35η αγ.: Ο Μπενίτεθ αφήνει τη Λίβερπουλ εκτός Ευρώπης, "κλειδώνει" το Champions League η Σίτι

Η ΝΙούκαστλ του Ράφα Μπενίτεθ έκοψε δύο βαθμούς από τη Λίβερπουλ που μπορούν να αποδειχθούν καθοριστικοί στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο". Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε άνετα της Στόουκ και προσπέρασε την Άρσεναλ στη μεγάλη μάχη του Champions League. Γκολ μετά από έναν χρόνο ο Αζάρ.

Μπενίτεθ-Κλοπ-Λίβερπουλ-Νιούκαστλ

Η επιστροφή του Ράφα Μπενίτεθ στο "Άνφιλντ" αποδείχθηκε καταδικαστική για την ομάδα με την οποία γνώρισε μερικές από τις κορυφαίες στιγμές της καριέρας του. Η Νιούκαστλ έκανε την ανατροπή και απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Λίβερπουλ, με συνέπεια να την αφήσει πολύ πίσω στο κυνήγι του Champions League αλλά και στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League. Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "κόκκινους", αφού ο Ντάνιελ Στάριτζ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Άνταμ Λαλάνα διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του στο 30' και όλα έδειχναν ότι η νίκη ήταν στο "τσεπάκι" των παικτών του Γίργκεν Κλοπ, λίγες ημέρες πριν από τον πρώτο ημιτελικό του Europa League κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Λαλάνα-Λίβερπουλ

Οι "καρακάξες" μεταμορφώθηκαν αναπάντεχα στο 2ο μέρος και μόλις στο 48' μείωσαν με τον Παπίς Σισέ. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και στο 66' ήρθε η δεύτερη μαχαιριά για τους γηπεδούχους, αυτήν τη φορά από τον Τζακ Κόλμπακ και κόντρα στον Ντέγιαν Λόβρεν. Ο Κλοπ έριξε στον αγώνα τους Φιλίπε Κουτίνιο και Λούκας Λέιβα στην προσπάθεια να ανακτήσει το προβάδισμα, καθώς και τον Σέγι Ότζο στα τελευταία λεπτά, ωστόσο η Λίβερπουλ δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο και άφησε δύο βαθμούς.

Λίβερπουλ (4-1-2-1-2): Μινιολέ, Ράνταλ (71' Κουτίνιο), Λόβρεν, Τουρέ, Μορένο, Στιούαρτ, Μίλνερ, Άλεν (72' Λούκας), Λαλάνα (83' Ότζο), Φιρμίνο, Στάριτζ

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Ντάρλοου, Ανίτα, Μπεμπά, Λασέλς, Ντάμετ, Τιοτέ (83' Σέλβεϊ), Κόλμπακ, Τάουνσεντ, Σισοκό, Πέρεθ (46' Βαϊνάλντουμ), Σισέ (75' Μίτροβιτς)

Αγκουέρο-Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι προσπέρασε την Άρσεναλ στη μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League μετά από την άνετη επικράτηση κόντρα στη Στόουκ με 4-0 για την "σπασμένη" λόγω κυπέλλου 35η αγωνιστική της Premier League. Οι "πολίτες" είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στην ομάδα του πρώην προπονητή τους, Μαρκ Χιουζ, που προερχόταν από δύο σερί ήττες με τέσσερα γκολ, παρότι βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας. Ο Φερνάντο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 35' και οκτώ λεπτά αργότερα, με εκτέλεση πέναλτι, ο Σέρχιο Αγκουέρο έφτασε τα 23 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα και τα 101 με τη φανέλα της Σίτι.

Αγκουέρο-Μάντσεστερ Σίτι-Στόουκ

Παρά τα αβίαστα λάθη στον χώρο του κέντρου από πλευράς γηπεδούχων, ο Τζο Χαρτ κράτησε το μηδέν με ορισμένες καλές επεμβάσεις και όταν ανέλαβε δράση ο Κελέτσι Ιχεανάτσο, το παιχνίδι έλαβε τέλος. Μέσα σε 10 λεπτά (64'-74'), ο 19χρονος Νιγηριανός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ και άφησε τον Μανουέλ Πελεγκρίνι να ασχολείται αποκλειστικά με τον πρώτο ημιτελικό του Champions League κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης που ακολουθεί στο "Ετιχάντ" και με τον τραυματισμό του Γιάγια Τουρέ στα τελευταία λεπτά.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Νάβας, Φερνάντο (72' Ντεμιτσέλις), Τουρέ, Σίλβα (57' Ντελφ), Ιχεανάτσο, Αγκουέρο (65' Μπονί)

Στόουκ (4-2-3-1): Γκίβεν (46' Χάουγκααρντ), Μπάρντσλεϊ, Σόκρος, Βόλφσαϊντ, Μουνιέσα, Κάμερον, Γουίλαν, Ντιούφ, Ιμπιλά, Αρναούτοβιτς (75' Άνταμ), Χοσέλου

Αζάρ-Ιβάνοβιτς-Τσέλσι

Ο Εντέν Αζάρ επέστρεψε στα γκολ μετά από έναν χρόνο κλέβοντας την παράσταση, έστω κι αν την ουσία την προσέφερε ο Τσεσκ Φάμπρεγας με τρεις ασίστ στη νίκη της Τσέλσι επί της Μπόρνμουθ με 4-1. Με τις δύο ομάδες να απέχουν μόλις τρεις πόντους και δίχως μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, οι "μπλε" μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Πέδρο. Στο 34', ο Βέλγος MVP της περσινής σεζόν στην Premier League σκόραρε για πρώτη φορά στην κατηγορία μετά από 356 ημέρες, χάρη σε νέα ασίστ του Φάμπρεγας. Ο Τόμι Έλφικ μείωσε για τους γηπεδούχους στο 36', σε ένα παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο οποίο οι παίκτες του Γκους Χίντινκ επέδειξαν μεγάλη σοβαρότητα.

Αζάρ-Τσέλσι

Οι απερχόμενοι πρωταθλητές Αγγλίας αύξησαν τον δείκτη του σκορ με τον Γουίλιαν στο 71ο λεπτό, τον μοναδικό παίκτη που έγινε αλλαγή από πλευράς τους, με τον Ρούμπεν Λόφτους Τσικ να παίρνει τη θέση του στο 83'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Αζάρ, ο οποίος έφτασε τα δύο γκολ φέτος, 17 λιγότερα από την περσινή σεζόν.

Μπόρνμουθ (4-4-2): Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κουκ, Ντάνιελς, Στάνισλας (78' Ρίτσι), Σέρμαν, Γκόσλινγκ, Πιου, Γκράμπαν (63' Αφόμπε), Κινγκ (63' Γουίλσον)

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μικέλ, Ιβάνοβιτς, Μπάμπα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Πέδρο, Γουίλιαν (83' Λόφτους Τσικ), Αζάρ, Κόστα

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κράτησε το μηδέν στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 της Μίντλεσμπρο με την Ίπσουιτς και η "Μπόρο" ισοβαθμεί στην κορυφή της Championship με Μπέρνλι και Μπράιτον.