε (σ.σ. η κατοχή στο πρώτο τέταρτο ξεπέρασε το 80%), ενώ ο Τουρέ φρόντισε να τους φέρει πιο κοντά στη νίκη χάρη σε ένα υπέροχο μονοκόμματο πλασέ του στο 24ο λεπτό.

Τουρέ Σίτι

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αλλαγή διάταξης από πλευράς Γουέστ Μπρομ, ένα χαμένο τετ α τετ του Στέρλινγκ (απέκρουσε ο Μάιχιλ) και ένα ορθώς ακυρωθέν γκολ του Σαΐντο Μπεραχίνο, ενώ το δεύτερο μέρος άρχισε με δαιμονιώδη ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν (δύο για τους γηπεδούχους, μία για τον Στέρλινγκ). Ακολούθησαν κάποια σκληρά μαρκαρίσματα και κίτρινες που είχαν ως αποτέλεσμα να χαλάσουν την εικόνα του ματς.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 59ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταβίντ Σίλβα στο πρώτο δοκάρι, ο Βενσάν Κομπανί ξεμαρκαρίστηκε από τον Τζόλεον Λέσκοτ και με μία υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Μάιχιλ, Τσέστερ, Ντόσον, Λέσκοτ, Μπραντ, Μόρισον, Γκάρντνερ, Φλέτσερ, Μακλίν (46' Γιάκομπ), Λάμπερτ (74' Ανιτσέμπε), Μπεραχίνο (80' Μακμάναμαν).

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ (80' Ντεμιτσέλις), Φερναντίνιο, Χεσούς Νάβας, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (74' Νασρί), Μπονί (63' Αγκουέρο).

Τα γκολ του αγώνα

Τουρέ (9')

Τουρέ (24')

Κομπανί (59')

# H Μάντσεστερ Σίτι κατέγραψε 692 πάσες στο ματς, ήτοι 211 παραπάνω από κάθε άλλη ομάδα την 1η αγωνιστική της Premier!

17:00 Λέστερ - Σάντερλαντ 4-2

(11' Βέιρντι, 18', 25' πέν. Μαρέζ, 66' Αλμπράιτον - 60' Ντεφό, 71' Φλέτσερ)

17:00 Νόριτς - Κρίσταλ Πάλας 1-3

(69' Ρέντμοντ - 39' Ζάχα, 49' Ντελάνεϊ, 94' Καμπάιγ)

19:30 Τσέλσι - Σουόνσι 2-2

(23' Οσκάρ, 30' αυτ. Φερνάντες - 29' Αγιού, 55' Γκομίς)

Κυριακή 9 Αυγούστου

15:30 Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 0-2

(43' Κουγιατέ, 57' Σάρατε)

15:30 Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 2-2

(42' Σισέ, 48' Βαϊνάλντουμ - 24' Πελέ, 79' Λονγκ)

18:00 Στόουκ - Λίβερπουλ 0-1

(85' Κουτίνιο)

Δευτέρα 10 Αυγούστου

22:00 Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι 0-3

(9', 24' Τουρέ, 59' Κομπανί)

21:44
Kαλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Χόθορνς" μεταξύ της Γουέστ Μπρομ και της Μάντσεστερ Σίτι στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Premier League.
21:46

