15η αγ.: "Χαστούκι" στη Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ βρέθηκε σε άσχημη μέρα και γνώρισε την ήττα στο Νιούκαστλ.

Άιμπ-Λίβερπουλ-Νιούκαστλ

Στη χειρότερη εμφάνιση της εποχής Γίργκεν Κλοπ, η Λίβερπουλ ηττήθηκε από την προτελευταία Νιούκαστλ με 2-0 και αποχώρησε από κάθε συζήτηση τίτλου στην οποία είχε βρεθεί τον τελευταίο καιρό. Οι "κόκκινοι" ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με μόλις μία εύστοχη τελική προσπάθεια, σε ένα παιχνίδι κακής ποιότητας στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ". Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν εντός έδρας νίκη από τον Οκτώβριο (6-2 τη Νόριτς) και είχαν πέσει στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά βρήκαν το... δώρο που χρειάζονταν για να "ξεμπλοκάρουν" από τον Μάρτιν Σκέρτελ.

Άιμπ-Ντάμετ-Νιούκαστλ-Λίβερπουλ

Ο Σλοβάκος κεντρικός αμυντικός σημείωσε αυτογκόλ στο 69ο λεπτό, το έβδομο στην Premier League και έπιασε στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας τον άλλοτε παρτενέρ του, Τζέιμι Κάραχερ (μόνο ο Ρίτσαρντ Νταν έχει περισσότερα, 10). Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και η μοναδική εύστοχη προσπάθεια καταγράφηκε στο 88' με μία αδύναμη κεφαλιά του Ντέγιαν Λόβρεν. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νιούκαστλ (4-4-1-1): Έλιοτ, Γιάνμαατ, Κολοτσίνι, Μπεμπά, Ντάμετ, Σισοκό, Κόλμπακ (77' Γκουφράν), Ανίτα, Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ (68' Πέρεθ), Σισέ (82' Τοβέν)

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Κλάιν, Σκέρτελ, Λόβρεν, Μορένο, Λούκας, Άλεν, Άιμπ (75' Ορίγκι), Φιρμίνο (62' Στάριτζ), Μίλνερ, Μπεντέκε (62' Λαλάνα)