37η αγ.: Στο Champions League η Άρσεναλ, "αυτοκτόνησε" η Σίτι

Η Άρσεναλ πήρε "χρυσό" βαθμό στο Μάντσεστερ κόντρα στη Σίτι και σχεδόν εξασφάλισε θέση στους ομίλους του Champions League, βάζοντας δύσκολα στους "πολίτες". Νίκη για Λίβερπουλ που ψάχνεται για το Europa League.

Σάντσες-Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι

Ο "τελικός" του Champions League μεταξύ Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ έληξε με νίκη... 2-2 για τους "κανονιέρηδες", αφού με αυτόν τον βαθμό διατηρήθηκαν τρεις πόντους πάνω από τους "πολίτες" και μοιάζει τουλάχιστον απίθανο να χάσουν την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στους ομίλους του Champions League. Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "πολίτες", αφού ο Σέρχιο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ στο 8' με το 24ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, με το οποίο έπιασε τον Τζέιμι Βάρντι στη δεύτερη θέση των σκόρερ, πίσω μόνο κατά ένα τέρμα από τον Χάρι Κέιν.

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ

Ο Ολιβιέ Ζιρού επέτρεψε στον Μανουέλ Πελεγκρίνι να χαρεί μόλις δύο λεπτά στο τελευταίο παιχνίδι του στο "Ετιχάντ" ως προπονητής της Σίτι, προτού ισοφαρίσει σε 1-1 για τους "κανονιέρηδες". Στο 24ο λεπτό ήταν η σειρά του Αρσέν Βενγκέρ (και του Ρόι Χόντσον) να στενοχωρηθεί, αφού ο Ντάνι Γουέλμπεκ αποχώρησε κουτσαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Κέβιν ντε Μπρούινε έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 51', ωστόσο την τελευταία λέξη την είπε ο Αλέξις Σάντσες στο 68', με τους "κανονιέρηδες" να αποσπούν ισοπαλία και να χρειάζονται απλώς έναν βαθμό την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην ουραγό Άστον Βίλα για να εξασφαλίσουν την 20ή σερί πρόκριση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Την ίδια στιγμή, η Σίτι πλέον περιμένει γκέλα της Γιουνάιτεντ (που έχει παιχνίδι λιγότερο) για να κρατηθεί στην 4η θέση.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σανιά, Μανγκαλά, Οταμέντι, Κλισί, Νάβας (79' Μπονί), Φερνάντο (79' Τουρέ), Φερναντίνιο, Ντε Μπρούινε, Ιχεανάτσο (71' Στέρλινγκ), Αγκουέρο

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί (76' Κοκλέν), Ράμσεϊ, Σάντσες, Ιγουόμπι (59' Γουόλκοτ), Γουέλμπεκ (24' Γουίλσιερ), Ζιρού

Άλεν-Λίβερπουλ-Γουότφορντ

Η νίκη της Σαουθάμπτον στην έδρα της Τότεναμ κατέστησε επιτακτική την ανάγκη για βαθμούς της Λίβερπουλ κόντρα στη Γουότφορντ, αφού οι "κόκκινοι", παρότι βρίσκονται στον τελικό του Europa League, κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός Ευρώπης τη νέα χρονιά. Με το τελικό 2-0 πέτυχαν τον στόχο τους στο "αντίο" της φετινής σεζόν στο "Άνφιλντ" και παρέμειναν έναν βαθμό πίσω από τη Γουέστ Χαμ και δύο πίσω από τους "Άγιους", έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Φλάναγκαν, Σκέρτελ, Λούκας, Μορένο (88' Ράνταλ), Άλεν, Στιούαρτ, Ότζο (78' Μπράναγκαν), Κουτίνιο (61' Φιρμίνο), Άιμπ, Μπεντέκε

Γουότφορντ (4-4-2): Γκόμες, Πρεντλ, Κάθκαρτ, Μπρίτος, Ανία, Αμπντί (69' Αμραμπάτ), Σουάρεθ (53' Γκεντιουρά), Γουότσον, Χουράδο (57' Μπεργκουίς), Ιγκάλο, Ντίνι

Κουτίνιο-Λίβερπουλ-Γουότφορντ

Ο Τζο Άλεν έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο ο Οντιόν Ιγκάλο θα μπορούσε να ισοφαρίσει, εάν ήταν ο επιθετικός του 1ου γύρου με τα 14 γκολ και όχι αυτός που δεν έχει σκοράρει στο πρωτάθλημα από τις 23 Ιανουαρίου. Η "τιμωρία" των παικτών του Γίργκεν Κλοπ ήρθε στο 76', όταν ο Ρομπέρτο Φιρμίνο νίκησε τον Εουρέλιο Γκόμες και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Χοσέ Χολέμπας έμεινε ξανά εκτός αποστολής από τον Κίκε Σάντσεθ Φλόρες.

Ντέιβις-Σαουθάμπτον

Δύο γκολ του Στίβεν Ντέιβις έδωσαν πολύ σημαντική νίκη 2-1 στη Σαουθάμπτον μέσα στο "Γουάτ Χαρτ Λέιν", απέναντι σε μία απογοητευμένη Τότεναμ, μετά από την απώλεια του τίτλου της Premier League. Ο Χέουνγκ Μιν Σον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό, ωστόσο από εκεί και πέρα, τα "σπιρούνια" θυμήθηκαν τον... πραγματικό εαυτό τους και έφτασαν τα 20 παιχνίδια στα οποία έχασαν πόντους, παρότι προηγήθηκαν στο σκορ.

Η αρχή έγινε στο 31', με τον Ντέιβις να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Γιαν Βερτόνγκεν είχε κεφαλιά που σώθηκε πάνω στη γραμμή και αντί για 2-1, το σκορ έγινε 1-2 με το 2ο τέρμα του Ντέιβις στο 72'. Ο Νασέρ Σαντλί έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις και οι Λονδρέζοι έμειναν 10 πόντους μακριά από τη Λέστερ, ενώ κινδυνεύουν να χάσουν ακόμα και τη 2η θέση από την Άρσεναλ, κάτι που θα σημαίνει ότι για 21η σερί χρονιά θα τερματίσουν κάτω από τη μισητή συμπολίτισσα.

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Μέισον (78' Σαντλί), Σον (65' Εντζί), Έρικσεν, Λαμέλα, Κέιν

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Φόρστερ, Μαρτίνα, Φόντε, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Γουανιάμα, Κλάζι (58' Ρομέου), Μανέ (65' Πελέ), Ντέιβις, Τάντιτς (86' Γουόρντ Πρόουζ), Λονγκ