28η αγ.: "Σκόνταψε" η Λέστερ, ανεβαίνει η Τσέλσι

Ο ενθουσιασμός για τον τίτλο της Λέστερ της στοίχησε δύο βαθμούς στον αγώνα με τη Γουέστ Μπρομ. Συνεχίζει την πορεία ανάκαμψης η Τσέλσι.

Ροντόν-Σμάιχελ-Γουέστ Μπρομ-Λέστερ

Ανησυχητικά τα μηνύματα για τη Λέστερ, η οποία υπέστη την πρώτη απώλεια στο πρόγραμμα των "εύκολων" αγώνων. Μετά από τη νίκη στις καθυστερήσεις κόντρα στη Νόριτς, οι "αλεπούδες" έμειναν στο 2-2 με τη Γουέστ Μπρομ στο "Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ" και πιθανόν την Τετάρτη να χάσουν την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, εφόσον η Τότεναμ νικήσει τη Γουέστ Χαμ στο ντέρμπι του Λονδίνου. Ο αγώνας άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι, αφού στο 11' ο Σαλομόν Ροντόν εκμεταλλεύτηκε αμυντική ολιγωρία (εν τη απουσία του Ενγκολό Καντέ από το κέντρο) και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Λέστερ

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πριν από την ανάπαυλα. Στο 30' ο Ντάνιελ Ντρίνκγουοτερ ισοφάρισε σε 1-1 και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους ο Ριγιάντ Μαχρέζ δημιούργησε ακόμα ένα τέρμα, αυτήν τη φορά για τον Άντι Κινγκ. Το 2ο ημίχρονο άρχισε όπως και το 1ο, με την ομάδα του Τόνι Πιούλις να σκοράρει με τον Κρεγκ Γκάρντνερ και να "παγώνει" το κοινό στις εξέδρες. Το θέαμα στον αγωνιστικό χώρο ζέστανε γρήγορα τους θεατές, όπως και οι ευκαιρίες της Λέστερ, ωστόσο το νικητήριο γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς (79' Γκρέι), Μαχρέζ, Ντρίνκγουοτερ, Κινγκ, Ολμπράιτον (63' Σλουπ), Οκαζάκι (63' Ουγιόα), Βάρντι

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Φόστερ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Όλσον, Τσέστερ, Σεσενιόν (90+3' Σάντρο), Φλέτσερ, Γιάκομπ, Γκάρντνερ (83' Μακλίν), Ροντόν (90+2' Ανιτσέμπε), Μπεραΐνο

Κόστα-Ιβάνοβιτς-Τσέλσι

Η Τσέλσι μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά που τη χωρίζει από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, αφού με την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, το 2-1 στην έδρα της Νόριτς, έφτασε στην 8η θέση με 39 βαθμούς. Οι "μπλε" απέχουν μόλις τέσσερις πόντους από την 6η θέση που (μετά την έκβαση του τελικού στο League Cup) οδηγεί στην Ευρώπη και μόλις έναν από την 7η που ανάλογα τον νικητή του FA Cup μπορεί να προσφέρει κι αυτή ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Κόστα-Τσέλσι-Νόριτς

Για να συμβεί αυτό, ο 20χρονος Βραζιλιάνος αριστερός μπακ Κένεντι έπρεπε να σκοράρει μόλις στα 39 δευτερόλεπτα αγώνα, πετυχαίνοντας το γρηγορότερο τέρμα της σεζόν στο πρωτάθλημα. Ο Ντιέγκο Κόστα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, αν και από θέση οφσάιντ. Τα "καναρίνια" είχαν δοκάρι με τον Κάμερον Τζερόμ στο 2ο μέρος, μείωσαν με τον Νέιθαν Ρέντμοντ, αλλά δεν απέφυγαν την όγδοη ήττα σε εννέα αγώνες.

Νόριτς (5-4-1): Ρούντι, Πίντο, Μπένετ (60' Μποκανί), Μάρτιν, Κλόζε, Μπρέιντι, Ρέντμοντ, Χόσον, Τετέ (36' Ο' Νιλ), Χούλαχαν, Τζερόμ

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Κένεντι (69' Μπαμπά), Φάμπρεγας, Μάτιτς, Τραορέ (60' Γουίλιαν), Οσκάρ (60' Μικέλ), Αζάρ, Κόστα

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος δέχθηκε δύο γκολ στην εκτός έδρας ήττα 2-1 της Μίντλεσμπρο από την Μπλάκμπερν για την Championship.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Τρίτη 1 Μαρτίου 2016

21:45 Νόριτς - Τσέλσι 1-2

(68' Ρέντμοντ - 1' Κένεντι, 45+1' Κόστα)

21:45 Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 2-2

(36' Εντόι, 90+1' Μπορίνι - 61', 67' Γουίκαμ)

21:45 Άστον Βίλα - Έβερτον 1-3

(79' Γκεστέντ - 5' Φούνες Μόρι, 30' Λένον, 60' Λουκάκου)

21:45 Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον 2-0

(31' Κουκ, 79' Αφόμπε)

21:45 Λέστερ - Γουέστ Μπρομ 2-2

(30' Ντρίνκγουοτερ, 45+1' Κινγκ - 11' Ροντόν, 50' Γκάρντνερ)

Οι συνθέσεις των υπολοίπων αγώνων

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Μανόνε, Γέντλιν, Κονέ, Ο' Σέι (28' Καμπούλ), Φαν Άανχολτ, Κίρχοφ (64' Κάτερμολ, 80' Μπορίνι), Εντόι, Εμβιλά, Ρόντγουελ, Χαζρί, Ντεφό

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Χένεσι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Κέλι, Καμπάιγ (73' Λέντλεϊ), Γέντινακ, Ζάχα, Ματς, Μπολάσι (77' Σακό), Γουίκαμ (84' Αντεμπαγιόρ)

Άστον Βίλα (5-3-2): Γκουζάν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Κλαρκ, Σισοκό, Μπακούνα, Γκέιγ, Γουέστγουντ (71' Βερτού), Αγιού, Αγκμπόνλαχορ (66' Γκεστέντ)

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Κόουλμαν (73' Στόουνς), Γιαγκέλκα, Φούνες Μόρι, Οβιέδο (81' Μπέινς), Μακάρθι, Μπάρι, Λένον, Μπάρκλεϊ, Μιραλάς (88' Νιάσε), Λουκάκου

Μπόρνμουθ (4-4-1-1): Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Ρίτσι, Σέρμαν, Άρτερ (66' Γκόσλινγκ), Γκραντέλ (85' Πιου), Αφόμπε, Κινγκ (70' Γκάμπαν)

Σαουθάμπτον (3-4-1-2): Φόρστερ, Φαν Ντάικ, Φόντε, Γιοσίντα (35' Ντέιβις), Σοάρες, Γουόρντ Πρόουζ, Ρομέου, Μπέρτραντ, Μανέ, Λονγκ (70' Τάντιτς), Όστιν (60' Πελέ)