4η αγ.: Σοκ για Τσέλσι, Λίβερπουλ, ασταμάτητη η Σίτι, με βοήθεια η Άρσεναλ

Η Τσέλσι υπέστη ήττα σοκ από την Κρίσταλ Πάλας στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και έμεινε στο -8 από τη Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε και τη Γουότφορντ. Γκέλα και για Λίβερπουλ, γλίτωσε δύσκολα η Άρσεναλ.

Τσέλσι-Κουρτουά

Το 100ό παιχνίδι πρωταθλήματος του Ζοζέ Μουρίνιο στο "Στάμφορντ Μπριτζ" γνώρισε την ήττα (μόλις τη δεύτερη) με 2-1 από την Κρίσταλ Πάλας, με συνέπεια η Τσέλσι να μείνει 8 πόντους μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι "μπλε" έμοιαζαν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας τόσο την κυκλοφορία της μπάλας υπέρ τους όσο και τις ευκαιρίες, ωστόσο οι παίκτες του Άλαν Πάρντιου αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί στις τελικές προσπάθειες που είχαν.

Μουρίνιο-Τσέλσι

Στο 65ο λεπτό, ο Μπακαρί Σακό νίκησε τον Τιμπό Κουρτουά και άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το 8 γκολ που δέχθηκε φέτος σε 4 αγώνες η περσινή καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Ο Ζοζέ Μουρίνιο απάντησε με την είσοδο των Ρανταμέλ Φαλκάο, Κένεντι και Ρούμπεν Λόφτους Τσικ (οι δύο τελευταίοι από την περίφημη κ-19) και δικαιώθηκε, αφού ο Κολομβιανός επιθετικός άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα των "μπλε". Η χαρά κράτησε μόλις 2 λεπτά, αφού στο 81' ο Τζόελ Γουόρντ έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν στη νίκη και σόκαραν την Τσέλσι.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα (68' Κένεντι), Φάμπρεγας, Μάτιτς (73' Λόφτους Τσικ), Πέδρο, Γουίλιαν (66' Φαλκάο), Αζάρ, Κόστα

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Μακάρθι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Μακάρθουρ, Καμπάιγ (82' Λέντλεϊ), Πάντσεον, Σακό (84' Λι), Ζαχά (55' Μπολάσι), Γουίκαμ

Στέρλινγκ-Μάντσεστερ Σίτι

Η ξέφρενη πορεία της Μάντσεστερ Σίτι προς τον τίτλο συνεχίζεται, μετά από την 4η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές και διατηρώντας ξανά ανέπαφη την εστία της. Το 2-0 επί της Γουότφορντ ήρθε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού η ομάδα του Χοσέ Χολέμπας (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Τζο Χαρτ. Οι "πολίτες" ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο δημιούργησαν λίγες πολύ καλές ευκαιρίες στο 1ο μέρος.

Αγκουέρο-Μάντσεστερ Σίτι-Χολέμπας-Γουότφορντ

Στο 2ο ημίχρονο, όμως, μπήκε με το πρώτο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ με τη νέα ομάδα του, που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τον αντίπαλό τους στο μισό γήπεδο και το δεύτερο γκολ ήταν αναπόφευκτο. Μετά από φάουλ του Γιάγια Τουρέ και κόντρες, ο Νταβίδ Σίλβα βρήκε τον Φερναντίνιο που με διαγώνιο σουτ διασφάλισε τη νίκη για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, που αύξησε την απόστασή της από τους περσινούς πρωταθλητές Αγγλίας και βασικό ανταγωνιστή και φέτος.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κόμπανι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Τουρέ, Φερναντίνιο, Νάβας (46' Νασρί), Σίλβα (75' Ντελφ), Στέρλινγκ (89' Ιχεανάτσο), Αγκουέρο

Γουότφορντ (4-2-3-1): Γκόμες, Νιομ, Πρεντλ, Κάθκαρτ, Χολέμπας, Καπού (76' Γουότσον), Μπεράμι, Αμπντί (63' Άνια), Χουράδο, Ιγκάλο (72' Λαγιούν), Ντίνι

Κουτίνιο-Λίβερπουλ

Την ίδια στιγμή, η Λίβερπουλ απέδειξε πως ούτε και φέτος είναι σε θέση να κυνηγήσει την ελίτ, μετά και από την εντός έδρας ήττα που γνώρισε από τη Γουέστ Χαμ με 3-0. Η αμυντική τετράδα των Ναθάνιελ Κλάιν, Μάρτιν Σκέρτελ, Ντέγιαν Λόβρεν και Τζο Γκόμεζ δεν κατάφεραν να ανταπεξέρθουν στο ύψος των περιστάσεων και μόλις στο 3ο λεπτό ο Μανουέλ Λανσίνι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Φιρμίνο-Λίβερπουλ