Γουέστ Μπρομ
(4-4-2): Μάιχιλ, Τσέστερ, Ντόσον, Λέσκοτ, Μπραντ, Μόρισον, Γκάρντνερ, Φλέτσερ, Μακλίν, Λάμπερτ, Μπεραχίνο.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ, Φερναντίνιο, Χεσούς Νάβας, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Μπονί.
21:51
Ο Ραχίμ Στέρλινγκ πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα των "πολιτών".
21:53
Στον αντίποδα, ο Χοσέ Σαλομόν Ροντόν, ο οποίος αποκτήθηκε πριν λίγες ώρες από την Γουέστ Μπρομ, είναι φυσικά εκτός αποστολής.
21:54
Η Μάντσεστερ Σίτι μετρά επτά συνεχόμενες νίκες επί της Γουέστ Μπρομ και δεν έχει χάσει στις πέντε τελευταίες επισκέψεις της στο "Χόθορνς".
21:58
Ο Ροντόν εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο, χειροκροτεί τους φιλάθλους και γνωρίζει την αποθέωση.
22:06
6ο λεπτό: Συρτή παράλληλη σέντρα του Σανιά, ο Τσέστερ απομακρύνει.
22:09
ΓΚΟΛ! Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (9ο λεπτό): Ωραία ενέργεια όχι όμως και τελείωμα του Σίλβα, ο Νάβας γυρίζει, ο Τουρέ πλασάρει, η μπάλα βρίσκει στον Ντόσον και καταλήγει σαδιστικά στα δίχτυα του ανήμπορου Μάιχιλ.
22:10
11ο λεπτό: Σουτ του Μπονί, η μπάλα περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων και καταλήγει σε κόρνερ.
22:12
Κυριαρχία της Σίτι στο ξεκίνημα.
22:15
Το πρώτο γκολ της Σίτι
22:16
Πάνω από 80% η κατοχή των "πολιτών" στο πρώτο τέταρτο.
22:19
20ό λεπτό: Γύρισμα του Στέρλινγκ από αριστερά, σύγχυση στα καρέ της Γουέστ Μπρομ, ο Μπονί σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται.
22:20
20ό λεπτό: Πρώτη αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Χαρτ "καθαρίζει" τη φάση.
22:24
ΓΚΟΛ! Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (24ο λεπτό): Ο Τουρέ προωθεί στον Μπονί, εκείνος του στρώνει και ο κορυφαίος μέσος διπλασιάζει τα γκολ του με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ.
22:25
Το δεύτερο γκολ της Σίτι
22:28
28ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Λάμπερτ, καμία ανησυχία ο Χαρτ.
22:29
Η Σίτι έχει ξεκινήσει περίφημα τη σεζόν απέναντι σε μία ομάδα που πέρυσι είχε κρατήσει 10 φορές απαραβίαστη την εστία της επί των ημερών του Τόνι Πιούλις (σε 18 ματς).
22:31
30ό λεπτό: Ο Φλέτσερ μπροστά από τους τέσσερις κεντρικούς αμυντικούς, οι Γκάρντνερ και Μόρισον γίνονται ενδιάμεσοι μέσοι, ενώ ο Μακλίν προωθείται από αριστερά. Από 4-4-2 σε 4-3-3 η Γουέστ Μπρομ.
22:31
32ο λεπτό: Γύρισμα του Κολάροφ, ο Μπονί πλασάρει στην κίνηση, η μπάλα βρίσκει στον Ντόσον και καταλήγει σε κόρνερ.
22:36
Η Γουέστ Μπρομ έχει κερδίσει κάποια μέτρα, αλλά μέχρι στιγμής δυσκολεύεται να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.
22:39
39ο λεπτό: Κίτρινη στον Φλέτσερ για φάουλ στον Σίλβα.
22:41
41ο λεπτό: Aνεπανάληπτο τετ α τετ του Στέρλινγκ, ο Μάιχιλ τον εμποδίζει να σημειώσει το πρώτο του γκολ με την Σίτι.
22:42
42ο λεπτό: Ο Μπεραχίνο βρίσκει δίχτυα, αλλά από θέση οφσάιντ και δεν χρίζεται σκόρερ.
23:03
46ο λεπτό: O Γιάκομπ στη θέση του Μακλίν.
23:03
47ο λεπτό: Eξαιρετική πάσα του Σίλβα, ο Στέρλινγκ πλασάρει, ο Μάιχιλ του λέει και πάλι "όχι".
23:05
49ο λεπτό: Eξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λάμπερτ, η μπάλα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Χαρτ.
23:07
51ο λεπτό: Tεράστια ευκαιρία της Γουέστ Μπρομ με τον Μπεραχίνο, ο Χαρτ πέφτει στα πόδια του και σώζει την εστία του.
23:14
Πολλές διακοπές για σκληρά φάουλ στα τελευταία λεπτά.
23:15
ΓΚΟΛ! Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (59ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ του Σίλβα στο πρώτο δοκάρι, ο Κομπανί παίρνει μία υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
23:17
Το τρίτο γκολ της Σίτι
23:18
62ο λεπτό: Kίτρινη στον Γιάκομπ.
23:19
63ο λεπτό: Ο Αγκουέρο στη θέση του Μπονί.
23:23
67ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Ντόσον παίρνει κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει στον Κολάροφ και καταλήγει σε νέο κόρνερ.
23:30
74ο λεπτό: O Aνιτσέμπε στη θέση του Λάμπερτ.
23:30
74ο λεπτό: Ο Νασρί στη θέση του Στέρλινγκ.
23:33
77ο λεπτό: Γύρισμα του Μπραντ, ο Μόρισον παίρνει την κεφαλιά, ο Χαρτ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
23:36
80ό λεπτό: O Mακμάναμαν στη θέση του Μπεραχίνο.
23:36
80ό λεπτό: Ο Ντεμιτσέλις στη θέση του Τουρέ, ο οποίος δείχνει ιδιαίτερα κουρασμένος ή σαν να έχει κάποια ενόχληση.
23:40
83ο λεπτό: Προσπάθεια του Ανιτσέμπε, η μπάλα καταλήγει στον Μπραντ, ο οποίος δεν μπορεί να σουτάρει όπως θέλει.
23:40
Εισιτήρια: 24.564
23:44
88o λεπτό: Σουτ του Νασρί, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
23:45
89ο λεπτό: Σύγχυση στα καρέ της Σίτι, ο Μάιχιλ σταματά το σουτ του Αγκουέρο.
23:49
93o λεπτό: Φάουλ του Κολάροβ, ο Μάιχιλ αποκρούει δύσκολα στην κλειστή του γωνία.