Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-2

Χάρη στις "χρυσές αλλαγές" του Ζοζέ Μουρίνιο, Ραμίρες και Γουίλιαν, η Τσέλσι κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από την αφιλόξενη για τον Πορτογάλο, έδρα της Νιούκαστλ.

Δυναμικά ξεκίνησε η Τσέλσι κόντρα στη Νιούκαστλ χάνοντας την πρώτη ευκαιρία για γκολ μόλις στο 12' με τον Ρεμί από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό. Ο Αγιόθε Πέρεθ έπιασε το σουτ από τα πλάγια της περιοχής αναγκάζοντας τον Μπέγκοβιτς σε μια σπουδαία απόκρουση. Στο ριμπάουντ ο Γιανμάατ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό η Νιούκαστλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Πέρεθ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της. Κι ενώ οι περισσότεροι περίμεναν πως οι "μπλε" θα βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος, αυτή που σκόραρε εκ νέου ήταν η Νιούκαστλ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Από εκτέλεση κόρνερ του Πέρεθ από τα δεξιά, ο Βαϊνάλντουμ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Μπέγκοβιτς.

Ο Μουρίνιο βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει πέρασε στο ματς τους Φαλκάο και Γουίλιαν, παίζοντάς τα όλα για όλα. Τελικά οι "μπλε" κατάφεραν να μειώσουν στο 79' με υπέροχο σουτ του Ραμίρες, o οποίος είχε περάσει έξι λεπτά νωρίτερα στο ματς.

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην Τσέλσι που ανέβηκε μαζικά στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση. Την οποία και βρήκε χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι.

Λίγο έλειψε να πάρουν και τη νίκη οι "μπλε" στο φινάλε, όμως ο Κρουλ είπε όχι σε κεφαλιά του Ραμίρες. Παρά το βαθμό που απέσπασε όμως η ομάδα του Μουρίνιο παραμένει αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία με μόλις 2 νίκες σε επτά αγωνιστικές.

Νιούκαστλ (4-4-2): Κρουλ, Γιανμάατ, Μπεμπά, Κολοτσίνι, Μπαμπού, Ανίτα, Βαϊναλντούμ, Κόλμπακ (53' Ομπερτάν), Σισοκό (90+2' Ντε Γιόνγκ), Πέρεθ, Μίτροβιτς (84' Τόνεϊ)

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζούμα, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μάτιτς (61' Γουίλιαν), Όσκαρ (73' Ραμίρες), Πέδρο, Αζάρ, Ρεμί (61' Φαλκάο)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

14:45 Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 4-1

(45' Ντάιερ, 51' Αλντερβάιρελντ, 61' Κέιν, 78' Λαμέλα - 25' Ντε Μπρούινε)

17:00 Λέστερ - Άρσεναλ 2-5

(13', 89' Βέιρντι - 18' Γουόλκοτ, 33', 57', 81' Σάντσες, 93' Ζιρού)

17:00 Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 3-2

(2' Μίλνερ, 59', 67' Στάριτζ - 66', 71' Ζεστέντ)

17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάντερλαντ 3-0

(45+4' Ντεπάι, 46' Ρούνεϊ, 90' Μάτα)

17:00 Σαουθάμπτον - Σουόνσι 3-1

(11' Φαν Ντάικ, 54' Τάντιτς, 61' Μανέ - 83' πέν. Σίγκουρντσον)

17:00 Στόουκ - Μπόρνμουθ 2-1

(32' Γουόλτερς, 83' Ντιούφ - 76' Γκόσλινγκ)

17:00 Γουέστ Χαμ - Νόριτς 2-2

(33' Σακό, 93' Κουγιατέ - 9' Μπρέιντι, 83' Ρέντμοντ)

19:30 Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-2

(42' Πέρεθ, 60' Βαϊνάλντουμ - 79' Ραμίρες, 87' Γουίλιαν)

19:27
Από εδώ θα ενημερώνεστε για την αναμέτρηση της Νιούκαστλ με την Τσέλσι για την 7η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Νιούκαστλ: Κρουλ, Γιάνμαατ, Εμπεμπά, Κολοτσίνι, Εμπαμπού, Σισοκό, Ανίτα, Κόλμπακ, Βαϊνάλντουμ, Πέρεθ, Μίτροβιτς

