28η αγ.: Ο Κρουλ... έσωσε την Γιουνάιτεντ, στο +5 η Τσέλσι (VIDEOS)

Το τραγικό λάθος του Τιμ Κρουλ έδωσε την ευκαιρία στον Άσλεϊ Γιανγκ να σκοράρει και κατ' επέκταση να λυτρώσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 89ο λεπτό (1-0 την Νιούκαστλ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ"). Η Τσέλσι διατηρήθηκε στο +5 από την Μάντσεστερ Σίτι, νίκησαν Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Με γκέλα και Γιανγκ

Με γκολ του Άσλεϊ Γιανγκ στο 89ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λύγισε την Νιούκαστλ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" (1-0) και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την Άρσεναλ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία στο πρώτο μέρος, απείλησε στο 26' με τον Γουέιν Ρούνεϊ και το 43ο με τον Μαρουάν Φελαϊνί, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι ορθώς διαμαρτυρήθηκαν για το μη καταλογισμό πέναλτι στο 28' (ο Κρις Σμόλινγκ γκρέμισε τον Αντονί Ρεβεγέρ).

Οι εκατέρωθεν ευκαιρίες του δευτέρου μέρους έδωσαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο ματς και τελική η μπίλια έκατσε στο κόκκινο, έπειτα από τραγικό λάθος του Τιμ Κρουλ στο 89' που δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Γιανγκ.

Νιούκαστλ (4-4-2): Κρουλ, Γιάνμαατ, Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Τέιλορ (65' Γκουτιέρες), Ομπερτάν, Αμπέντ, Σισοκό, Σάμι Αμεόμπι (81' Αμεόμπι), Ριβιέρ (59' Πέρες), Σισέ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Έβανς, Ρόχο (89' Κάρικ), Ερέρα, Μπλιντ, Ντι Μαρία (59' Γιανουζάι), Φελαϊνί (82' Μάτα), Γιανγκ, Ρούνεϊ.

Το γκολ του αγώνα

Με την αύρα του League Cup

Το αμφισβητούμενο γκολ του Εντέν Αζάρ στο 22ο λεπτό χάρισε στην κάτοχο του League Cup Τσέλσι τη νίκη στο "Μπόλεϊν Γκράουντ" με 1-0 και συνάμα τη διατήρηση του +5 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες στιγμές στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο μόνον οι "μπλε" βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα (με κεφαλιά του Εντέν Αζάρ από οριακή θέση οφσάιντ στο 22ο λεπτό), ενώ ο Ντιαφρά Σακό άγγιξε την ισοφάριση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ραμίρες σημάδεψε το δοκάρι του Αντριάν στο 57ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης εξαιτίας της καλής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο.

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Αντριάν, Τζένκινσον, Τόμκινς, Ριντ (8' Κόλινς), Κρέσγουελ, Κουγιατέ (87' Νενέ), Νομπλ, Νόλαν, Ντάουνινγκ, Σακό, Βαλέντσια.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγκας, Ζουμά, Ραμίρες, Οσκάρ (74' Γουίλιαν), Αζάρ (96' Ρεμί), Ντιέγκο Κόστα (93' Ντρογκμπά).

Όσο ζει, ελπίζει

Η Μάντσεστερ Σίτι σημείωσε ένα γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου, επικράτησε 2-0 της Λέστερ στο "Ετιχάντ" και διατηρήθηκε στο -5 από την Τσέλσι (με ένα ματς περισσότερο).

