12η αγ.: Απώλειες για Άρσεναλ, Σίτι, "χαστούκι" σε Κλοπ

Η Άρσεναλ γλίτωσε τα χειρότερα στο ντέρμπι με την Τότεναμ στο "Έμιρεϊτς" και το 1-1 την κρατά πρωτοπόρο μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι που πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα της Άστον Βίλα. Πρώτη ήττα για τον Γίργκεν Κλοπ στη Λίβερπουλ.

Σάντσες-Έρικσεν-Άρσεναλ-Τότεναμ

Η Άρσεναλ διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο λονδρέζικο ντέρμπι με αντίπαλο την Τότεναμ στο "Έμιρεϊτς" και χάρη στη γκέλα της Μάντσεστερ Σίτι παρέμεινε στην πρώτη θέση, στην ισοβαθμία με τους "πολίτες". Οι "κανονιέρηδες" δεν κατάφεραν σχεδόν σε κανένα σημείο να υποσκελίσουν τους αντιπάλους τους, που ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο του αγώνα και τη σιγουριά των Γιαν Βερτόνγκεν και Τόμπι Αλντεβάιρελντ στα μετόπισθεν.

Κοσιελνί-Άρσεναλ-Τότεναμ

Το γκολ του Χάρι Κέιν στο 32' έδωσε ένα δίκαιο προβάδισμα στα "σπιρούνια". Όσο κυλούσε ο χρόνος, όμως, η Άρσεναλ άρχισε να παίρνει τα "ηνία" και να ψάχνει την ισοφάριση. Τη βρήκε στο 77' με τον Κίεραν Γκιμπς που είχε περάσει αλλαγή στον αγώνα κι ενώ νωρίτερα ο Ολιβιέ Ζιρού είχε δοκάρι. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, ολοκληρώνοντας τη... διαβολοβδομάδα των "κανονιέρηδων", που την Τετάρτη είχαν συντριβεί από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Ντεμπισί (77' Αρτέτα), Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Καθόρλα (46' Φλαμινί), Κοκλέν, Κάμπελ (74' Γκιμπς), Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι (82' Μέισον), Λαμέλα (75' Σον), Ντεμπέλε, Έρικσεν (90+1' Ονομά), Κέιν

Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα

Το ντεμπούτο του Ρεμί Γκαρντ στον πάγκο της Άστον Βίλα έφερε την πρώτη απαραβίαστη εστία για τους "χωριάτες" και το 0-0 με τη Μάντσεστερ Σίτι στην αναμέτρηση της ουραγού με την πρωτοπόρο της Premier League. Ο αγώνας έμοιαζε με παιχνίδι γάτας - ποντικού, με τους "πολίτες" μονίμως στην επίθεση και τους γηπεδούχους στην άμυνα. Ο τραυματισμός του Βιλφρέντ Μπονί στο 25ο λεπτό δεν άλλαξε την εικόνα, με τον Ραχίμ Στέρλινγκ που πέρασε στην κορυφή να χάνει μία πολύ καλή ευκαιρία.

Ο σχεδόν αλάνθαστος Φερνάντο κινούσε τα νήματα στο κέντρο, ωστόσο η απουσία του Σέρχιο Αγκουέρο ήταν εμφανής. Στα τελευταία λεπτά, ο Βραζιλιάνος μέσος είχε μία προσπάθεια στο δοκάρι και ο Φαμπιάν Ντελφ δεν κατάφερε να σημειώσει το νικητήριο γκολ κόντρα στην τέως ομάδα του, η οποία πήρε τον πρώτο βαθμό από τον Αύγουστο.

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Κλαρκ, Αμαβί, Βερτού, Σάντσες, Γκέιγ, Χιλ (65' Ενζογκμπιά), Αγιού (84' Γκεστέντ), Σινκλέρ (72' Μπακούνα)

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κόμπανι, Οταμέντι, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Φερνάντο, Ντε Μπρούινε, Τουρέ (78' Ντελφ), Στέρλινγκ (84' Ιχεανάτσο), Μπονί (25' Νάβας)

Κλοπ-Σακό-Λίβερπουλ

Η πρώτη ήττα του Γίργκεν Κλοπ ως τεχνικός της Λίβερπουλ είναι γεγονός. Οι "κόκκινοι" ηττήθηκαν με 2-1 από την Κρίσταλ Πάλας μέσα στο "Άνφιλντ" και παρέμειναν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, αν και μόλις πέντε βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλους τους στατιστικούς τομείς πλην της αποτελεσματικότητας. Στο 1ο ημίχρονο είχαν 11 τελικές προσπάθειες, αλλά μόλις τρεις εύστοχες, ενώ οι φιλοξενούμενοι με την πρώτη προσπάθεια στο τέρμα, σκόραραν με τον Γιανίκ Μπολάσι στο 21'.

Σκέρτελ-Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας

Ο Φελίπε Κουτίνιο ισοφάρισε με φαλτσαριστό σουτ στο 42ο λεπτό, ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε. Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ είχε τον έλεγχο, αλλά όχι την απαιτούμενη δυσεισδυτικότητα. Τα χρόνια αμυντικά προβλήματα τους κόστισαν στο 82ο λεπτό, με τον Σκοτ Νταν να σκοράρει από κοντά με διπλή προσπάθεια και να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Λίβερπουλ (4-2-3-1): Μινιολέ, Κλάιν, Σκέρτελ, Σακό (40' Λόβρεν), Μορένο, Τζάν (65' Φιρμίνο), Λούκας, Άιμπ (87' Ορίγκι0, Λαλάνα, Κουτίνιο, Μπεντέκε

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Χένεσι, Κέλι, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Καμπάιγ (87' Ματς), Μακάρθουρ, Ζάχα, Πάντσεον (79' Λέντλεϊ), Μπολάσι, Σακό (65' Γουίκαμ)