Στον πάγκο: Έλιοτ, Γουίλιαμσον, Λασκέλες, Ομπερτάν, Τοβάν, Ντε Γιονγκ, Τόνεϊ

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Πέδρο, Όσκαρ, Αζάρ, Ρεμί

Στον πάγκο: Μπλάκμαν, Τέρι, Μίκελ, Ραμίρες, Γουίλιαν, Κένεντι, Φαλκάο
19:35
Χωρίς φάσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
19:36
Ο Ζοσέ Μουρίνιο δεν έχει πετύχει ποτέ "διπλό" στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ", σε αγώνα Πρωταθλήματος, στις δύο θητείες του στην Τσέλσι. Μετρά δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες!
19:36
Η Τσέλσι προέρχεται από τη νίκη με 2-0 επί της Αρσεναλ, ενώ η Νιούκαστλ έχασε 2-1 από τη Γουότφορντ.
19:37
Βέβαια, η Νιούκαστλ μετρά και τη μεσοβδόμαδη ήττα-αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ (0-1 από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ).
19:40
Μια εκτέλεση φάουλ του Ζουμά που έφυγε ψηλά άουτ έχουμε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
19:40
Κατά τα λοιπά, το ματς έχει ρυθμό με τη Νιούκαστλ να πιέζει.
19:42
12ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι σε κοντινό σουτ του Ρεμί -μετά από γύρισμα του Ιβάνοβιτς. Η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
19:46
Πρώτη ευκαιρία για τη Νιούκαστλ!
19:46
16ο λεπτό: Κεφαλιά του Μίτροβιτς από καλή θέση, η μπάλα όμως φεύγει ψηλά άουτ.
19:47
Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους!
19:47
17ο λεπτό: Συρτό σουτ του Σισοκό, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ!
19:47
Με δύο απανωτές ευκαιρίες απαντά η Νιούκαστλ στην ευκαιρία της Τσέλσι με τον Ρεμί.
19:50
Προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα η Νιούκαστλ, όποτε βέβαια της δίνει τη δυνατότητα η Τσέλσι.
19:53
Ο Ιβάνοβιτς βοηθά αρκετές φορές στην ανάπτυξη των "μπλε" και στη δημιουργία φάσεων. Βέβαια, πριν λίγο έκανε μία σέντρα και η μπάλα κατέληξε... στα πουλιά.
19:58
Ολοένα αυξάνει την πίεση η Νιούκαστλ.
19:58
28ο λεπτό: Ο Μπέγκοβιτς νικά από κοντά τον Γιάνμαατ σε σουτ που δοκίμασε.
19:59
Η Τσέλσι έχει την κατοχή, αλλά η Νιούκαστλ τις ευκαιρίες.
20:01
Προβληματισμένος ο Μουρίνιο για τις απανωτές ευκαιρίες της Νιούκαστλ.
20:06
Διαφοροποιήθηκαν οι ρόλοι στο ματς. Η Νιουκαστλ πιέζει, η Τσέλσι προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.
20:06
36ο λεπτό: Σουτ του Οσκαρ από κοντά, αλλά αδύναμο και άστοχο.
20:08
38ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Φάμπρεγας, σπουδαία η επέμβαση του Κρουλ!
20:08
Δεύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Μουρίνιο μέχρι τώρα.
20:12
ΓΚΟΛ η Νιούκαστλ!
20:13
Εξαιρετικό κοντρόλ και σουτ από κοντά του Πέρεθ και η Νιούκαστλ ανοίγει το σκορ στο 42ο λεπτό!
20:16
45'+: Καλό σουτ του Φάμπρεγας, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
20:18
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ.
20:33
Ξανά στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
20:33
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:34
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
20:36
49' Ψάχνει την απάντηση η ομάδα του Μουρίνιο.
20:41
53' Κεφαλιά του Ρεμί, η μπάλα άουτ. Τη σέντρα την έκανε ο Όσκαρ.
20:41
53' Αλλαγή για την Νιούκαστλ. Εκτός ο Κόλμπακ μέσα ο Ομπερτάν.
20:44
Πιέζει συνεχώς η Τσέλσι. Τον Γουίλιαν ετοιμάζει ο Μουρίνιο.
20:45
Και ο  Φαλκάο έχει σηκωθεί και δέχεται οδηγίες.
20:46
Το γκολ με το οποίο προηγείται η Νιούκαστλ
20:48
60' ΓΚΟΛ! Η Νιούκαστλ κάνει το 2-0 με κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ.
20:49
Δύσκολα πλέον τα πράγματα για την ομάδα του Μουρίνιο, ο οποίος να σημειώσουμε δεν έχει φύγει ποτέ νικητής από το Σεντ Τζέιμς Παρκ.
20:49
Στο ματς Φαλκάο και Γουίλιαν. Εκτός οι Μάτιτς και Ρεμί.
20:56
68' Κίτρινη κάρτα στον Ιβάνοβιτς.
21:04
75' Δεν βγαίνει τίποτα στους παίκτες της Τσέλσι. Έχουν την κατοχή, όμως δεν μπορούν να απειλήσουν την εστία της Νιούκαστλ.
21:07
79' ΓΚΟΛ! Απίστευτο σουτ του Ραμίρες. Η Τσέλσι μπαίνει ξανά στο ματς.
21:10
Όλα για όλα τώρα από τους "μπλε" που βγαίνουν μαζικά στην επίθεση ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.
21:11
83' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Τσέλσι!  Ο Πέδρο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κρουλ όμως έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.
21:15
87' ΓΚΟΛ! Ο Γουίλιαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ φέρνει το ματς στα ίσια!
21:16
89' Κεφαλιά του Ραμίρες, διώχνει με δυσκολία ο Κρουλ
21:20
90+1' Κόρνερ για την Νιούκαστλ.
21:26
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης
21:26
Η Τσέλσι χάρη στις "χρυσές αλλαγές" του Μουρίνιο, Ραμίρες και Γουίλιαν, κατάφερε και γλίτωσε την ήττα στην δύσκολη έδρα της Νιούκαστλ.