31η αγ.: "Αυτοκτονία" για Λίβερπουλ στο "Σεντ Μέρις"

Η Λίβερπουλ δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία επτά λεπτά και ηττήθηκε από τη Σαουθάμπτον στη μάχη της 8ης θέσης.

Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον

Η Λίβερπουλ βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ στο "Σεντ Μέρις" με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον, ωστόσο δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία επτά λεπτά και γνώρισε αναπάντεχη ήττα με 3-2 για την 31η αγωνιστική της Premier League. Στον απόηχο της πρόκρισης επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Europa League, οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ παρατάχθηκαν με κεκτημένη ταχύτητα και μέσα σε λιγότερο από 25 λεπτά, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Πρώτα ο Φιλίπε Κουτίνιο (17') και στη συνέχεια ο Ντάνιελ Στάριτζ (22') νίκησαν τον Φρέιζερ Φόρστερ και έγραψαν το 2-0.

Στάριτζ-Ορίγκι-Λίβερπουλ

Ο Ρόναλντ Κοιύμαν έριξε στη μάχη τους Σαντιό Μανέ και Βίκτορ Γουανιάμα και άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3, ο Γίργκεν Κλοπ άλλαξε τον Ντέγιαν Λόβρεν με τον Μάρτιν Σκέρτελ και μέσα σε λίγα λεπτά φάνηκε ο... νικητής στη μάχη των αλλαγών. Στο 49' ο Σενεγαλέζος επιθετικός είδε τον Σιμόν Μινιολέ να πιάνει την εκτέλεση πέναλτί του, ωστόσο λίγο αργότερα πήρε το "αίμα" του πίσω και μείωσε σε 2-1. Μετά από μερικές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, ο Γκρατσιάνο Πελέ ισοφάρισε στο 83' και ο Μανέ έκανε την ανατροπή στο 86', ρίχνοντας στο "καναβάτσο" τους "κόκκινους", με τους οποίους ήταν ισόβαθμοι στην 8η θέση με 44 βαθμούς.

Σαουθάμπτον (4-4-2): Φόρστερ, Μαρτίνα, Φόντε, Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Ντέιβις, Ρομέου (69' Γουόρντ Πρόουζ), Κλάζι (46' Γουανιάμα), Τάντιτς (46' Μανέ), Πελέ, Λονγκ

Λίβερπουλ (4-4-2): Μινιολέ, Φλάναγκαν, Λόβρεν (46' Σκέρτελ), Σακό, Κλάιν, Λαλάνα, Τζαν, Άλεν (87' Ότζο), Κουτίνιο, Ορίγκι, Στάριτζ (70' Μπεντέκε)

Κέιν-Τότεναμ

Η Τότεναμ δεν αφήνει την κούρσα του τίτλου και επανέφερε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λέστερ στους πέντε βαθμούς, μετά από τη νίκη της με 3-0 επί της Μπόρνμουθ στο "Γουάτ Χαρτ Λέιν". Τα "σπιρούνια" άφησαν πίσω τους την ήττα - αποκλεισμό στο ίδιο γήπεδο από την Ντόρτμουντ προ ημερών για το Europa League και αφοσιώθηκαν στον μεγάλο στόχο, το πρώτο πρωτάθλημα από το 1961. Ο Χάρι Κέιν, δε, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος στον στόχο από το 1ο λεπτό και συγκεκριμένα από το 43ο δευτερόλεπτο, όταν άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Κάιλ Γουόκερ.

Τότεναμ

Ο περσινός πρώτος σκόρερ της Premier League άφησε πίσω του σε δύο γκολ απόσταση τον Τζέιμι Βάρντι, κάνοντας το 2-0 στο 16'. Μετά από τρεις σερί νίκες, οι "νεοφώτιστοι" δεν έδειχναν ικανοί να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη και να πάρουν αποτέλεσμα στο Λονδίνο, με συνέπεια το τέρμα του Κρίσταν Έρικσεν στο 52' να μοιάζει αναπόφευκτο. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο πήρε το "τρίποντο" και ταξιδεύει στο "Άνφιλντ" την επόμενη αγωνιστική.

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βίμερ, Ρόουζ, Ντεμπελέ, Ντάιερ (90' Σαντλί), Λαμέλα (66' Κάρολ), Έρικσεν, Άλι (82' Μέισον), Κέιν

Μπόρνμουθ (4-4-2): Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Ρίτσι, Σέρμαν, Άρτερ (46' Ο' Κέιν), Γκραντέλ (70' Πιου), Κινγκ, Αφόμπε (46' Γκράμπαν)

# Ο Χάρι Κέιν έγινε ο 5ος Άγγλος που σημειώνει τουλάχιστον 20 γκολ σε δύο σερί σεζόν της Premier League, μετά από τους Άντι Κόουλ, Λες Φέρντιναντ, Ρόμπι Φάουλερ και Άλαν Σίρερ.