Ο Μπλιντ έσωσε την Γιουνάιτεντ (VIDEOS)

Με γκολ του Ντάλεϊ Μπλιντ στο 87ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο "Χόθορνς" από την Γουέστ Μπρομ, ωστόσο κατέγραψε την πέμπτη της απώλεια σε οκτώ αγωνιστικές.

Ο Λουίς φαν Χάαλ παρατάχθηκε χωρίς τον τιμωρημένο Γουέιν Ρούνεϊ και άφησε στον πάγκο τον Ρανταμέλ Φαλκάο, ο οποίος υπέφερε από τζετ λαγκ, ενώ χρειάστηκε μόλις οκτώ λεπτά για να διαπιστώσει ότι τους έχει μεγάλη ανάγκη, καθώς ο Στέφαν Σεσενιό άνοιξε το σκορ με ένα τρομερό σουτ στην κίνηση.

Λίγο πριν από το ημίωρο, ο Άνχελ ντι Μαρία πήγε αριστερά κι ο Αντνάν Γιανουζάι δεξιά, προκειμένου να συντελεστεί η μετατροπή του 4-3-1-2 σε 4-2-3-1, ωστόσο η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της Γιουνάιτεντ δεν περίμενε ότι ο νεοεισελθών Μαρουάν Φελαϊνί θα σκοράρει το πρώτο του επίσημο γκολ ως "κόκκινος διάβολος" και δη με μία εντυπωσιακή προσπάθεια, αφού είχαν προηγηθεί 26 τελικές προσπάθειες και 19 συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Εντούτοις, η ψυχολογία των γηπεδούχων δεν τσακίστηκε από το δυσάρεστο, για εκείνους, ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο κι όταν ο Σαϊντό Μπεραϊνό βγήκε τετ α τετ με τον Νταβίντ ντε Χέα στο 65ο λεπτό, δεν λάθεψε. Είχε έρθει η ώρα του Ρανταμέλ Φαλκάο, καθώς ο χρόνος πίεζε πολύ τον Φαν Χάαλ...

Τελικά, η ισοφάριση δεν ήρθε ούτε από τον Κολομβιανό επιθετικό ούτε από τον Ρόμπιν φαν Πέρσι που σημάδεψε το δοκάρι στο 76ο λεπτό, αλλά από τον Ντάλεϊ Μπλιντ, ο οποίος έπιασε ένα υπέροχο συρτό πλασέ στο 87' και χάρισε το βαθμό στην Γιουνάιτεντ.

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Μάιχιλ, Γουίσντομ, Ντόσον, Λέσκοτ, Ποκονιόλι, Μόρισον, Γκάρντνερ, Ντόρανς, Μπραντ, Σεσενιόν (86' Μουλούμπου), Μπεραϊνό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-1-2): Ντε Χέα, Ραφαέλ, Τζόουνς, Ρόχο, Σο, Μπλιντ, Ερέρα (45' Φελαϊνί), Ντι Μαρία (76' Γιανγκ), Μάτα (72' Φαλκάο), Γιανουζάι, Φαν Πέρσι.

Τα γκολ του αγώνα

# Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συμπλήρωσε έξι σερί εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη για πρώτη φορά από το 1996