12η αγ.: Ούτε χωρίς Μουρίνιο η Τσέλσι, συνήλθε η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ που έψαχνε εδώ και δύο παιχνίδια και υπέταξε τη Γουέστ Μπρομ, κρατώντας ξανά το μηδέν στην άμυνα.

Φαρία-Τσέλσι

Ο Ζοζέ Μουρίνιο απουσίαζε λόγω τιμωρίας, αλλά ούτε με τον Ρουί Φαρία στην άκρη του πάγκο η Τσέλσι δεν βρήκε τον καλό εαυτό της, χάνοντας με 1-0 στο "Μπριτάνια" από την Στόουκ και παραμένοντας στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα μετά από 12 αγωνιστικές στην Premier League. Παρά την απουσία του Special One, Τσεσκ Φάμπρεγας και Οσκάρ παρέμειναν στον πάγκο, με τον Εντέν Αζάρ να παίρνει φανέλα βασικού, όπως και ο Ντιέγκο Κόστα. Παρά τις πολλές καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο, το γκολ δεν ήρθε και η δράση μεταφέρθηκε στο 2ο μέρος.

Ραμίρες-Γουίλαν-Τσέλσι-Στόουκ

Μετά από μία φάση διαρκείας στην εστία του Ασμίρ Μπέγκοβιτς, η μπάλα στρώθηκε στον πρώην συμπαίκτη του, Μάρκο Αρναούτοβιτς, ο οποίος με γυριστό άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό. Οι "μπλε" πίεσαν ασφυκτικά τους παίκτες του Μαρκ Χιουζ και έχασαν τέσσερις εξαιρετικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, μεταξύ άλλων είχαν και δοκάρι με τον Πέδρο. Παρ' όλα αυτά, το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, η Τσέλσι γνώρισε τρίτη σερί ήττα για πρώτη φορά επί Μουρίνιο και όλα είναι ανοιχτά πλέον για τον Πορτογάλο τεχνικό.

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Τζόνσον, Σόκρος, Βόλσαϊντ, Πίτερς, Γουίλαν, Άνταμ (79' Αφελάι), Σατσίρι (82' Ντιουφ), Κρκιτς (71' Κάμερον), Αρναούτοβιτς, Γουόλτερς

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Τέρι, Μπαμπά (70' Οσκάρ), Ραμίρες (77' Ρεμί), Μάτιτς, Πέδρο (70' Φάμπρεγας), Γουίλιαν, Αζάρ, Κόστα

Λίνγκαρντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε, αλλά έβαλε τέλος στο σερί δύο αγώνων δίχως γκολ στο πρωτάθλημα και επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ στο "Ολντ Τράφορντ". Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχαν ευκαιρίες από το 1ο ημίχρονο για να σπάσουν την... κατάρα των τελευταίων αγώνων, ωστόσο απέτυχαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Στο 52ο λεπτό, όμως, ένα φαλτσαριστό σουτ του Τζέσε Λίνγκαρντ έφερε το 1-0 και μαζί το "παρθενικό" γκολ του 22χρονου εξτρέμ με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ.

Μπραντ-Μαρσιάλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ

Ο πάλαι ποτέ μεγάλος μεταγραφικός στόχος των γηπεδούχων, Σαϊντό Μπεραΐνο, είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να παραβιάσει την εστία του Νταβίδ ντε Χέα μετά από περίπου 500 λεπτά, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες του Λουίς φαν Χάαλ παρέμειναν κυρίαρχοι στον αγώνα και εν τέλει "κλείδωσαν" τη νίκη με το πέναλτι που κέρδισε ο Αντονί Μαρσιάλ στις καθυστερήσεις και μετέτρεψε σε γκολ ο Χουάν Μάτα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Κάρικ, Σβάινσταϊγκερ, Μάτα, Ρούνεϊ, Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ

Γουέστ Μπρομ (4-5-1): Μάιχιλ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Έβανς, Μπραντ (85' Μακμάναμαν), Μακλίν, Φλέτσερ, Γιάκομπ, Μόρισον (72' Μπεραΐνο), Σεσενιόν, Ροντόν (72' Λάμπερτ)

# Η Λέστερ του Κλάουντιο Ρανιέρι έφτασε σε ακόμα μία νίκη και με το 2-1 επί της Γουότφορντ έπιασε τις Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (με ένα παιχνίδι περισσότερο).

# Ο βασικός φορ των "αλεπούδων", Τζέιμι Βάρντι, σκόραρε για 9ο σερί παιχνίδι στην Premier League και κυνηγάει πλέον το ρεκόρ του Ρουντ φαν Νίστελροϊ με 10 διαδοχικούς αγώνες με γκολ, κάτι που ο Ολλανδός είχε πετύχει δύο φορές στην καριέρα του στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

# Ο Χοσέ Χολέμπας έμεινε στον πάγκο της Γουότφορντ.

# Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής της Σάντερλαντ για ακόμα έναν αγώνα, αφού δεν υπολογίζεται στην πρώτη ομάδα. Οι "μαύρες γάτες" ηττήθηκαν με 1-0 από τη Σαουθάμπτον στο "Στάδιο του Φωτός".

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος δεν τα κατάφερε στην έδρα της πρωτοπόρου Χαλ, δέχθηκε τρία γκολ και η Μίντλεσμπρο γνώρισε την ήττα με 3-0 στο μεγάλο παιχνίδι κορυφής της Championship.

# Αναντικατάστατος ο Ζοζέ Μουρίνιο ακόμα και στο χαρτί της Τσέλσι.