Επίθεση εναντίον άμυνας θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο έπρεπε να περάσουν 47 λεπτά (τα 45 της κανονικής διάρκειας και τα δύο των καθυστερήσεων), προκειμένου οι "πολίτες" να πάρουν το προβάδισμα με τον Νταβίντ Σίλβα, έπειτα από φάση διαρκείας.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς (47' Βιλφρίντ Μπονί, 70' Γιάγια Τουρέ, 72' Σέρχιο Αγκουέρο) και παραλίγο να το πληρώσει στο 76ο λεπτό, όταν ο Ριάντ Μαρέζ σημάδεψε το δοκάρι του Τζο Χαρτ, αλλά ο Τζέιμς Μίλνερ έμελλε να πει την τελευταία λέξη στο 88ο λεπτό.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σανιά, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κολάροβ, Νάβας, Φερνάντο, Τουρέ, Σίλβα (79' Λάμπαρντ), Μπονί (72' Μίλνερ), Αγκουέρο (85' Τζέκο).

Λέστερ (5-4-1): Σβάρτσερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Άπσον, Κοντσέσκι (57' Νούγκεντ), Μαρέζ (77' Ουλόα), Τζέιμς, Καμπιάσο, Σλουπ, Κράμαριτς (58' Βέιρντι).

Τα γκολ του αγώνα

Αφύπνιση στο δεύτερο μέρος

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ έκαμψε την αντίσταση της ΚΠΡ στο "Λόφτους Ρόουνς" με 2-1 και παρέμεινε στο -4 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο (η σημαντικότερη χάθηκε από τον Σάντι Καθόρλα), ενώ στο δεύτερο οι "κανονιέρηδες" ανέβασαν ρυθμούς και αφού απέφυγαν το γκολ στο 59' (άστοχο σουτ του Ματ Φίλιπς), παραβίασαν δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά την εστία του Ρόμπερτ Γκριν.

Με τη συμπλήρωση 64 λεπτών, ο Ολιβιέ Ζιρού σημείωσε το όγδοο γκολ του στα τελευταία δέκα ματς και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, προτού σκοράρει στο 69'. Ακολούθησε το δοκάρι του Μεσούτ Εζίλ στο 76 και, βέβαια, η μείωση του σκορ από τον Τσάρλι Όστιν στο 82'.

ΚΠΡ (4-4-2): Γκριν, Φέρλονγκ, Ονουόχα (44' Χιλ), Κόλκερ, Γιουν, Φίλιπς, Χένρι, Σάντρο (54' Κράντσαρ), Χόιλετ (73' Ίσλα), Όστιν, Σαμόρα.

Άρσεναλ (4-3-3): Οσπίνα, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Γκαμπριέλ Παουλίστα (35' Κοσιελνί), Γκιμπς, Ροσίτσκι (87' Ράμσεϊ), Κοκελέν, Καθόρλα, Εζίλ (93' Γουέλμπεκ), Ζιρού, Σάντσες.

Αήττητη με Χέντερσον

Με μπροστάρη το σπουδαίο Τζόρνταν Χέντερσον, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι στο "Άνφιλντ", διατηρήθηκε αήττητη εν έτει 2015 και παρέμεινε στο -2 από την τέταρτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο με το καλημέρα της αναμέτρησης, ωστόσο η λύση ήρθε στο 28' με το τρομερό σουτ του Χέντερσον, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χίτον, ενώ ο Ντάνιελ Στάριτζ έχασε καλή ευκαιρία στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Στάριτζ τελικά χρίστηκε σκόρερ στο 51ο λεπτό και έδιωξε το άγχος από την Λίβερπουλ, που κατέγραψε ακόμα δύο ευκαιρίες, όμως το σκορ δεν μεταβλήθηκε.

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Λόβρεν, Στέρλινγκ (90' Λάμπερτ), Χέντερσον, Άλεν, Μορένο (73' Τουρέ), Λαλάνα, Στάριτζ (83' Τζόνσον), Κουτίνιο.

Μπέρνλι (4-4-1-1): Χίτον, Τρίπιερ, Κιν, Σέικελ, Μι, Μπόιντ, Τζόουνς, Άρφιλντ, Κάιτλι (52' Γουάλας), Μπαρνς (66' Βόουκς), Ινγκς (90' Γιούτκιεβιτς).