Με μία φάση σε 90 λεπτά πήρε την ισοπαλία η Αρσεναλ στο "Ολντ Τράφορντ!"

Στη μοναδική καλή της στιγμή στα 90 λεπτά του αγώνα η Αρσεναλ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να πάρει βαθμό στο "Ολντ Τράφορντ" από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που είχε προηγηθεί.

Μπορεί μία ομάδα στο σύγχρονο ποδόσφαιρο να πάρει αποτέλεσμα με μόνο και μία φάση σ' όλο το ματς; Η Αρσεναλ στο "Ολντ Τράφορντ" το Σάββατο το μεσημέρι απέδειξε ότι μπορεί.

Επί 88 λεπτά η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ είχε προκαλέσει αισθήματα... ακραίας νύστας στο "Θέατρο των Ονείρων". Καμία φαντασία, καμία έμπνευση, καμία φάση. Η Γιουνάιτεντ, χωρίς να μαγέψει με την απόδοσή της, είχε φροντίσει να σκοράρει με τον Μάτα στο 68' και ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη.

Στο 89' όλα έμελλε να αλλάξουν. Με μία και μόνο φάση. Ο Τσαμπερλέιν πέρασε σαν σταματημένο τον Ράσφορντ από δεξιά, έβγαλε τη σένρα και ο Ζιρού, που είχε μπει αλλαγή, έγραψε με κεφαλιά-δυναμίτη το 1-1. Και έζησαν αυτοί καλά και ο Μουρίνιο πολύ χειρότερα...