Οι "κόκκινοι" είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς αποτέλεσμα, όμως, με συνέπεια και οι δύο ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές. Οι παίκτες του Σλάβεν Μπίλιτς ήταν αυτοί που πανηγύρισαν, όμως, χάρη στην προσπάθεια του Μαρκ Νομπλ στο 29', "παγώνοντας" το "Άνφιλντ". Ο Φελίπε Κουτίνιο δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου και ακόμα μία στο 52' και αποβλήθηκε (χάνει το ντέρμπι με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), με συνέπεια το έργο των γηπεδούχων να γίνει ακόμα πιο δύσκολο. Η είσοδος του Αλμπέρτο Μορένο και του Ντάνι Ινγκς (ντεμπούτο) δεν άλλαξε τα δεδομένα, ούτε η αποβολή του Νομπλ στο 78'. Ο Ντιαφρά Σακό "χτύπησε" στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 και σηματοδοτώντας την πρώτη ήττα της σεζόν για τον Μπρένταν Ρότζερς.

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Σκέρτελ, Λόβρεν, Γκόμεζ (78' Άιμπ), Τζαν (46' Μορένο), Λούκας, Μίλνερ, Φιρμίνο (61' Ινγκς), Μπεντέκε, Κουτίνιο

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Ράντολφ, Τόμκινς, Ρέιντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κουγιατέ, Ομπιάνγκ, Νομπλ, Λανσίνι (82' Όξφορντ), Σακό (90+6' Κάλεν), Παγέ (88' Τζάρβις)

Άρσεναλ

Η Άρσεναλ έκανε ξανά επίδειξη αστοχίας και αναποτελεσματικότητας, αλλά χάρη στον πρώτο σκόρερ της, το... αυτογκόλ, υπέταξε με 1-0 τη Νιούκαστλ των 10 παικτών στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ". Η φάση που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 16ο λεπτό, όταν ο Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς έκανε αυτό που γνωρίζει πολύ καλά, δέχθηκε κάρτα πριν καλά καλά αρχίσει το παιχνίδι. Ο Σέρβος επιθετικός που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τις "καρακάξες" δέχθηκε κίτρινη κάρτα στα 11 δευτερόλεπτα από το ντεμπούτο του, δέχθηκε νέα κίτρινη στα 2 λεπτά της δεύτερης εμφάνσής του και σήμερα αποβλήθηκε μετά από 16 λεπτά αγώνα.

Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν-Άρσεναλ

Η υπεροχή των "κανονιέρηδων" ήταν αναπόφευκτη, όπως και η στατιστική... πανωλεθρία. Πριν από τη σέντρα, είχαν μετουσιώσει σε γκολ το 4,4% των τελικών προσπαθειών τους στο πρωτάθλημα (2 γκολ σε 45 σουτ, χωρίς να προσμετρούν τα μπλοκαρισμένα). Το 1ο ημίχρονο έκλεισε με 10 σουτ και κανένα γκολ για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, που έπαιξε με τον Θίο Γουόλκοτ στην κορυφή και τους Άλεξ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν, Άαρον Ράμσεϊ και Αλέξις Σάντσες σε υποστηρικτικό ρόλο. Η λύτρωση ήρθε στο 52', όταν ο Φάμπιο Κολοτσίνι παρενεβλήθη σε προσπάθεια του Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τιμ Κρουλ. Όσο κι αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να απαντήσουν με παίκτη λιγότερο και το τρίτο γκολ της Άρσεναλ στο πρωτάθλημα και δεύτερο υπέρ της αυτογκόλ έκρινε τον νικητή.

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Γιάνμαατ, Μπεμπά, Κολοτσίνι, Αϊνταρά, Ανίτα (72' Πέρεθ), Κόλμπακ, Σισοκό (78' Σισέ), Γουαινάλντουμ, Τοβέν (87' Ντε Γιονγκ), Μίτροβιτς

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (81' Αρτέτα), Ράμσεϊ, Σάντσες, Γουόλκοτ (70' Ζιρού)

# Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής της Σάντερλαντ στο 2-2 με αντίπαλο την Άστον Βίλα στο "Βίλα Παρκ".

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος παρέμεινε στην εστία της Μίντλεσμπρο παρά την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα της Champions League και με καλή απόδοση βοήθησε στο εκτός έδρας 3-1 επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

# Οι φίλοι της Μάντσεστερ Σίτι στήριξαν με πανό την κοινότητα LGBT της πόλης, επ' ευκαιρίας της σχετικής παρέλασης που ήταν προγραμματισμένη.

# Μόλις 25 λεπτά άντεξε στο γήπεδο ο Ιμπραΐμ Αφελάι, προτού χαστουκίσει αντίπαλο και αφήσει την Στόουκ με 10 παίκτες κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Έξι λεπτά αργότερα, αποβλήθηκε και ο Τσάρλι Άνταμ με απευθείας κόκκινη, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στη νίκη με 1-0.