Λέστερ - Έβερτον 3-1

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Λέστερ, αφού επικράτησε με 3-1 της Έβερτον εντός έδρας. Δύο γκολ ο Βάρντι και ένα ο Κινγκ για την ομάδα του Ρανιέρι, μείωσε ο Μιραλάς για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες της Λέστερ βλέποντας τη γιορτή που είχε στηθεί από νωρίς στο γήπεδο, είπαν να συνδράμουν με τη σειρά τους.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κινγκ βρήκε στην περιοχή τον Βάρντι κι αυτός άνοιξε το σκορ. Πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Κινγκ αυτή τη φορά ανέλαβε χρέη εκτελεστή και στο 33' έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, ο Βάρντι κέρδισε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς και έφτασε τα 24 γκολ στην Premier League. Θα μπορούσε να είχε πετύχει και χατ-τρικ επτά λεπτά αργότερα, όμως η εκτέλεσή του στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Λέστερ ήταν τραγική.

Το μόνο που κατάφερε τελικά η Έβερτον ήταν να μειώσει σε 3-1 μετά από καταπληκτική προσπάθεια και τελείωμα του Μιραλάς στο 88', ο οποίος νωρίτερα είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή.

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Βασιλέφσκι, Μόργκαν, Φουχς, Μαχρέζ (90' Γκρέι), Καντέ, Κινγκ, Ολμπράιτον (67' Σλουπ), Οκαζάκι (62' Ουγιόα), Βάρντι

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Οβιέδο, Πένινγκτον, Στόουνς, Μπέινς, Μακάρθι, Κλέβερλι (63' Γκίμπσον), Λένον, Μπάρκλεϊ (81' Οσμάν), Νιάσε (63' Μιραλάς), Λουκάκου